Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Mergaičių brendimas
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< gegužė, 2019 >>
PATKPŠS
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

brendimas_mergait__ms.jpg
Kas yra lytinis brendimas?
  Paauglystė – didelių pokyčių, tame tarpe ir lytinio brendimo, laikotarpis. Paprasčiausiai į jį galima atsakyti taip: lytinis brendimas - tai mergaitės tapimas moterimi.

Kada prasideda lytinis brendimas?
Visiškai tiksliai nurodyti brendimo amžiaus negalima, nes vaikai nepradeda bręsti vienu metu – visi kaip vienas. Dažniausiai 10-14 metų paaugliai jau patiria fizinius, emocinius, intelektinius ir socialinius pakitimus, kurie vyksta vaikui lytiškai bręstant, tampant suaugusiuoju. Mergaitės lytiškai bręsti pradeda apie 11 - 13,5 metus.


Kodėl prasideda lytinis brendimas?
Lytinis brendimas prasideda tada, kai viena iš smegenų dalių (vadinamai pogumburiu) pradeda siųsti cheminius signalus kitai smegenų daliai (hipofizei). Hipofizė gauna nurodymus išlaisvinti hormonus, kurie stimuliuoja lytinių organų augimą. Mergaičių organizme aktyviai gaminamas hormonas estrogenas. Šitie hormonai ne tik stimuliuoja lytinių organų augimą, bet veikia ir antrinių seksualinių požymių vystymąsi, pvz., plaukų augimą pažastyse, krūtų augimą. pinkbtterfly_1330977107_600_1.jpg

  Kokie pokyčiai įvyksta, prasidėjus lytiniam brendimui?
• Šalia greitai gaminamų lytinių hormonų, smegenys gamina ir augimo hormonus. Todėl prasidėjus lytiniam brendimui, mergaitės stipriai paauga (kartais tiesiog išstypsta).
• Prasideda mėnesinės (dėl kas mėnesį vykstančio proceso, vadinamo ovuliacija, kurio metu kiaušidė ovuliacija, kurio metu kiaušidė išleidžia kiaušinėlį) – tai tikriausiai pats svarbiausias lytinio brendimo požymis. Moterys gimsta iš karto su visais būsimais kiaušinėliais (maždaug po 200 000 kiekvienoje kiaušidėje). Iš kiaušidės kiaušinėlis per kiaušintakį patenka į gimdą. Atsisiųsk mėnesinių ciklo kalendorių.
• Jeigu pakeliui kiaušinėlis sutinka spermatozoidą ir yra apvaisinamas, jis lieka gimdoje, ir mėnesinės neįvyksta. Neapvaisintas kiaušinėlis kartu su atplyšusia gimdos gleivine pašalinamas per makštį - tai ir yra mėnesinės. Daugeliui mergaičių pirmosios mėnesinės pasirodo nuo 10 iki 16 metų amžiaus.
• Atsiranda priešmenstruacinis sindromas: įtampos pojūtis, nepastovi nuotaika, didesnis irzlumas. Prieš kiekvienas menstruacijas mergaitė gali jaustis išsipūtusi, sustorėjusi, gali padidėti jautrumas (jautriau į viską reaguojama).
• Pradeda augti krūtys. Kartais krūtys gali augti nevienodai: viena auga greičiau už kitą. Tačiau po kiek laiko krūtų forma suvienodėja.
• Padidėja lytinės lūpos, sustiprėja makšties raumenys.
• Atsiranda kūno plaukuotumas. Plaukai pradeda augti pažastyse, gaktos srityje, ant kojų. Gaktos srityje plaukai tankėja, tamsėja ir šiurkštėja.
• Keičiasi kūno forma – ne tik auga krūtys, bet ir išryškėja liemuo, praplatėja klubai, figūra tampa vis labiau moteriška. Mergaičių organizmas pradeda kaupti riebalus, todėl gali atrodyti, kad priaugama labai daug svorio. Kai kurios mergaitės į tai reaguoja labai jautriai, puola laikytis įvairių dietų. Tačiau nereikia pamiršti, kad tai yra natūrali, normali lytinio brendimo dalis, kad taip turi būti.
• Atsiranda specifinis kūno kvapas, todėl prireikia dažniau praustis. Paauglystėje padidėja odos liaukų (riebalinių ir prakaito), ypač veido ir nugaros, sekrecija. Kartais, jų latakams užsikimšus, atsiranda spuogų, kurie po kiek laiko pranyksta.
• Atsiranda lytinis potraukis, nuo erotinių minčių ir fantazijų drėksta lytinės lūpos.
• Mergaitės gali pradėti labiau domėtis berniukais kaip meilės, prieraišumo, artimumo partneriais. Kai kurių dėmesys gali krypti į kitas mergaites. Tai gali būti ir natūralus smalsumas.

Kada bapinkbtterfly_1330977107_600.jpgigiasi lytinis brendimas?
Kai kurios mergaitės lytiškai subręsta 12 - 13 metų, tuo tarpu kitos, būdamas tokio amžiaus, tik pradeda bręsti. Tai normalu ir nereikia jaudintis dėl laikinų brendimo skirtumų. Mergaitės pradeda bręsti kiek anksčiau už berniukus. 17-18 metų amžiaus mergaitės ir berniukai paprastai yra jau lytiškai subrendę. Pasibaigus lytiniam brendimui, dažnai teigiama, kad baigiasi paauglystė ir prasideda suaugusio amžius.


Svarbu - higiena
Lyties organus apiplaukite šiltu vandeniu 1-2 kartus per dieną. Nusipraususi ir pasituštinusi, rūpestingai šluostykis braukdama viena kryptimi – iš priekio atgal. Priešingu atveju žarnyno bakterijos gali pakliūti į makštį. Rekomenduojama nenaudoti jokio muilo (net ir vaikiško), intymios higienos ploviklių ar dezinfekuojančių tirpalų. Sausindami rankšluosčiu netrinkite odos, ją pakanka nusausinti. Tuo metu praustis geriau po dušu.
Mergaitei derėtų turėti asmeninį rankšluostėlį ir jį naudoti tik lytinei higienai, o kelnaites keisti kasdien. Vengti kelnaičių su virvele.
Mergaitėms, kurioms nėra mėnesinių, higieniniai (kasdieniniai) įklotai nereikalingi. Higieniniai paketai dėvimi apatinėse kelnaitėse mėnesinių metu menstruaciniams skysčiui sugerti. Higieninius paketus reikia pakeisti priklausomai nuo kraujavimo intensyvumo. Pieš keičiant paketą ir jį pasikeitus reikia nusiplauti rankas. Jei yra galimybė reikėtų apsiplauti ir išorinius lytinius organus. Norėdamos naudoti tamponus, pasitarkite su mama ar gydytoju.

Patarimai gerai savijautai
* Rūpinkitės poilsiu, turite gerai pailsėti, miegoti apie 8-10 valandų per parą, vengti streso.
* Stenkitės valgyti visavertį maistą. Gerai savijautai būtini pusryčiai!
* Rūpinkitės taisyklinga laikysena: nesikūprinkite, nevaikščiokite įtraukus krūtinę, nesėdėkite parietus kojas po sėdyne, nenešiokite kūprinės ar rankinės ant vieno peties.
* Fizinis aktyvumas taip pat gerina sveikatą bei gerą savijautą, todėl daugiau vaikščiokite pėsčiomis, lankykite kūno kultūros pamokas, baseiną, sporto būrelius.

Lietuvos akušerių ginekologų draugija kviečia rūpintis savo lytine sveikata ir pristato informacinį leidinį "Tarp mūsų mergaičių".
Daugiau informacijos gali rasti:
www.bendraamziai.lt