Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Berniukų brendimas
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

brendimas_berniukams.jpg
Kas yra lytinis brendimas?
Šis klausimas anksčiau ar vėliau iškyla visiems paaugliams, juk paauglystė – didelių pokyčių, tame tarpe ir lytinio brendimo, laikotarpis. Paprasčiausiai į jį galima atsakyti taip: lytinis brendimas - tai berniuko tapimas vyru.

Kada prasideda lytinis brendimas?
Visiškai tiksliai nurodyti brendimo amžiaus negalima, nes vaikai nepradeda bręsti vienu metu – visi kaip vienas. Dažniausiai 10-14 metų paaugliai jau patiria fizinius, emocinius, intelektinius ir socialinius pakitimus, kurie vyksta vaikui lytiškai bręstant, tampant suaugusiuoju. Vaikinai lytiškai bręsti pradeda apie 13 -15 metus.

Kodėl prasideda lytinis brendimas?
Lytinis brendimas prasideda tada, kai viena iš smegenų dalių (vadinamai pogumburiu) pradeda siųsti cheminius signalus kitai smegenų daliai (hipofizei). Hipofizė gauna nurodymus išlaisvinti hormonus, kurie stimuliuoja lytinių organų augimą. Berniukų organizme aktyviai gaminamas hormonas testosteronas. Šitie hormonai ne tik stimuliuoja lytinių organų augimą, bet veikia ir antrinių seksualinių požymių vystymąsi, pvz., plaukų augimą pažastyse, ūsų ir barzdos augimą.

Kokie pokyčiai įvyksta, prasidėjus lytiniam brendimui?2914_Fussball_Cutout_shn.jpg
• Gali ypač ryškiai pasireikšti augimas – berniukai gali išsistiebti 20 - 30 cm per metus.
• Padidėja kūno plaukuotumas: plaukai pradeda augti pažastyse, ant gaktos ir kitų kūno vietų. Plaukai darosi vis tankesni, tamsesni ir šiurkštesni. Ant veido pradeda augti ūsai ir barzda.
• Įvyksta pokyčiai su balsu. Jis pasidaro žemesnis, kartais „lūžtantis“. Tačiau tai būdinga ne visiems berniukams. Kai tik balso stygos susiformuos, balsas liausis krėtęs pokštus.
• Padidėja varpa su kapšeliu, kuriame yra vyro sėklidės. Viena sėklidė, paprastai kairioji, yra šiek tiek žemiau kitos. Varpos galvutę dengia apyvarpė.
• Keičiasi kūno forma - išsivysto stambesni raumenys, praplatėja pečiai, įgyjama daugiau jėgos.
• Atsiranda specifinis kūno kvapas. Daugelis berniukų nerimsta dėl nemalonaus kūno kvapo. Dažniausiai pakanka tik kas dieną praustis ir vilkėti švarius drabužius. Galima purkštis dezodorantais ir antiperspirantais. Pastarasis ne tik panaikina prakaito kvapą, bet ir slopina jo išsiskyrimą. Paauglystėje padidėja odos liaukų (riebalinių ir prakaito), ypač veido ir nugaros, sekrecija. Kartais, jų latakams užsikimšus, atsiranda spuogų, kurie po kiek laiko pranyksta. Apyvarpės vidinėje pusėje taip pat atsiveria riebalų liaukos, išskiriančios riebų sekretą (smegmą), todėl prausiantis to nepamirškite.
• Prasideda poliucijos (naktiniai sėklos išsiliejimai). Sėkla išsilieja per varpą miegant – tai vadinami "šlapieji sapnai". Šlapių sapnų pats paauglys negali reguliuoti. Tai normalus reiškinys, dėl kurio nereikia nerimauti.
• Nuo erotinių minčių ir fantazijų atsiranda erekcija (varpos sustandėjimas ir atsikišimas į priekį). Kartais erekcija gali prasidėti be jokios paaiškinamos priežasties.
• Jie gali labiau pradėti domėtis kitos lyties atstovėmis kaip meilės, prieraišumo, artimumo ir sekso partnerėmis. Kai kurių dėmesys gali krypti į kitus vaikinus. Tai natūralus smalsumas, kai vaikinai apsižiūrinėja ir lygina save su kitais to paties amžiaus vaikinais.
BlueCap.png
Kada baigiasi lytinis brendimas?
Berniukai bręsta nevienodai. Kai kurie atrodo kaip vyrai būdami 13—14 metų, kiti tokio amžiaus tik pradeda bręsti. Tai normalu ir nereikia jaudintis dėl laikinų brendimo skirtumų. Mergaitės pradeda bręsti kiek anksčiau už berniukus. 17 metų amžiaus mergaitės ir berniukai paprastai yra jau lytiškai subrendę. Gerai besimaitinantis vaikas subręsta greičiau negu liesas ir nusilpęs, kadangi turi daugiau maistinių medžiagų ir energijos. Pasibaigus lytiniam brendimui, dažnai teigiama, kad baigiasi paauglystė ir prasideda suaugusio amžius.

Patarimai gerai savijautai
* Rūpinkitės poilsiu, turite gerai pailsėti, miegoti apie 8-10 valandų per parą, vengti streso.
* Stenkitės valgyti visavertį maistą. Energijai gauti būtini pusryčiai. Pagrindinis energijos šaltinis – mėsa (jautiena ir veršiena) ir pienas.
* Rūpinkitės taisyklinga laikysena: nesikūprinkite, sėdėkite tiesia, venkite sunkius krepšius nešti ant vieno peties.
* Fizinis aktyvumas taip pat gerina sveikatą bei gerą savijautą, be to sustiprina augančius raumenis, todėl daugiau vaikščiokite pėsčiomis, važinėkite dviračiu, reguliariai mankštinkitės, lankykite sporto būrelius.Daugiau informacijos gali rasti:
www.bendraamziai.lt