Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Internete
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Taigi, kas yra kompiuterio apsauga ir kodėl ji tokia svarbi?Draugiskas_internetas_logo_be_fono_1.png
Kompiuterio apsauga – tai informacijos ir programinės įrangos, esančios tavo kompiuteryje, apsauga ir saugumas. Tai svarbu, nes egzistuoja daugybė dalykų keistais pavadinimais, keliančių grėsmę tavo kompiuterio saugumui ir galinčių sukelti rimtų problemų – įskaitant šnipinėjimo programinę įrangą (spyware) ar analogišką adware programą, virusus, Trojos arklius, duomenų vagystę (phishing ar vishing) ir „kirminus“ (worms). Faktas, kad visos šios gresiančios blogybės turi daug bendro, jos gali gerokai apsunkinti tavo gyvenimą.

Grėsmė kompiuterio saugumui gali erzinti kiekvieną kartą, kai naudojiesi kompiuteriu, t.y.:

 • lėtinti tavo kompiuterio darbą;
 • atskleisti pačią slapčiausią informaciją tiems, kurie jos neturėtų matyti (pavyzdžiui, „blogi vyrukai“ ar net jūsų maži broliai ar seserys);
 • leistų „užgrobti“ tavo žiniatinklio naršyklę ir rodyti visokius skelbimus, kurių nenorėtum matyti;
 • leistų įdiegti slaptas klavišų paspaudimą registruojančias programas (key loggers), kurios tyliai įrašinėja tai, ką suvedi į savo kompiuterį, ir persiunčia informaciją kam nors kitam.
Mano kompiuteriui taip neatsitiks
Turėtum elgtis atsargiau kiekvieną kartą, kai ką nors diegi savo kompiuteryje. Pavyzdžiui, jei randi žiniatinklį, kuriame siūloma „nemokamai parsisiųsti programinę įrangą“ , kuri, tavo žiniomis, paprastai parduodama labai brangiai (pavyzdžiui, pats naujausias žaidimas), yra rizika, kad nemokama siunta gali būti nesaugi.
 • Svetainėse – gali „pribaigti“ savo naršyklę vien tik užėjęs į netinkamą svetainę.
 • Iškylančiuose skelbimų languose – dauguma tokių skelbimų mažai ką siūlo, o žiniatinklio naršymas pradeda labiau erzinti.
 • Rinkmenose, persiunčiamose keičiantis momentinėmis žinutėmis (messaging), – liūdna, bet įsilaužėliai užkariavo net ir momentinių žinučių mainų pasaulį. Tai reiškia, kad ne visada gali pasitikėti rinkmenomis, kurias tau atsiunčia momentinių žinučių mainų metu.
 • El. pašto prieduose – niekada negali žinoti, ką gauni, kai kas nors tau atsiunčia elektroninį laišką su priedu.
Situacijos ir elgesys, verčiantys tave jaustis nejaukiai
Ne viskas, kas gali nepavykti kibernetinėje erdvėje, kelia fizinį pavojų. Joje galima rasti pokalbių kambarių, naujienų grupių, svetainių ir kitų vietų, prie kurių galima prisijungti tiesioginiu ryšiu ir kuriose yra medžiagos, galinčios priversti pasijusti nejaukiai. Tai gali būti seksualinė ar smurtinė medžiaga, neapykantos kupina informacija ar diskusijos, kurios gali pasirodyti atstumiančios ar nemalonios. Nesvarbu, apie ką konkrečiai kalbame. Svarbu tai, kad tu turi teisę ir priemones, padėsiančias akimirksniu išeiti iš panašių vietų, kuriose nenorėtum ir neturėtum lankytis.
Pokalbių kambariuose, keičiantis momentinėmis žinutėmis ir net pasinaudojant mobiliaisiais telefonais prie paauglių buvo priekabiaujama, iš jų buvo tyčiojamasi. Blogiausia, kad kartais taip elgiasi paauglių draugai ar jaunuoliai. Kartais tai gali būti suaugusieji, apsimetantys paaugliais. Bet kokiu atveju nė vienas neturėtų taikstytis su šiurkštumu ar nepageidaujamais juokeliais.

Savęs stūmimas į fizinį pavojų
Pati rimčiausia rizika yra susijusi su galimybe nuo ko nors nukentėti ar tapti kieno nors išnaudojamam dėl informacijos, kurią prisijungęs išsiuntei ar kas nors išsiuntė apie tave, tavo veiklą, apie tai, kur lankaisi internete. Paauglių, kurie dėl internete užmegztų pažinčių yra tvirkinami, pagrobiami, yra palyginti mažai, bet tokių pažinčių pasekmės gali būti tragiškos.

Privatumo netekimas ar rizikavimas savo ir savo šeimos pinigais
Internete, kaip ir daugumoje kitų šio pasaulio vietų, yra žmonių, kurie gali mėginti atimti iš tavęs ar tavo šeimos pinigus. Būk ypač atsargus su pasiūlymais „greitai praturtėti“, kuriuose žadama, kad laisvu laiku užsidirbsi krūvas pinigų, ar siūloma greitai numesti svorio, patobulinti išvaizdą. Jei pasiūlymas skamba per gerai, kad būtų tiesa, greičiausiai taip ir yra.

Priekabiavimas  Laptop_repair_Huddersfield3_300x300_1.jpg
Kai esi bendrauji tiesioginiu ryšiu, ypač lankaisi elektroninėse skelbimų lentose ar pokalbių kambariuose, yra galimybė, kad gausi elektroninį laišką, kurio turinys yra žeminantis, priekabus ar paprasčiausiai nedoras. Nepriimk to asmeniškai. Žeminanti žinutė daug daugiau pasako apie siuntėją nei apie asmenį kuris gauna tą žinutę. Ironiška, tačiau žmonės kurie „realiame“ pasaulyje yra geri, bendraudami internetu apie tinkamą elgesį pamiršta. Geriausia pokalbių kambariuose ignoruoti tokias žinutes bei žmones. Tačiau kai kuriose žinutėse gali būti priekabiaujama, o tai jau baudžiamas nusikaltimas. Jei kas nors tau atsiunčia nepadorią, nepriderančią, gašlią žinutę ar nuotrauką, ketindami erzinti, priekabiauti ar net grasinti, apie tai būtinai pranešk tėvams ar interneto paslaugų teikėjui. Jei incidentas įvyko mokykloje ar į jį yra įsivėlę kiti mokyklos mokiniai, turėtum informuoti mokyklos vadovus ar mokytojus.

Kitų skriaudimas ir patekimas į bėdą 
Venk visko, kas gali įskaudinti žmones, ir nerizikuok, nes pats gali patekti į bėdą. Turi gerbti kitų žmonių privatumą, neerzinti, nepriekabiauti ir neskaudinti kitų. Tu asmeniškai esi atsakingas už savo elgesį internete.

Keletas patarimų, kaip būti saugiam internete:
  • Niekada neik į susitikimus su asmenimis, su kuriais susipažinai internete.
  • Jeigu jau sutarei susitikti, būtinai tegul su tavimi eina ir tavo tėvai arba kažkas iš artimųjų.
  • Niekada neišduok savo pilno vardo, adreso, telefono numerio ar kitos asmeninės informacijos. Papasakok savo tėvams arba artimiesiems, jeigu internete susidūrei su kažkuo, kas privertė tave jaustis nejaukiai.
  • Pokalbių svetainėse venk individualių pokalbių su nepažįstamais (tai galima daryti tik su kitais gerai pažįstamais dalyviais).
  • Blokuok pokalbių svetainėse tuos vartotojus, kurie yra įkyrūs, siunčia žinutes (ar kitą informaciją), kuri tau nepatinka. Jokiu būdu neatsakinėk į jų papildomus užklausimus.
  • Nepasitikėk pradiniais svetainių nustatymais.
Kur gali kreiptis?
Jei internete kažkas tave baugina, tyčiojasi , priekabiauja, kviečia susitikti, o tu nežinai, kaip pasielgti, kreipkis Saugesnio interneto pagalbos linijos nemokamu telefono numeriu 116 111.

Išmok atsargiai elgtis internete. Bibliotekos pažangai tau siūlo perskaityti "Saugaus interneto enciklopediją", kurią rasi čia.

Sužinok ką reikia daryti, kad sėdėjimas prie kompiuterio nekenktų tavo stuburui. Video gali pamatyti čia.

MV5BMTc5NDQzOTc2N15BMl5BanBnXkFtZTcwNDI5MzI4Nw__._V1_SY317_CR12_0_214_317_.jpgSiūlau pažiūrėti režisieriaus Charles Binamé 2011 m. sukurtą filmą apie užgauliojimus internetinėje erdvėje "Virtualūs priekabiautojai" (Cyberbully).

Monrealyje nufilmuota juosta pasakoja apie paauglę Teilor, patiriančią užgauliojimus internetinėje erdvėje. Šeimą palieka tėvas, todėl mergaitės mama sunkiai dirba, negalėdama savo dukrai skirti pakankamai dėmesio. Teilor turi rūpintis ir savo jaunesniuoju broliuku.
 Mergaitė, kaip ir dvi jos geriausios draugės bei bene visi kiti panašaus amžiaus vaikai nuolat bendrauja ne tik gyvai, bet ir internete.
Septynioliktojo gimtadienio proga dovanų gavusi kompiuterį Teilor džiūgauja galėdama bendrauti kada nori ir su kuo nori, tačiau viskas pasisuka ne pačia gražiausia linkme, kai mergaitės brolis, įsilaužęs į jos kompiuterį, iš jos profilio socialiniame tinkle išsiunčia žinutę apie tai, ko Teilor tikrai nenorėtų niekam sakyti...

Kaip toli gali nueiti paauglių noras tyčiotis?


Daugiau informacijos gali rasti:
www.draugiskasinternetas.lt
www.vartotojai.lt
www.bibliotekospazangai.ltParengta pagal Programos "Saugesnis internetas" informaciją.
Paveikslas www.draugiskasinternetas.lt