Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Rankų higiena
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< gegužė, 2019 >>
PATKPŠS
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

























rank___higiena_1.jpgRankas plauti reikia ne tik prieš valgį, ryte ar vakare, bet ir po valgio, pasinaudojus tualetu, pažaidus su gyvūnu, grįžus iš mokyklos, kiemo ar po bet kokio darbo. Plaunant rankas šiltu vandeniu ir muilu, galima naudotis specialiu šepetuku rankoms ir nagams, bet labai dažnas šepetėlio naudojimas gali pakenkti odai. Atliekant buities tvarkymo, sodo ir kitus darbus būtina mūvėti pirštines. Norint neužteršti panagių, prieš pradedant darbus patartina perbraukti nagais per muilą. Po darbo muilas lengvai išsiplaus ir panagės be didelių pastangų bus švarios.

Rankų plovimas vien vandeniu nėra efektyvus - vanduo negali pašalinti tokių nešvarumų sudėtinių dalių kaip riebalai, aliejai ar baltymai. Norint nuplauti įvairius patogenus, kurie gali sukelti ligas, per minutę tektų sunaudoti beveik 8 litrus vandens. Taigi, plaunant rankas būtina naudoti muilą.

Siekiant užkirsti kelią mikroorganizmų dauginimuisi ant rankų, labai svarbu jas tinkamai nusausinti. Jei rankos nesausai nušluostomos ar ant jų lieka muilo, padidėja odos ligų rizika. Nusiplovus rankas būtinai jas nusišluostyti vienkartiniu rankšluosčiu, bet tinka ir medvilniniu ar lininiu.

Kaip plauti rankas?
Plaunant rankas, jos sudrėkinamos vandeniu ir išmuilinamos (muilą būtina naudoti ant sudrėkintų rankų, kad rankų oda būtų kuo mažiau dirginama), trinamos viena į kitą iš visų pusių 15 – 20 sekundžių. Dažniausiai nepakankamai gerai plaunamos šios sritys: delno vidinio paviršiaus vidurys, pirštų galiukai ir panagės, nykščio pagrindas, tarpupirščiai, šioms sritims reikia skirti didesnį dėmesį. Plaunant rankas laikrodžius ir žiedus reikėtų nusiimti.

Žiemą stengtis nenušalti rankų. Lauke būtinai mūvėti pirštines, neplauti rankų šaltu vandeniu, neišeiti į lauką šlapiomis rankomis. Nušalusi, nužvarbusi rankų oda įgauna raudoną atspalvį, tampa sausa, suskirdusi ir šiurkšti, o tai jau atrodo nepatraukliai.

Ar žinojai?
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuo 2009 metų inicijavo judėjimą „Plauk rankas – saugok gyvybes“ ir gegužės 5 dieną paskelbė pasauline rankų higienos diena. Todėl kiekvienais metais gegužės 5 d., visame pasaulyje minima rankų higienos diena.

Čia gali pamatyti savo bendraamžių sukurtus "Švarių rankyčių šokius" bei linksmą dainelę "Pump The Pump" apie rankų plovimą anglų kalba.



Paruošta pagal Valstybinio aplinkos sveiktos centro metodines rekomendacijas
Nuotrauka Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro