Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Odos priežiūra
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

acne_mirror_1.jpgOda - tai žmogaus apsauginis "skafandras", saugantis organizmą nuo aplinkos poveikio. Jos pažeidimas - tai vartai mikroorganizmų invazijai ir įvairioms ligoms.
Odą veikia įvairūs aplinkos faktoriai - aplinkos temperatūra, drėgmė, gyvenimo būdas, ir aišku, mūsų naudojamos higienos ir kosmetikos priemonės. Jas mes naudojame, norėdami padėti savo "skafandrui" susidoroti su aplinkos faktoriais, norėdami pabėgti nuo laiko tėkmės. Bet ar iš tikrųjų mes visada padedame savo odai? Pasaulio chemijos pramonė pagamina nesuskaičiuojamą galybę įvairių produktų, turinčių mus jauninti, saugoti, tausoti ir gražinti. Ar visus bandymus ištvers mūsų oda?

Kalbant apie kosmetiką reikėtų pradėti nuo tų priemonių, be kurių kasdien neapsieina visi: ir maži, ir dideli, ir jauni, ir seni. Tai  muilas ir kiti prausikliai (dušo želė, vonios putos), plaukų šampūnai ir balzamai, dantų pastos ir burnos skalavimo skysčiai, jaunuoliams – skutimosi priemonės (skutimosi putos, kremai, balzamai bei losjonai, kremai po skutimosi). Visa tai galima pavadinti higienine kosmetika ar higieninėmis veido ir kūno priežiūros priemonėmis. Kadangi jos naudojamos ypač dažnai, tai jas reikia pasirinkti ir naudoti taip, kad nepakenktų odos apsauginėms savybėms, o padėtų jai.

1. Muilas - nuo seniausių laikų žinomas pagrindinis higienos garantas. Geriausiai mūsų odai tinka neutralios reakcijos (pH-5,5) muilas, nes jis tausoja mūsų odą.  Jei oda yra riebi, spuoguota, tinka įvairūs muilai, nes reikia pašalinti didesnius odos riebalų kiekius, bet patartina rinktis specialius tam skirtus muilus.

Kokį naudosite muilą - kietą ar skystą, neturi esminės reikšmės, svarbu pritaikyti jį savo odos tipui ir nepamiršti jo naudoti apskritai. Maža detalė - naudojant kietą muilą, stenkimės jį laikyti sausai ir visada švarų, nes kitaip jis praras savo higieninę funkciją, tampa neveiksmingas, o kartais ir pavojingas, nes virs mikroorganizmų "transportu" šeimoje. Dar viena smulkmena - senesnio amžiaus žmonės dažnai asmens higienai naudoja ūkinį muilą - tai labai klaidingas įsitikinimas - visų pirma jo šarmų kiekis yra labai didelis, jis labai agresyvus, todėl tinka tik skalbimui. Apskritai, patartina naudoti muilą, pagamintą iš natūralių medžiagų, turintį mažai kvapiųjų medžiagų, dažų (gali sukelti alerginius susirgimus).
Prausimuisi galima naudoti ir dušo žele - skystą muilą, kurio sudėtyje yra įvairių komponentų drėkinančių, maitinančių odą. Muilais nepatartina plauti sausos odos, ypač kai mėgstama praustis karštu vandeniu.

2. Kempinė atlieka ne tik odos valymo, bet ir grūdinimo funkciją. Turbūt populiariausios dabar sintetinės kempinės, bet ir jų yra įvairaus grubumo. Geriausia ir nekenksmingiausia naudoti natūralių pluoštų kempines, tada nebus pavojaus atsirasti odos mikrotraumoms, alerginėms reakcijoms. Neužmirškite po kiekvieno prausimosi kempinės išdžiovinti, kitaip drėgmėje ir šiltame patalpų ore išaugs tokia mikroorganizmų kolonija, kad ją sunku bus nusiplauti nuo odos, net ir naudojant dezinfektantus - pūliniai odos susirgimai bus garantuoti.

Probleminės odos priežiūra
Aptariant odos priežiūrą negalima praleisti spuogų susidarymo problemos. Paprastieji arba jaunatviniai spuogai – riebalų liaukų ir plaukų maišelio lėtinis uždegimas. Jų simptomai: raudonų uždegiminių odos mazgelių, spuogų, dažnai ir pūlinukų susidarymas, kartais – randai. Spuogai atsiranda dažniau berniukams brendimo metu ant veido (kaktos, skruostų, smakro), krūtinės, nugaros. Spuogams atsirasti įtakos turi daug veiksnių, pvz.: riebalų liaukų sekrecijos padidėjimas, riebalų liaukų latakų užsikimšimas riebalinėmis ir suragėjusiomis odos ląstelėmis, mikroorganizmų veisimasis ant odos, odos uždegimas, vyriškų lytinių hormonų androgenų kiekio padidėjimas (brendimo laikotarpiu tai ypač išryškėja), paveldimumas. Apie 50 proc. paauglių, kurių tėvai jaunystėje turėjo rūpesčių dėl paprastųjų spuogų, taip pat vargina spuogai.

akn__s_susidarymas_vsb_1.jpg

Aknė – tai bendrinis odos ligos pavadinimas, dažniausiai apibrėžiantis spuoguotą, inkštiruotą ar uždegiminę odą.

Maistas spuogų susidarymui ir ligos eigai tiesioginės įtakos neturi (išskyrus esant alergijai). Tačiau atsiradus spuogams, patartina vartoti mažiau angliavandenių, riebalų, pieno, grietinėlės.
Rekomenduotina praustis šiltu vandeniu ir muilu ne rečiau kaip 2 kartus per dieną, odą valyti specialiais preparatais, prieš tai pasikonsultavus su gydytoju arba kosmetologu. Svarbu pasirinkti tinkamas spuoguotos odos priežiūros priemones ir jokiu būdu nemaigyti, nespaudyti, nekrapštyti atsiradusio net ir mažiausio spuogelio.

Probleminę odą dažnai bandoma taisyti dekoratyviąja kosmetika, tačiau tai klaidingas būdas. Kai kurie dekoratyviosios kosmetikos ingredientai užkemša riebalų liaukų latakus ir taip susidaro sąlygos komedonams
(juodiesiems spuogams) formuotis. Be to, ant odos palikta nakčiai nekruopščiai nuvalyta kosmetika gali sukelti ir uždegiminius odos procesus. Todėl vakare būtina specialiu valikliu švariai nuvalyti makiažo likučius ir po to nusiprausti.

Paauglystėje geriausiai visai nenaudoti dekoratyviosios kosmetikos, nes lūpos dar natūraliai raudonos, antakiai ir blakstienos ryškūs, oda skaisti, tačiau tik tuo atveju, jei paaugliai nerūko arba
nesėdi prirūkytoje patalpoje, o sportuoja, būna gryname ore ir maitinasi sveikai.

Pagrindiniai odos priežiūros elementai:
  • Sureguliuokime savo mitybos problemas, nes oda - mūsų mitybos ir gyvenimo būdo veidrodis.
  • Venkime žalingų faktorių - rūkymo, alkoholio.
  • Rinkimės ir dėvėkime tinkamus rūbus ir avalynę.
  • Rinkimės kaip įmanoma natūralesnes kosmetikos ir higienos priemones, sau tinkamas.
  • Visada įsitikinkime ar jų galiojimo laikas nepasibaigęs.


Pamatyk ką nenuvalytas makiažas daro tavo odai čia.


Paruošta pagal Valstybinio aplinkos sveiktos centro metodines rekomendacijas bei "Sveika ir saugi buitis" informaciją
Nuotrauka www.agelessfashionbeauty.com
Paveikslas www.faberlickosmetika.com