Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Nervinė anoreksija
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

anoreksia_260x408.jpgNervinė anoreksija – tai psichinis sutrikimas, kai žmogus sąmoningai sumažina ir/ar palaiko mažą kūno svorį.
Nervinė anoreksija pasireiškia nesveika baime pastorėti, nepasitenkinimu savo kūno išvaizda ir siekimu ją pagerinti badaujant, piktnaudžiaujant šlapimą varančiais, vidurius laisvinančiais, apetitą slopinančiais bei vėmimą skatinančiais vaistais ar/ir mankštinantis iki išsekimo.

Liga dažnai kamuoja, paauglius, nėščiasias, kadangi jų kūnas ima keistis, į depresiją linkusius asmenis, kurie kelia sau sunkiai įgyvendinamus tikslus, dėl ko liga kartojasi. Anoreksija sergantys asmenys pastoviai domisi dietomis, slepia savo valgymo įpročius, tėvams ir draugams sako, įtikinėja, kad valgo normaliai.

Tai vienintelis iš psichinio pobūdžio sutrikimų, pasižymintis tokia galybe simptomų: randama virškinimo, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, lyties sistemų pakenkimų, kurie atsiranda dėl bendro organizmo išsekimo.

Kaip atpažinti?
Tokiems žmonėms dažniausiai pasireiškiantys simptomai:
- Ryškus kūno masės mažėjimas arba svorio nedidėjimas augimo laikotarpiu
- Bendras silpnumas
- Alpimas
- Odos sausumas
- Sąmoningas badavimas
- Liguista baimė sustorėti
- Piktnaudžiavimas vidurius laisvinančiais vaistais
- Neadekvatus savo svorio vertinimas ("Jautimasis storu" , kai akivaizdžiai trūksta svorio)
- Lytinio brendimo sutrikimas
- Mėnesinių dingimas, pirmųjų mėnesinių vėlavimas.
- Raumenų nykimas
- Plaukeliai visame kūne

Kodėl sergama anoreksija?
Šios ligos išsivystymui reikšmės turi daug faktorių. Viena priežasčių gali būti sutrikę šeimos narių tarpusavio santykiai, vengimas spręsti iškilusius konfliktus ar, atvirkščiai, įkyrus kišamasis į kitų šeimos narių reikalus. Neretai tokiose šeimose motina dominuojanti, agresyvi, o tėvas pasyvus, linkęs nusileisti. Kitos teorijos teigia, kad, sergant šia liga, sutrinka savo kūno suvokimas, nenorima pripažinti išsekimo, silpnumo, bado. Įtakos ligos atsiradimui gali turėti įvairios stresinės situacijos, konfliktai, tokios charakterio savybės kaip užsispyrimas, pedantiškumas, neryžtingumas, pernelyg didelis prisirišimas prie motinos. Manoma, kad sergant nervine anoreksija sutrinka hormonų, medžiagų, kontroliuojančių norą valgyti, apykaita. Didelę įtaką turi ir žiniasklaidos priemonės, propaguojančioms realybės neatitinkančius grožio standartus, įvairias dietas. Sudaromas įspūdis, kad tik liekna moteris gali tikėtis pasisekimo ir laimės. Paauglystės ir nėštumo laikotarpiu, keičiantis kūnui, dažniausiai merginos supanikuoja, ima daryti viską, kad išlaikytų pradinę savo kūno išvaizdą.

Šis susirgimas pasireiškia paauglėms mergaitėms, jaunoms moterims, rečiau pasitaiko paauglių berniukų, vyrų tarpe. Nervine anoreksija paprastai susergama po ilgiau ar trumpiau trukusios dietos. Šie žmonės jaučia nuolatinę svorio padidėjimo ir nutukimo baimę. Tikrina, ar nepastorėjo, įdėmiai save apžiūrinėja veidrodyje. Visokiausiais būdais mėgina slėpti nuo aplinkinių, o ypač nuo tėvų, savo elgesį. Stengiasi maitintis atskirai, o jeigu nepavyksta, imasi visokių gudrybių: nepastebimai perdeda maistą iš vienos lėkštės į kitą, išspjauna jau sukramtytą maistą ar atiduoda jį specialiai tam įsigytam šuniui ir pan. Vengiama maisto, nuo kurio galima „sustorėti” (sviesto, grietinės, miltinių patiekalų, kt.). Perdėtai skaičiuoja kalorijas. Išstudijuoja kiekvieno produkto maistingumą, tiksliai apskaičiuoja kalorijas. Atlieka įvairius fizinius pratimus, neretai pagal savo susigalvotą sistemą. Neretai vartoja laisvinamuosius ir šlapimą varančius vaistus, kitas organizmą valančias priemones. Tačiau net ir netekę daug svorio, nebūna patenkinti savo išvaizda. Mergaitėms ilgainiui išnyksta menstruacijos. Šios mergaitės paprastai gerai mokosi, lanko įvairius būrelius, tačiau dėl fizinio išsekimo joms pasidaro sunku susikaupti, todėl pradeda blogiau mokytis, sutrinka santykiai su bendraamžiais, tėvais. Pasitaiko ir mirčių.

Nesigydant gresia:
  • Išnykusios mėnesinės.
  • Nenormaliai retas širdies ritmas ir žemas kraujospūdis. Kraujotakos sutrikimai, pirštų akrocianozė (bąlantys galūnių pirštai, kai visiškai susitraukia kraujagyslės).
  • Osteoporozė, dantų netekimas.
  • Raumenų masės sumažėjimas.
  • Ryški dehidratacija, galinti sukelti inkstų darbo sutrikimus.
  • Alpimas, nuovargis, bendras silpnumo jausmas, susilpnėjęs imunitetas.
  • Sausa oda ir plaukai, dažnai plaukų slinkimas.
  • Plaukų augimas ant viso kūno (net neįprastose vietose – pvz., ant veido).

Patarimas!

Venkite laikytis griežtų dietų. Paauglystėje dietų laikytis nerekomenduoja išvis (išskyrus paskirtas gydytojo). Dietos laikymasis nėra efektyvi priemonė ilgalaikiam svorio sumažinimui pasiekti. Jeigu Jūs įtariate, kad sergate anoreksija būtinai kreipkitės į gydytoją, nes šiai ligai gydyti reikalingas kompleksinis gydymas.

Čia gali išvysti, kaip atrodo modeliai sergantys anoreksija.

Kur kreiptis pagalbos?
Valgymo sutrikimų centro telefonas  8 5 262 59 79


Ar žinojai?
Gegužės 6 d. minima, kaip tarptautinė diena be dietų. Šią dieną visame pasaulyje skatinama atkreipti visuomenės, ypač jaunimo, dėmesį į psichologines problemas dėl svorio.Daugiau informacijos gali rasti:Parengta pagal Valgymo sutrikimų gydymo ir informavimo centro informaciją
Nuotrauka www.toitumine.ee