Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Alkoholis
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

homer_simpson_34513_m_1.jpgNors alkoholis paprastai vartojamas siekiant malonumo, jis padidina įvairiausių socialinių žalų riziką. Be priklausomybės, alkoholis sukelia apie 60 skirtingų ligų ir sutrikimų, įskaitant traumas, psichikos ir elgesio sutrikimus, skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimus, įvairios lokalizacijos vėžines ligas, širdies ligas, imunologinius sutrikimus, plaučių ligas, skeleto ir raumenų ligas, reprodukcinius sutrikimus, prenatalinius pakitimus, įskaitant padidėjusią priešlaikinio gimdymo riziką ir mažą svorį gimimo metu. Bet tai tu jau žinojai, ar ne?
Šiuolaikinėje visuomenėje alkoholio vartojimas giliai įsišaknijo, nes daugelis tiki šimtmečius formuota klaidinga informacija. Dalis mitų apie alkoholį atsirado sąmoningai – alkoholio pramonės dėdžių pastangų dėka. Kita dalis mitų susiformavo dėl pačio žmogaus neišmanymo. Deja, paneigti tvirtai prigijusias nuostatas yra sunku, bet įmanoma. Ta mes bandysime ir padaryti.

1. Ar mažos alkoholio dozės naudingos organizmui?
Pavartojus mažų alkoholio dozių dingsta tam tikri refleksai, kurie atsistato tik po 8-12 dienų. „Saikingai“ vartojant alkoholį jau po 4 metų 85% atvejų būna nustatomas „susitraukusių smegenų efektas”, „negyvų ląstelių kapinės”, smegenų tūrio sumažėjimas, atsiranda nepajėgumas normaliai dirbti. Nesvarbu kokiomis dozėmis alkoholis naudojamas, jis smegenyse išlieka nuo 14 iki 30 parų, todėl smegenys nuolat ardomos!

2. Ar alkoholis nuima įtampą ir ramina nervus?
Alkoholis tik sukuria įtampos nuėmimo iliuziją. Išgėrus alkoholio organizme išsiskiria medžiagos, sukeliančios stresą. Taigi alkoholis turi stresą keliančių, o ne antistresinių savybių. Alkoholio turintis gėrimas negali jūsų nei atpalaiduoti, nei nuraminti. Fiziologiniu požiūriu alkoholio vartojimas bet kokiomis dozėmis organizmui jau yra stresas. Liūdesį galima išblaškyti daugybe priemonių - tik ne alkoholio vartojimu!

3. Ar alkoholis sušildo?
Išgėręs žmogus praranda gebėjimą teisingai įvertinti savo kūno temperatūrą. Prasidėjus alkoholio poveikiui greitai įvyksta laikinas odos kraujagyslių „paralyžius”, jos plečiasi ir į kūno paviršių priplūsta daugiau kraujo. Sušyla tik oda, kuri greitai atiduoda savo šilumą. Organizmas praranda normalų jautrumą šalčiui ir oda nustoja reaguoti į sumažėjusią kūno temperatūrą.
Žmogaus organizmas taip jau sudėtas, kad šiluma yra skiriama gyvybiniams organams, todėl organizmas taupydamas šilumą jiems, atkerta kitas kūno dalis (pvz.: rankas, kojas). Taip atšaldomos tos kūno vietos, be kurių žmogus išgyventų, tačiau išsaugojamos tos, kurioms šilumos netektis būtų pražūtinga. Todėl alkoholio padauginę žmonės gali labai greitai mirtinai sušalti!

4. Ar alkoholis gerina skrandžio veiklą ir didina apetitą?
Visų pirma, išgėrus kenčia skrandis: alkoholis daro poveikį visoms virškinimo trakto liaukoms tarp jų ir skrandžio sienelėse esančioms liaukoms, kurios gamina skrandžio sultis, turinčias įvairių fermentų, būtinų maisto virškinimui. Dėl alkoholio poveikio liaukos žūsta. Tokiu būdu atsiranda uždegimas, jo nepašalinus jis gali pereiti į skrandžio vėžį. Skrandžio liaukoms sunykus, žmogus įgauna iškreiptą apetito pojūtį. Natūralus alkio pojūtis padidėja, perkraunamas skrandis ir žarnynas, sutrikdomas normalus virškinimas.

5. Ar tu geri tik dėl kompanijos?
Kodėl geriantys asmenys spaudžia negeriančius vartoti alkoholį? Tai būdinga visoms narkotinėms priklausomybėms. Jei ir visi kiti taip elgiasi, tuomet ši veikla atrodo ne tokia absurdiška. Todėl geriantys asmenys linkę burtis į grupes. Toks elgesys dažnai paaiškinamas ,,draugiškumu“. Tiesa ta, kad nesvarbu, kaip stipriai jie stengtųsi įtikinti save ir kitus žmones, kad nepraranda savikontrolės, visi alkoholio vartotojai jaučia, kad juos valdo kažkas velniška. Geriantys asmenys jaučiasi saugiau, būdami tarp tokių pačių kaip ir jie, be to, alkoholio nevartojantys asmenys jiems nuolat primena apie jų kvailumą.

6. Ar alkoholio reklama nėra žalinga?
Teigiama, kad alkoholio reklama skirta tik tam, kad padėtų vartotojui išsirinkti konkretų prekės ženklą, atrasti geriausią gaminį. Tuo tarpu Europos Alkoholio ir sveikatos forumo ekspertai teigia, kad „alkoholio reklama skatina vaikus pradėti vartoti alkoholį anksčiau, o jau vartojančius paauglius paskatina vartoti alkoholį intensyviau“. Dėl patrauklių reklamų ir formuojamo teigiamo alkoholio įvaizdžio jaunimas pradeda gerti vis anksčiau.

7. Ar normalių alkoholio negeriančių žmonių apskritai nėra?
70% planetos gyventojų gyvena blaiviai!

8. Ar alkoholis žalą sukelia tik nedidelei grupei asmenų?
Tvirtinama, kad alkoholis žalą sukelia tik nedidelei grupei asocialių asmenų, kurie nesugeba susivaldyti vartodami alkoholį. Tiesa ta, kad visa problema slypi pačiame alkoholyje, o ne žmonėse. Didžioji dauguma piktnaudžiaujančių alkoholiu yra toli gražu ne asocialūs, bet paprasti, kasdien gatvėmis vaikštantys, turintys darbus ir šeimas žmonės.

9. Ar vynas- sveika, nes turi daug vitaminų?
Labai paplitusi nuomonė, kad vyno stiklinėje yra visos paros vitaminų norma. Dauguma žmonių kartoja šį melą, perskaitę tai vyno gamintojų literatūroje. Iš tiesų kelis kartus apdorojant vynuoges maistinių medžiagų ir vitaminų jose beveik nelieka, tačiau cukrus, kurio apstu vynuogėse, virsta etilo spiritu.


Daugiau informacijos gali rasti:
www.prevencija.lt
www.pagalbavaikams.lt
www.ne-gerk.com
Paruošta pagal Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento informaciją
Paveikslas scanclone.com