Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Kontracepcija
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Renkantis tinkamiausią kontracepcijos metodą sau ir savo partneriui, reikėtų žinoti keletą dalykų. Skirtingiems žmonėms tinka skirtingi metodai, todėl prieš apsisprendžiant vertėtų pasidomėti įvairiais apsaugos būdais, išsiaiškinti jų privalumus bei trūkumus. Taip pat būtina pasitarti su gydytoju ginekologu, nes esant tam tikrai sveikatos būklei ar aplinkybėms, kai kurie kontracepcijos metodai draudžiami arba nerekomenduojami, be to įvairūs kontracepcijos metodai nevienodai efektyviai apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo.

HORMONINĖS KONTRACEPCIJOS METODAI
Hormoninės kontracepcijos metodų pasirinkimas gana didelis. Nors šiose priemonėse esančios hormonų dozės ir vartojimo būdai skiriasi, visi jie veikia panašiai. Vienose hormoninės kontracepcijos priemonėse yra estrogeno ir progestino, slopinančių kas mėnesį vykstančią ovuliaciją. Be to, sutirštinamos gimdos kaklelio gleivės, todėl spermatozoidai sunkiau patenka į gimdos ertmę. Kitos priemonės, kurių sudėtyje yra tik progestino, tirština gimdos kaklelio gleives ir pakeičia gimdos gleivinę. Kai kurioms moterims jos gali slopinti ovuliaciją. Labai svarbu, kad prieš pradedant vartoti bet kokią hormoninę kontracepciją gydytojas susipažintų su visa jūsų sveikatos istorija, nes tam tikrais atvejais kai kurių priemonių vartoti negalima, pavyzdžiui, jei jūs vyresnė nei 35 metų ir rūkote. Su gydytoju vertėtų aptarti įvairias galimybes. Taip pat reikia reguliariai tikrintis sveikatą.

Kontraceptinės tabletės. Jų veiksmingumas tinkamai naudojant – 99,97%. Kontraceptinių tablečių sudėtyje yra estrogeno ir iEEdkdX0_1.jpgprogestino. Kiekvienam 28 dienų ciklui skirta viena pakuotė. Kaip vartojamos kontraceptinės tabletės, priklauso nuo jų rūšies.
Jas vartojant Šiek tiek padidėja krūties vėžio rizika. Kai kurioms kontraceptines tabletes vartojančioms moterims gali pasireikšti nuotaikų svyravimai, lytinio potraukio pokyčiai, galvos skausmas, skysčių kaupimasis, nereguliarus kraujavimas. Tai priklauso nuo moters organizmo ir vartojamų tablečių.Progestino tabletės arba mini piliulės. Jų veiksmingumas tinkamai naudojant – 99,6% (tikimybė pastoti – 4 mini_piliul__s_1.jpgmoterims iš tūkstančio per metus).Šių tablečių sudėtyje yra tik progestino. Vartojama po vieną tabletę kasdien, tabletės geriamos ir per mėnesines. Progestino tabletes būtina išgerti kiekvieną dieną tuo pačiu laiku, kitaip jos bus neveiksmingos.
Šios tabletės gali sukelti nereguliarų kraujavimą, kuris paprastai baigiasi ilgiau vartojant tabletes. Kai kurioms moterims mėnesinių išvis nebūna. Vartojimo pradžioje gali būti laikinas šalutinis poveikis: odos bėrimas, krūtų skausmingumas, skysčių kaupimasis ir galvos skausmas.
Kontraceptinės žvakutės, kremai ir pan. Mažai efektyviais metodais laikomos spermicidinės kontraceptinės s_kontraceptines_priemones_ir_budai_kontracepcija.jpgžvakutės bei kremai. Nuo pastojimo ji saugo apie 4 valandas. Prieš kiekvieną lytinį aktą reikia įkišti kitą žvakutę.
Žvakutę naudoti 15 min prieš lytinį aktą. Po lytinio akto išorinių lyties organų negalima plauti muilu, nes jis šį preparatą ardo. Juos galima plauti tik švariu vandeniu. Makštį galima plauti ne anksčiau kaip po 2 valandų.Hormoninė spiralė. Jos veiksmingumas tinkamai naudojant – 99,9%. Mažas T formos vamzdelis su cilindru, hormonin___spiral__.jpgpripildytu progestino. Jį patyręs gydytojas ginekologas įdeda į gimdos ertmę. Sistema pamažu išskiria labai mažą progestino dozę. Spiralė gali išbūti gimdoje iki penkerių metų, tačiau ją galima bet kada išimti. Hormoninės spiralės (IUS) nereikėtų painioti su vario spirale (IUD).
Pirmuosius tris mėnesius gali pasireikšti nereguliarus kraujavimas, bet netrukus tai praeina. Iš pradžių gali skaudėti galvą, krūtis, pykinti.
Implantas. Jo veiksmingumas tinkamai naudojant – 99,95%. Nedidelės operacijos metu viršutinėje rankos implantas.jpgdalyje, po oda, gydytojas įdeda mažą vamzdelį su progestino rezervuaru. Progestinas išskiriamas mažomis dozėmis. Implantas yra veiksmingas trejus metus, jį bet kada galima pašalinti chirurginiu būdu.
Gali pasireikšti galvos skausmas, krūtų skausmingumas, skysčių kaupimasis, nuotaikos ir lytinio potraukio pokyčiai. Pirmuosius keletą mėnesių gali būti nereguliarus kraujavimas.
Injekcijos. Jų veiksmingumas tinkamai naudojant – 99,97%. Tai progestino injekcijos. Kartą per tris mėnesius HGH_Injection_Dosage.jpginjekciją atlieka gydytojas.
Priklausomai nuo preparato rūšies, nutraukus injekcijas menstruacijų ir vaisingumo atsinaujinimas gali užtrukti iki vienerių metų. skysčių kaupimasis, svorio padidėjimas, krūtų skausmingumas, nemalonūs pojūčiai pilvo srityje, nuotaikos ir lytinio potraukio pokyčiai. Kadangi sušvirkšto hormono iš organizmo pašalinti neįmanoma, šalutiniai reiškiniai gali būti juntami atlikus injekcijas ir kurį laiką po to.Kontraceptinis pleistras. Jo veiksmingumas – 99%. Tai kvadrato formos pleistras, kurio sudėtyje yra kontraceptinio_pleistro_klijavimo_vietos.jpgestrogeno ir progestino. Jis klijuojamas ant pilvo, šlaunies, sėdmenų arba viršutinės rankos dalies. Nuolat išsiskiriantys hormonai į kraują patenka per odą. Pleistras keičiamas kas savaitę. Jį reikia naudoti tris savaites, po to daroma savaitės pertrauka. Pleistras nėra permatomas, taigi ši kontracepcijos priemonė yra pastebima.
Galimi šalutiniai reiškiniai: galvos skausmas, krūtų skausmingumas, odos sudirginimas, kraujavimo sutrikimai.Kontraceptinis žiedas. Jo veiksmingumas – 99% tinkamai naudojant. Kontraceptinį žiedą, kurio sudėtyje yra kontraceptinis___iedas.jpgestrogeno ir progestino, pati moteris įsideda į makštį. Po trijų savaičių moteris jį išsitraukia, daro savaitės pertrauką ir įsideda naują žiedą.
Makštyje gali atsirasti nemalonių pojūčių, sudirginimas, pasirodyti išskyrų. Žiedas taip pat gali sukelti pykinimą, krūtų skausmingumą. Kai kurios moterys žiedą gali justi.
Skubios kontracepcijos tabletė. Išgėrus tabletę per 72 valandas po nesaugių lytinių santykių, rizika pastoti
Ekstrine_kontracepcija.jpgsumažėja mažiausiai 75%. Skubios kontracepcijos tabletė vartojama ne vėliau kaip per 72 valandas po
nesaugių lytinių santykių. Ji nutolina arba slopina ovuliaciją. Jos sudėtyje yra progestino.
Šis skubios kontracepcijos metodas gali būti naudojamas, jei lytinių santykių metu nebuvo saugojamasi arba nesuveikė kitas kontracepcijos metodas (pvz., suplyšo prezervatyvas ar buvo pamiršta išgerti tabletę). Šis metodas jokiu būdu neturėtų tapti nuolatiniu, nes tai kraštutiniu atveju naudojama priemonė.BARJERINIAI METODAI
Barjeriniai metodai neleidžia spermatozoidams patekti į gimdą. Prieš susipažįstant su kiekvienu barjeriniu metodu atskirai, reikėtų apžvelgti bendrus jų naudojimo privalumus ir trūkumus.Vyriškas prezervatyvas. Jo veiksmingumas tinkamai naudojant – 93%. Latekso arba poliuretano maišelis, images.jpgaptempiantis erekcijos būsenoje esančią vyro varpą. Vienas jo galas yra uždaras, su „speneliu“ viršuje, taigi vyrui ejakuliuojant sperma sulaikoma. Prieš lytinį aktą prezervatyvas užmaunamas ant sukietėjusios varpos, kad sperma nepatektų į moters makštį. Išsiliejus spermai, prezervatyvas turi likti ant varpos, kad ją ištraukiant sperma neištekėtų. Lytinių santykių metu prezervatyvai gali plyšti arba nusimauti. Kartu su prezervatyvais nepatariama naudoti aliejinių lubrikantų, nes dėl jų lateksas susilpnėja ir gali plyšti.
Tinkamai naudojamas prezervatyvas yra vienintelė apsaugos priemonė, kuri apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų!Moteriškas prezervatyvas. Jo veiksmingumas – 95%. Poliuretano maišelis, įdedamas į moters makštį. 17063_13091_5_2_1.jpgAbiejuose moteriško prezervatyvo galuose yra lankstūs žiedai, neleidžiantys jam judėti. Uždaras moteriško prezervatyvo galas dengia gimdos kaklelį, o atviras jo galas lieka ties įeiga į makštį. Norint naudoti teisingai, reikalinga praktika. Ši priemonė apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų.


Vario spiralė (IUD arba gimdos spiralė). Nedidelę, dažniausiai T formos priemonę iš plastiko ir vario spirales_blakusparadibas_1.JPGginekologas įdeda į gimdos ertmę. Kas 6 mėnesius reikalinga medicininė apžiūra. Gimdoje spiralė gali išbūti iki 3–5 metų (priklausomai nuo rūšies). Spiralė saugo nuo pastojimo, neleisdama spermai susitikti su kiaušinėliu, t. y. spermatozoidai sustabdomi pakeliui į kiaušintakius. Spiralė gimdą veikia ir kitais būdais.
Dažniausiai šis metodas netinka dar negimdžiusioms arba mažakraujyste sergančioms moterims. Spiralė gali padidinti dubens infekcijų riziką, ypač moterims, kurios turi keletą partnerių. Dėl to ji gali tapti nevaisinga. Dėl gimdos spiralės gali atsirasti gimdos spazmų, galvos svaigimas, mėnesinės gali būti gausesnės ir trukti ilgiau.Diafragma ir spermicidai. Diafragma – tai kupolo formos gaubtuvėlis iš gumos arba silikono, įdedamas
diafragma.jpgį makštį ir neleidžiantis vyro spermai patekti į gimdą. Pirmą kartą ją turi įdėti gydytojas. Diafragmą reikia įdėti prieš lytinius santykius ir naudoti kartu su spermicidinėmis priemonėmis. Po lytinių santykių ji paliekama mažiausiai šešioms valandoms (ne ilgiau kaip 24 valandas). Norint naudoti teisingai, reikalinga praktika.
Diafragmos tinkamumą kas 6 mėnesius turi tikrinti gydytojas. Ji gali sukelti makšties sudirginimą ir neturi būti naudojama kartu su vaistais, skirtais lytinių organų grybelinėms infekcijoms gydyti.Gimdos kaklelio gaubtuvėlis ir spermicidai. Mažai patikimas metodas: veiksmingumas – 91% negimdžius, gaubtuv__lis.jpg74% – po gimdymo. Gaubtuvėlis pagamintas iš gumos arba silikono, panašus į diafragmą. Pirmą kartą turi įdėti gydytojas. Jį reikia įsidėti prieš kiekvieną lytinį aktą, negalima palikti makštyje ilgiau nei 48 valandas.
Kas 6 mėnesius gydytojas turi patikrinti, ar gaubtuvėlis dar tinkamas naudoti. Nerekomenduojama gimdžiusioms moterims, nes priemonė nėra itin veiksminga. Gali sukelti odos sudirginimą.


KITI METODAI
Natūralus šeimos planavimas. Tai šeimos planavimo metodai, kuriuos taikanti pora vaisingumo pažinimo 1338381995_6048.jpegbūdu gautą informaciją panaudoja siekdama nėštumo arba jį atidėdama. Asmenys, norintys atidėti nėštumą ar visai nepastoti, turi vengti lytinių santykių per vaisingą ciklo fazę (PSO, 1988). Nenaudojama nei medikamentinė, nei mechaninė kontracepcija, nei chirurginės intervencijos. Šių metodų šeima turi mokytis.
Tinkamai praktikuojant veiksmingumas – 91–97%. Šis metodas pagrįstas atidžiu moters organizmo stebėjimu ciklo metu. Vaisingoms ir nevaisingoms mėnesinių ciklo fazėms nustatyti buvo išrasta keletas savistabos metodų, pvz., kūno temperatūros arba gimdos kaklelio gleivių konsistencijos pokyčių stebėjimas. Jei naudojatės vaisingumo pažinimo metodu, vaisingomis ciklo dienomis turite susilaikyti nuo lytinių santykių.
Natūralaus šeimos planavimo trūkumas yra tai, kad ciklas gali būti nepastovus. Nemažai kasdienio gyvenimo aplinkybių gali turėti įtakos mėnesinių ciklui, todėl neįmanoma tiksliai numatyti vaisingų ir nevaisingų dienų.

Nutrauktas lytinis aktas. Vyras ištraukia varpą iš makšties prieš sėklos išsiveržimą. Šis metodas nepatikimas, nes spermos lašeliai gali išbėgti iš varpos į makštį dar prieš ejakuliaciją.


Moters arba vyro sterilizacija. Tai chirurginė operacija, kurios metu moterims nupjaunami arba steriliseerimine.jpgužblokuojami kiaušintakiai, kad kiaušinėliai negalėtų keliauti žemyn ir susitikti su sperma, o vyrams latakai, kuriais teka sperma, perrišami taip, kad, vyrui ejakuliuojant, sperma neišteka. Operacija veikia tik reprodukcinę funkciją ir neturi įtakos lytiniam potraukiui ar sugebėjimui atlikti lytinį aktą.
Šis kontracepcijos metodas yra ilgalaikis ir tinka tik žmonėms, nenorintiems susilaukti vaikų. Nors yra galimybė vaisingumą atnaujinti, procedūra sudėtinga ir retai pavyksta.


Ne visi straipsnyje aprašomi metodai taikomi Lietuvoje.

Daugiau informacijos gali rasti:
www.prisimink.lt
www.nšpinfo.ltParuošta pagal www. your-life.lt informaciją