Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Burnos higiena
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Dantų priežiūra prasideda nuo kūdikystės

Tėveliai turėtų pradėti valyti kūdikio "dantukus" dar tuomet, kai kūdikis jų neturi: taip pamažu ši procedūra taps kasdieniu įpročiu. Pirmaisiais kartais, kai bandys nuvalyti kūdikio dantenas, mažylis greičiausiai protestuos, tačiau įpratinti valytis dantis vyresnį vaiką yra kur kas sunkiau.

Kaip valyti dantenas?

Drėgna marle ar švaraus minkšto audinio skiaute apvyniokite pirštą ir švelniai perbraukite dantenas. Galite naudoti ir specialiai tam skirtus frotinius ar silikoninius antpirščius. Valykite kūdikio burnytę nuo pat gimimo bet du kartus per dieną: po rytinio maitinimo, taip pat vakare, prieš nakties miegą.
Nuo 4-6 mėn. burnos higiena tampa dar svarbesnė, nes tokio amžiaus vaikui ne tik prasikala pirmieji dantukai: apytiksliai šiuo metu jis pradedamas primaitinimas „kietu“ maistu, vaikui duodama gerti arbatėlių, sulčių, mamos pieną dažnai pakeičia mišinukas. Šiuose maisto produktuose yra daugiau cukraus, todėl ėduonies (karieso) rizika išauga.
PASTABA: valant kūdikio dantukus, dantų pastos naudoti nereikia – ją galima pradėti naudoti nuo dvejų metų.


Pagrindinės dantų priežiūros taisyklės visiems:


1. Prieš valydamiesi dantis šepetėliu, pirmiausia specialiu siūlu, kurių gausus pasirinkimas vaistinėse ir parduotuvėse, išvalykite tarpdančius - tai apsaugo nuo akmenų formavimosi ir neleidžia vystytis kariesui, nes pašalinami mikroorganizmai, esantys maisto likučiai. Nenaudokite paprasto siūlo - įsipjausite dantenas.
2. Dantų šepetėlis turi būti vidutinio kietumo suaugusiam žmogui ir minkštas - vaikui. Labai kieti dantų šepetėliai gali gadinti (braižyti) dantų emalį. Dantų šepetėlį keiskite kas 3 mėnesius, o jei susidėvi, ir dažniau. Niekada jo neskolinkite, kas dažnai pasitaiko vaikų darželiuose.
3. Dantis būtina valyti 2 kartus per dieną - ryte, vakare. Valykite visus dantų paviršius. Kruopščiai nuvalytas turi būti kiekvienas dantis, tik tada galima išvengti dantų gedimo.
4. Nepamirškite nuvalyti liežuvio. Jam skirtų priemonių galite rasti prekybos centruose. Gali tikti ir minkštas šepetėlis.
5. Dantis valykite pasta, kurioje yra fluorido - jis sustiprina dantų emalį, dėl to dantys tampa atsparesni aplinkos veiksniams. Dantų pastose, priklausomai nuo gamintojo, yra atitinkamas fluorido kiekis (vidutiniškai 0,15%). Atsargiai naudokite balinančias dantų pastas, turinčias abrazyvinių (kietų) dalelių, kurios gali pažeisti emalį. Vaikams skiriamos vaikiškos dantų pastos, kurios paprastai yra atskiros pieniniams ir tikriesiems dantims.
6. Būtinai bent vieną kartą per metus apsilankykite pas stomatologą ar burnos higienistą.
7. Svarbu įsidėmėti, kad vaikas iki 8 metų pats nepajėgus kokybiškai išsivalyti dantų, todėl tai turi atlikti tėvai. O, kad dantų valymas neprailgtų, siūlome kartu pasiklausyti dainelės apie dantukų valymą.

burnos_higiena_1.JPG

Patarimai:

Jeigu dantenos paraudusios, patinusios, o valantis dantis kraujuoja, gali būti, kad sergate gingivitu - tai dantenų liga. Jei ji ilgą laiką negydoma, gali pažeisti dantį laikantį kaulą, ir nesigydant, dantis gali visiškai iškristi. Dažniausia gingivito priežastis - bloga burnos ertmės priežiūra, negydomi dantys, irstančios plombos. Paprastai gingivitas išnyksta, jei žmogus ima geriau prižiūrėti dantis - dažniau ir geriau juos valyti, skalauti burnos ertmę dantų skalavimo skysčiais. Patartina kreiptis į stomatologą.

Dantys gali tapti jautrūs karštam ar šaltam maistui dėl jų susidėvėjimo, dantų kaklelio apsinuoginimo, aptirpusių ar iškritusių plombų ir t.t. Galima pabandyti naudoti dantų pastą, skirtą jautriems dantims, galima kreiptis į burnos higienistą ar stomatologą, kurie, jei dar nėra susiformavusio karieso, gali sutepti dantis fluoro laku.

Rečiau naudokite daug cukraus turinčius valgius, vaisių sultis, padažus ir maisto produktus, turinčius acto rūgšties, putojančius gėrimus. Daugiau naudokite vaisių ir daržovių.

Kad negelstų dantys, venkite arbatos, kavos, gėrimų, kuriuose yra dažomųjų medžiagų, kai kurių vaistų (pvz., tetraciklinas), rūkymo. Tik stomatologai ar burnos higienistai gali profesionaliai nuvalyti dantis.

Nevalomos dantų apnašos gali tapti nemalonų kvapą sukeliančių bakterijų gyvenimo, dauginimosi vietomis. Vyksta puvimas, išsiskiria nemalonaus kvapo sieros ir kt. junginiai, ir jokia kramtoma guma Jums nepadės - skubėkite pas stomatologą.

Dantų silantai.

Silantai- tai skysta plombinė medžiaga, skirta hermetizuoti ką tik išdygusių nuolatinių krūminių dantų vageles. Silantais dengiami tik sveiki dantys. Silantavimas atliekamas tik 5-12 m. amžiaus vaikams. Tai dantų ėduonies profilaktikos priemonė. Jie apsaugo vageles nuo žalingų faktorių (mikroorganizmų bei jų gaminamų rūgščių), juose esantis fluoras papildomai skatina emalio mineralizaciją. Užliejus vageles silantu, sudaromas barjeras tarp danties emalio ir burnoje susidarančių rūgščių. Tokių dantų kramtomasis paviršius tampa lygesnis, lengviau išvalomas. Ypatingos ar kitokios priežiūros šiems dantukams nereikia. Silantai, įlieti į dantų vageles, išbūna apie pusmetį.

Mūsų mažiesiems skaitytojams siūlome filmą "Peliuko Perio nuotykiai" (The Hairy Tooth Fairy). Peliukas Peris – dantų fėja. Jis aplanko vaikus ir keičia iškritusius dantukus į monetas. Iš dantukų yra gaminami papuošalai. Vienos kelionės metu Peris vos nenukentėjo nuo niekšų, tačiau jį išgelbėjo viena mergaitė...

Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centras kartu su Lietuvos Respublikos odontologų rūmais pristato mokomąjį filmą „Burnos priežiūra“.

Čia galite atsisiųsti vaikų pieninių ir nuolatinių dantų dygimo schemą.
Taip pat žiūrėkite:
Dantenų valymas
Dantų valymas.
Vieno danties šepetėlio naudojimas.
Dantų su kabėmis valymas.
Tarpdančių siūlo ir tarpdančių šepetėlio naudojimas.
Tarpdančių šepetėlio naudojimas.
Tarpdančių siūlo su laikikliu naudojimas
Tarpdančių siūlo naudojimas nešiojant kabes.
Tarpdančių šepetėlio naudojimas nešiojant kabes.
Liežuvio valiklio naudojimas.
Silantavimas.