Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Lytiniai santykiai ir nėštumas
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< gegužė, 2019 >>
PATKPŠS
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

teenage_pregnancy_e1334494638824.jpg
Kas yra seksas paauglystėje: normalus reiškinys, „pereinamasis“ etapas ar rizikingas užsiėmimas? „Lytiniai santykiai – artumo ir bendrumo išraiška. Tai svarbu įvairaus amžiaus žmonėms, o ypač – jauniems. Fizinis artumas turi įtakos žmogaus sveikatai ir gerovei. Tačiau nesaugi ir ankstyva lytinė patirtis gali būti ir rizikos sveikatai veiksnys. Kai seksualumas pasireiškia ankstyvais lytiniais santykiais, kartu atsiranda medicininė ir emocinė rizika.

Mergaitėms jausmai ir emocionalūs santykiai yra svarbus motyvas pradėti lytinį gyvenimą. Paaugliams berniukams dažniausiai to reikia dėl „statuso“ tarp bendraamžių, todėl jie nesusimąsto arba beveik nesusimąsto apie savo partnerę ir lytinių santykių pasekmes. Taip merginos atsakomybės našta tampa didesnė.

Paaugliams rizika sirgti lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) ir AIDS yra didesnė nei suaugusiems žmonėms. Pagrindinė LPI komplikacija – dubens organų uždegimai ir nevaisingumas.

Paaugliai, tapę tėvais, susiduria su socialiniais ir ekonominiais sunkumais. Jie įgyja prastesnį išsilavinimą ir darbą, sumažėja jų pajamos, didesnis skyrybų skaičius. Lyginant vaikus, kurie gimė paaugliams tėvams, ir 20-mečių ar 30-mečių tėvų vaikus, galima daryti išvadą, kad jaunų tėvų vaikai blogiau vystosi intelektualiai, jiems blogiau sekasi mokytis ir pan.

Populiarūs informavimo šaltiniai – nuo „muilo operų“ iki žurnalų paaugliams – turi įtaką formuotis neteisingai nuomonei bei stereotipams. Tačiau tarp daugybės sekso scenų ar užuominų apie jas televizijų programose beveik nėra informacijos apie kontracepciją ar abstinenciją. Neskelbiami ir paauglių nėštumų bei gimdymų, LPI paplitimo skaičiai, o tai sudaro iškreiptą požiūrį, jog anksti lytiškai santykiaujant nesulauks jokių pasekmių.

Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytojos akušerės-ginekologės dr. Ingridos Basevičienės teigimu apie 40 proc. paauglių merginų, nenaudojančių apsaugos, gali pastoti per pirmus 6 mėn. nuo lytinių santykių pradžios. Du trečdaliai paauglių merginų dėl nesaugaus sekso pastoja per dvejus metus.

Pagrindiniai nėštumo požymiai:
  1. Menstruacijų dingimas. Tai yra labiausiai paplitęs pirmasis nėštumo simptomas.
  2. Krūtų jautrumas. Krūtų jautrumas gali atsirasti jau po kelių nėštumo savaičių.
  3. Dažnas šlapinimasis.
  4. Rytinis pykinimas.

Ne visada moterims yra tokie patys nėštumo simptomai. Todėl nėštumą gali patvirtinti nėštumo testas, kuris gali būti veiksmingas jau po 10 dienų po pastojimo.

Nėštumas paaugliams suteikia pačių įvairiausių emocijų. Kai kurie nenori, kad jų kūdikiai išvystų pasaulį. Kai kurie jaučiasi kalti ir sunerimę, o kiti mano, kad jiems reikia kūdikio, tačiau nežino kaip tokiu atveju elgtis. Tokiu atveju, vienas dažniausių reiškinių yra depresija. Tokioje situacijoje tau gali padėti Krizinio nėštumo centras.

Stresas paauglių kūnui ir protui sukelia didelių sveikatos pavojų, ne tik jiems, bet ir kūdikiams. Tai didelis smūgis jaunai moteriai, kuri dar nėra pasiruošusi tapti mama. Į tai kas vyksta viduje paauglių kūno hormonai paprastai labai neigiamai reaguoja.

Labai svarbu suprasti, jog žmogaus gyvenime yra daug svarbesnių dalykų, kaip pavyzdžiui mokslas, geras išsilavinimas. Apgalvokite, ko norite pasiekti ateityje, kuo norėsite užsiimti, kaip kurti savo gyvenimą. Diskutuokite su tėvais, paklauskite jų nuomonės. Nenuvertinkite artimų santykių tarp tėvų ir vaikų, patarimų, pritarimo ir paramos reikšmės.

Štai keletas klausimų, kuriais patariame padiskutuoti su savo tėvais, mokytojais ar specialistais:
• Kaip aš sužinosiu, kad įsimylėjau? Ar seksas suartins mane su mano mergina/vaikinu?
• Kaip aš sužinosiu, kad esu jau pasirengęs(us) gyventi lytinį gyvenimą?
• Ar užsiimdamas seksu tapsiu populiaresnis(ė)? Ar būsiu labiau suaugęs(us) ir man bus prieinami kiti tik suaugusiems skirti dalykai?
• Kaip aš pasakysiu savo vaikinui/merginai, kad dar nesu pasiruošusi(ęs) mylėtis? Ar aš neįskaudinsiu jo/jos jausmų ir neprarasiu jo/jos?
• Kaip aš susitvarkysiu su savo merginos/vaikino spaudimu pasimylėti?
• Kaip veikia kontraceptikai? Ar vieni būdai turi privalumų prieš kitus? Ar jie saugūs?
• Ar galima pastoti pasimylėjus pirmą kartą?


Daugiau informacijos gali rasti:
www.tobulamama.lt
www.neplanuotasnestumas.lt
www.pagalbavaikams.lt

Paveikslas www.daycarecouncil.org