Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Soliariumai
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

images_1.jpgŠiuolaikinėje visuomenėje ruda oda yra grožio simbolis. Įdegti galima keliais būdais: natūraliai saulėje, naudojant įvairius dirbtinio įdegio kremus arba soliariume. Soliariumai šiuo metu yra labai populiarus būdas įdegti visais metų laikais.

Oda paruduoja dėl ultravioletinių (UV) spindulių poveikio. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad UV spinduliuotė sukelia odos vėžį (bazaliomą, plokščialąstelinį odos vėžį ir melanomą). Lietuvoje moterys melanoma serga du kartus dažniau nei vyrai, o sergamumas per pastaruosius du dešimtmečius išaugo bemaž tris kartus.
Higienos instituto leidinyje „Visuomenės sveikata“ buvo pristatytas tyrimas, kurio duomenimis merginos dvigubai dažniau lankėsi soliariumuose nei vaikinai. Matome, kad skaičiai kalba patys už save.

UV spinduliuotės poveikis
Soliariumų lempos spinduliuoja UVA ir UVB spindulius. Jų stiprumą ir pasiskirstymą galima reguliuoti. Be to soliariumuose UV spinduliotė yra keletą kartų stipresnė nei natūrali. UV spinduliai organizmui kartu naudingi ir žalingi. Trūkstant UV spindulių vystosi kaulų ligos (vaikams – rachitas, suaugusiems – osteomaliacija), nes veikiant odą UV spinduliais susidaro vitaminas D, kuris dalyvauja kalcio metabolizme. Tačiau eikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad vitamino D sintezę organizme skatina UVB tipo spinduliai, o soliariumo lempų skleidžiamos spinduliuotės spektrą daugiausia sudaro UVA spinduliai. Kad būtų reikiamas vitamino D kiekis organizme, užtenka 5–30 min. 2 kartus per savaitę pakaitinti veidą, rankas, kojas ar nugarą vidurdienio saulėje, tinkamai maitintis. Jei visgi organizme šio vitamino pasigamina nepakankamai, jo trūkumas papildomas koreguojant mitybą ar vartojant vitamino D preparatus.
Neigiamas UV spindulių poveikis pasireiškia odos nudegimais, spartesniu odos senėjimu, akių pažeidimais, imuninės sistemos susilpnėjimu, odos vėžio išsivystymu bei melanoma.

PSO paneigė ir dar vieną soliariumų paslaugų teikėjų visuomenei formuojamą nuomonę, kad prieš vasaros sezoną ar keliaujant atostogauti į pietų šalis soliariume įgytas įdegis apsaugo odą nuo nudegimų saulėje. Nustatyta, jog soliariume įgytas įdegis pasižymi ne didesniu apsauginiu efektu nei apsauginiai kremai nuo saulės, turintys 2–3 saulės apsaugos faktorius (SPF).


PSO rekomendacijose nurodyta, kad šios asmenų grupės turi didesnę riziką odos vėžio išsivystymui ir naudotis soliariumais jiems nepatartina:
 • I ir II odos tipą turintiems žmonėms;
 • Vaikams ir paaugliams iki 18 metų;
 • Nėščioms moterims;
 • Žmonėms, kurie turi daug apgamų, strazdanų;
 • Žmonėms, kurie dažnai vaikystėje nudegdavo saulėje;
 • Žmonėms, kurie turi ikivėžinių ar vėžinių odos darinių;
 • Esant saulės pažeistai odai;
 • Jei giminaičiai sirgo odos vėžiu;
 • Sergantiems kai kuriomis odos ligomis;
 • Sergantiems šiomis ligomis: tuberkulioze, cukriniu diabetu, širdies kraujagyslių ligomis, katarakta, tireotoksikoze, užkrečiamomis ligomis;
 • Vartojantiems šiuos vaistus: antibiotikus, sulfanilamidus, diuretikus, vaistus nuo žvynelinės, priešgrybelinius vaistus ir kt.

Atsižvelgiant į tai, kad net ir nežymus odos parudavimas yra DNR pažeidimo rezultatas, sieti įdegusį kūną su sveikata nėra jokio pagrindo, o teiginys „sveikas įdegis“ yra mažų mažiausiai neteisingas.

Ar žinojai?
Nuo 2009 m. spalio 1-osios įsigaliojo nauja Lietuvos higienos norma HN 71:2009 "Soliariumai. Sveikatos saugos reikalavimai“. Viena iš svarbiausių naujovių šioje higienos normoje, kad soliariumuose draudžiama lankytis nepilnamečiams. Jei soliariumo darbuotojui kyla įtarimų dėl kliento amžiaus, jis privalo paprašyti pateikti asmens dokumentą ir 18 metų neturinčiam asmeniui paslaugos nesuteikti.Paruošta pagal Valstybinės visuomenės sveikatos tarnybos informaciją