Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Triukšmas
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

girl_with_headphones_hi_1.pngTrumpalaikis intensyvus triukšmas greitai sukelia klausos netekimą, o ilgalaikis triukšmo poveikis sukelia klausos sutrikimus. Pirmiausiai jis pakenkia imuninei, nervų, širdies ir kraujotakos, virškinimo trakto sistemoms, vėliau sutrinka ir pati klausa.
Žmogus prisitaiko prie nuolatinio triukšmo ir tarytum jo nejaučia. Tačiau neigiamas triukšmo poveikis nesumažėja. Atvirkščiai, be perstojo dirgina centrinę nervų sistemą, sukelia stresinę būklę. Tai dažniausiai atsitinka dirbant ar mokantis triukšmingoje aplinkoje.
Veikdamas ilgą laiką triukšmas sutrikdo daugelio organų darbą. Labiausiai pažeidžiama nervų sistema – atsiranda nuovargis, silpnumas, irzlumas, nemiga, pailgėja užmigimo laikas, suprastėja miego kokybė, padidėja nervinis jautrumas, gali atsirasti kiti nerviniai ir psichiniai sutrikimai. Jei miegas trikdomas nuolat, atsiranda nuovargis, dažnai skauda galvą. Didelis triukšmas sukelia agresiją. Triukšmas labai erzina, trikdo darbingumą, ypač kūrybinę veiklą, protinį darbą. Padažnėja širdies susitraukimai, ligonis jaučia širdies plakimą ar skausmą. Padidėja kraujospūdis. Pablogėja galūnių kraujotaka. Blogėja virškinimas, gali atsirasti gastritas ar opa. Dažniau sergama kepenų ligomis.
Triukšmas sąlygoja kalbos suvokimą bei neigiamai veikia mokymosi procesą. Kad vaikai visiškai suvoktų pamokos metu jiems dėstomą medžiagą, klasėje turi būti ne didesnis nei 35 dB aplinkos triukšmo lygis.

ĮDOMU. Vilniaus visuomenės sveikatos centras 2002 metais matavo triukšmo lygį 15-kos mokyklų klasėse, kurių langai orientuoti į gatvės pusę. Nustatytas triukšmo lygis tose klasėse siekė 44-61 dB. Amerikos akustikų draugijos tyrimų duomenimis, net 25 proc. informacijos, perduodamos per pamokas, nėra įsisavinama dėl aplinkos triukšmo. Triukšmas sąlygoja ir protinių užduočių atlikimą. Protinė veikla, kuriai reikalinga gera atmintis ir dėmesio sutelkimas, labai jautriai ir tiesiogiai reaguoja į aplinkos triukšmą, dėl to nukenčia užduočių atlikimo kokybė bei ilgėja jų atlikimo laikas. Triukšmas turi įtakos žmogaus socialinei veiklai - didelis triukšmas (80 dB ir daugiau) sukelia agresiją bei mažina draugišką elgseną.

Triukšmas veikia mus ne tik mokykloje, darbe ar gatvėje. Namuose taip pat apstu įrenginių skleidžiančių triukšmą, be to muzika irgi priskiriama tam tikram triukšmui.
 Naujausių tyrimų duomenimis, daugiau nei du trečdaliai žmonių, naudojančių nešiojamus muzikos grotuvus rizikuoja pakenkti arba iš viso netekti klausos. Tai ypač aktuali problema visame pasaulyje.Specialistų teigimu, ausinukų gamintojai turėtų įspėti savo vartotojus apie didelio garso daromą žalą klausai.
Dažnai žmonės per garsiai klausosi muzikos patys to nesuvokdami. Pasigarsinti grotuvą ypač lengva esant triukšmingoje aplinkoje. Vis dėlto, vartotojai turi suprasti, jog saugoti klausą yra būtina. Patikėkite, jei jūsų ausinėmis klausomą muziką girdi už poros metrų stovintis praeivis, ateityje galite turėti rimtų sveikatos sutrikimų. Ne išimtis ir kompiuteriniai žaidimai, kuriuos žaidžiant dedamasi ausines.

Kaip apsisaugoti nuo triukšmo?
  • Nusistatykite garsą komfortiniu lygiu tyliame kambaryje.
  • Niekada nebandykite ausinių garsu blokuoti išorinio triukšmo, nes tik dar daugiau pridėsite papildomo triukšmo ir padidinsite klausos pažeidimo riziką.
  • Ribokite klausymosi trukmę.
  • Jeigu užsidėję ausines negirdite kitų arba aplinkiniai turi rėkti, kad juos išgirstumėte, vadinasi, klausotės per garsiai ir rizikuojate pažeisti savo klausą.
  • Jei nusiėmus ausines kitų kalba atrodo prislopinta, būtinai atsisakykite ausinių ir apsilankykite pas gydytoją specialistą.
  • Dirbantiems triukšmingoje aplinkoje būtina naudoti rekomenduojamas saugos priemones, vengti triukšmo šaltinių ir vibracijos.
  • Esantiems padidintos rizikos grupėje rekomenduojama reguliariai atlikti klausos ištyrimą - audiometriją.


Apie triukšmą darbe gali rasti čia.