Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2013.03.12
Augintinis, vardu PELĖSIS

Turbūt daugelis žinote, patyrėte, kiek nemalonumų ir žalos ne tik būstui ir daiktams, bet ir sveikatai, gali pridaryti pelėsiai. Pabrangus šilumai, rečiau vėdiname namus, o sandarūs plastikiniai langai dažniausiai būna uždaryti taip, kad jokia mikrocirkuliacija neįmanoma. O paskui stebimės: pelija sienos, baldai, net drabužiai spintose, namuose yra nemalonus kvapas. Maža to – dažnai pradedame jausti neigiamą poveikį sveikatai.

Kaip išvengti pelėsių plitimo, kaip juos naikinti? Apie tai pasakoja Marijampolės visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Aušra Skripkaitienė.
- Kas yra pelėsiai?
- Tai grybai. Jie auga siūlais, gijomis, sudarydami grybieną ir augindami mažytes sporas – juodos, pilkos, žalsvos spalvos. Todėl pelėsis matomas akimi.
- Kodėl pelėsiai ima augti ir plinta mūsų namuose?
- Priežasčių yra daug: padidėjusi drėgmės kondensacija (normaliai eksploatuojant patalpas, jas vėdinant kondensacijos neturi būti), nepakankamas šildymas, susidaręs šalčio tiltas. Akcentuočiau vėdinimo svarbą: kasdien vėdinant namus (sudarant skersvėjį) pelėsiams daugintis yra sunkiau.
- Kai kas skundžiasi, kad namuose po renovacijos, juos apšiltinus, pakeitus langus, namuose įsiveisė pelėsis, nors anksčiau, kai buvo šalta ir visur „kiaurai vėjai eidavo“, pelėsių nebuvo.
- Pastato renovacija nėra paprastas dalykas – net apšildžius jį, pakeitus stogą ir langus, namas turi „kvėpuoti“. Specialistai turėtų patarti, o gyventojai suprasti, kad statinių konstrukcijos leidžia taupyti energiją, tačiau dėl to sumažėja natūralaus vėdinimo galimybės. Rekomenduočiau pasitarti su specialistais dėl natūralaus vėdinimo sistemų įrengimo. Nesant galimybės tai padaryti, būtina įrengti mechaninio vėdinimo sistemas. Dabar daug kalbama apie pastatų renovaciją, ypač daugiabučių. Aptarkite su kaimynais vėdinimo įrengimo klausimą – vien dėl to, kad vėliau, gyvendami gražiame, atnaujintame name, neturėtumėte problemų dėl pelėsių.
- Minėjote, kad patikimiausias būdas neleisti pelėsiams daugintis – nuolat vėdinti patalpas, ypač drėgnas.
- Taip, jas reikia vėdinti keletą kartų per dieną, ypač virtuvę (jei gaminate maistą – dar dažniau). Kad nepelytų vonios sienos ir lubos, nakčiai palikite praviras vonios duris, kad išsisklaidytų garai ir šiluma. Pelėsiams palanki tamsesnė aplinka, todėl rekomenduojama patalpose, kur nėra langų, laikyti įjungus kad ir silpną šviesą. Yra daug pelėsių plitimo priežasčių, susijusių su pastato išore, jas gali pašalinti specialistai.
- Kaip minėjote, pelėsiams palanki yra drėgmė. Gal yra priemonių, mažinančių drėgmę namuose?
- Drėgmė yra gyvybiškai svarbi pelėsių vystymuisi. Drėgmės daugiau susikaupia tuose namuose, kur daug laistomų gėlių, kur daug skalbiama, džiovinama, gaminamas maistas. Čia drėgmės surinktuvas (arba oro sausintuvas) būtų vienas iš prevencijos būdų.
- Stogų ar vandentiekio sistemos pratekėjimus, sienų įtrūkimus, vandens kondensavimąsi ant vamzdynų ir metalinių konstrukcijų gali pašalinti tik specialistai. O kokias prevencijos priemones galėtų taikyti patys gyventojai?
- Kaip jau minėjau, pirmiausia – dažnas ir intensyvus namų vėdinimas. Dar - pakankama šiluma, dulkių valymas (nes namų dulkėse vystosi parazitinių rūšių pelėsiai). Parduotuvėse gausu preparatų, kurie naikina pelėsį (privalu laikytis naudojimo instrukcijos!). Tačiau didelių pelėsių vietų naikinimą ir prevenciją rekomenduojame patikėti specialistams.
- Gal mokslinėje literatūroje yra naujų žinių apie pelėsių poveikį sveikatai?
- Taip, joje vis dažniau skelbiama apie naujus toksiškų metabolitų gamintojus, išskiriamos naujos pelėsių gaminamos medžiagos, diagnozuojami nauji žmonių ir gyvūnų sveikatos sutrikimai, kuriuos lemia dažnai net nedideliais kiekiais su oru ir maistu į organizmą patekusios pelėsių gaminamos nuodingos medžiagos (mikotoksinai), o jų ilgesnis poveikis sukelia įvairias, pradinėje stadijoje sunkiai diagnozuojamas ligas. Pelėsiai gali tapti alergijos, bronchinės astmos ar kvėpavimo takų uždegimo ar kitų sunkių ligų viena iš priežasčių. Trumpalaikis poveikis sveikatai pasireiškia galvos skausmu, nerviniu dirglumu, nuovargiu, akių ašarojimu ir kt. Labiausiai pelėsiams jautrūs kūdikiai, maži vaikai, nėščios moterys ir žmonės su nusilpusiu imunitetu. Jei norėtumėte, kad būtų atlikti tyrimai dėl gyvenamosios aplinkos oro taršos mikroskopiniais grybais, galite kreiptis į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją (tel. 8 5 2709229). Dėl kitų patalpų taršos mikroskopiniais grybais ir grybų jautrumo dezinfekcinėms medžiagoms galima kreiptis į Botanikos institutą (tel. 8 5 27 96 640).
- Ačiū už pokalbį.

Marijampolės visuomenės sveikatos centro informacija


Atgal