Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2013.03.21
Pasaulinė vandens diena

2013logo_en_1.jpgJungtinės Tautos kovo 22 d. yra paskelbusios Pasauline Vandens diena. Lietuvoje ši diena Aplinkos ministerijos iniciatyva minima nuo 2000 metų. Kiekvienais metais tą dieną vyksta įvairūs renginiai, diskusijos, seminarai atkreipiant dėmesį į problemas, susijusias su vandeniu. Kiekvienais metais aktualiausias problemas įvardina Pasaulinės Vandens dienos šūkiai. 2013 metai paskelbti tarptautiniais Jungtinių Tautų bendradarbiavimo vandens išteklių srityje metais.

Pakankamas geros kokybės vandens kiekis yra pagrindinė sąlyga žmonių sveikatai ir pasaulio ekosistemų gerovei užtikrinti bei vienas pagrindinių socialinio ir ekonominio vystymosi veiksnių. Paskaičiuota, jog ateinančiais metais gėlo vandens poreikis augs, o jo išteklių mažės, todėl tinkamas gerti gėlas vanduo netrukus gali tapti didele prabanga.

Mūsų organizmo vandens terpėje vyksta visos biologinės reakcijos, todėl žmogus turi gauti atitinkamą vandens ir maisto produktų kiekį. Žmogus gauna maždaug 2–2,3 litro vandens per parą. Norint, kad žmogus jaustųsi gerai, būtų sveikas ir kupinas jėgų, tam itin svarbu palaikyti skysčių pusiausvyrą. Mažiausią nukrypimą nuo normalios skysčių pusiausvyros organizmas nedelsiant koreguoja prakaito, šlapimo išskyrimo sąskaita papildydamas skysčio atsargas.

Vandens balansą reguliuoja nervų ir endokrininės sistemos. Jei iš organizmo pašalinama daugiau skysčių nei gauta, kraujyje padidėja natrio, kalio ir chloro koncentracija. Tuomet galvos smegenys gauna signalą ir mes pradedame jausti troškulį. Per didelis išgertas vandens kiekis, sveikatai ne visuomet į naudą. Jei vandens geriama daug, nejaučiant jo poreikio, pažeidžiama gaunamo vandens balanso dalis, kas reiškia, kad išskiriamojo vandens privalo automatiškai padaugėti. Padidėja krūvis širdžiai ir skystį šalinantiems organams. Jei šie nesusidoroja su pasunkėjusiu uždaviniu, skystis pradeda užsilaikyti, atsiranda pabrinkimų.

Žmogui yra būtinas tam tikras mineralinių medžiagų kiekis, kurį jis privalo gauti su maistu ir gerdamas vandenį. Su geriamuoju vandeniu į žmogaus organizmą patenka nuo 1 iki 10 proc. reikalingo per parą mikroelementų kiekio. Nepakankamas mikroelementų kiekis arba jų perteklius vandenyje gali turėti įtakos įvairiems organizmo funkcijų pakitimams ir ligoms.

Gaunamo vandens kiekis turi atitikti išskiriamo vandens kiekį. Medikų teigimu, asmeninė norma priklauso nuo individualaus fiziologinio organizmo poreikio, klimatinių sąlygų ir kūno masės. Vidutinė norma – 30-35 ml 1 kg kūno svorio. Asmeninė skysčių norma priklauso nuo sveikatos būklės, fizinio aktyvumo ir to, kokiam maistui teikiate pirmenybę. Jei kankina troškulys – reikia gerti. Vasarą karštomis dienomis reikėtų gerti daugiau.

Labai svarbus yra ne tik geriamojo vandens kiekis, bet ir jo kokybė. Lietuvoje geriamojo vandens kokybė palyginti su kitomis šalimis yra gera, tačiau visoje teritorijoje skirtinga ir priklauso nuo vietos, iš kur išgaunamas vanduo, bei nuo įmonės, tiekiančios vandenį gyventojams. Marijampolės savivaldybėje centralizuotai tiekiamas vanduo iš čiaupo yra tinkamas gerti ir rekomenduojama nenaudoti jokių papildomų priemonių jo būklei pakeisti. Vandens sudėtį gali keisti vietiniai vamzdynai.

Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai jau keletą metų pažymi šią dieną įvairiais renginiais, konkursais ir akcijomis Marijampolės savivaldybės ugdymo įstaigose.


Daugiau informacijos galite rasti www.unwater.org


Parengė
Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė
Sigita Čėsnienė


Atgal