Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2013.04.09
Rytų europietės labiau žaloja savo vaikus

Rūkymas – pagrindinis sveikatai ir ilgaamžiškumui įtaką darantis veiksnys. Pasyvus rūkymas atsakingas už daugybę vaikų sveikatos sutrikimų, ypač susijusių su kvėpavimo takais. Įrodyta, kad tabako dūmus kenčiantys vaikai dažniau turi įvairių psichikos sveikatos problemų, tokių kaip hiperaktyvumas.
Skaičiuojama, kad pasaulyje apie 40 proc. vaikų kenčia nuo pasyvaus rūkymo. Europoje šis skaičius svyruoja nuo 51 proc. iki 61 proc. Rytų Europoje (įskaitant Rusiją).

Nors Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencija, kurią ratifikavo 176 Europos šalys, numato, kad šalys įgyvendina visas įmanomas priemones siekdamos apsaugoti žmones nuo pasyvaus rūkymo keliamo poveikio sveikatai, net itin griežtus apribojimus turinčiose šalyse vaikai vis dar dažnai verčiami kvėpuoti tabako dūmais.

Vasario mėnesį išspausdintoje mokslinėje publikacijoje pristatomas Europos mokslininkų tyrimas, nustatęs skirtumus tarp Rytų ir Vakarų Europos tėvų įpročio rūkyti šalia savo vaikų ir įvertinęs sąsajas su šalyje įgyvendintomis tabako kontrolės priemonėmis (Tabako kontrolės skalė).

Tabako kontrolės skalė – 2011 metais mokslininkų sukurtas instrumentas, padedantis palyginti tabako kontrolės išsivystymą ir jos poveikį rūkymo įpročiams Europoje. Šioje skalėje šalys skirstomos pagal įgyvendinamų tabako kontrolės priemonių kiekį šešiose srityse – kaina ir mokesčiai; draudimas rūkyti viešose vietose; visuomenės informavimas; rinkodaros reguliavimas; įspėjimai apie tabako žalą sveikatai ant tabako gaminių pakuočių; pagalbos metantiems rūkyti prieinamumas. Kuo aukštesnis šalies balas tuo daugiau kontrolės priemonių joje įgyvendinama.

Tyrime dalyvavusios šešios šalys pagal minėtą skalę suskirstytos į tris grupes: stiprios kontrolės šalys – Turkija (61); vidutinės – Olandija (46) ir Rumunija (45), silpnos – Lietuva (41), Bulgarija (40) ir Vokietija (37).

Duomenys apie tėvų rūkymo įpročius buvo gauti iš Europos Mokyklinio amžiaus vaikų psichinės sveikatos tyrimo (SCMHE), atlikto 2010 metais. Tyrime dalyvavo 5141 6-11 metų amžiaus moksleivių tėvai iš Vokietijos, Olandijos, Lietuvos, Rumunijos, Bulgarijos ir Turkijos.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad maždaug penktadalis (19,3 proc.) mamų Rytų Europos šalyse ir dešimtadalis (10 proc.) mamų Vakarų Europos šalyse rūko būdamos šalia savo vaikų. Tarp tėčių atitinkamai 24,5 ir 12,1 proc.

Nustatyta, kad nepasiturinčiai gyvenančių šeimų vaikai dažniau tampa neatsakingo tėvų elgesio aukomis. Taip pat pastebėtas ryšys tarp tėvų rūkymo šalia vaikų įpročio ir tėvų išsilavinimo: aukštesnį išsilavinimą turintys tėvai rečiau rūko šalia vaikų.

Mokslininkų teigimu, tabako kontrolės priemonės daro įtaką tėvų rūkymo įpročiui nerūkyti šalia savo vaikų. Tirtose šalyse, kuriose tabako kontrolė silpna (Lietuva, Bulgarija, Vokietija), daugiau motinų rūko šalia savo vaikų nei šalyse, įgyvendinančiose griežtesnę tabako kontrolės politiką (Olandija, Rumunija).

Apibendrindami studijos rezultatus, mokslininkai pabrėžia pirminės sveikatos grandies, ypač šeimos gydytojų svarbą. Pasak tyrėjų, pastarieji rūkančių pacientų turėtų nuolat klausti apie jų rūkymo įpročius, susijusius su rūkymu šalia savo vaikų ir suteikti daugiau informacijos apie pasyvaus rūkymo žalą vaikams.

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija Vaida Liutkutė
_______________
Straipsnis parengtas remiantis moksline publikacija „Parental Smoking in the Vicinity of Children and Tobacco Control Policies in the European Region”.


Atgal