Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2013.04.19
Balandžio 24-oji – tarptautinė triukšmo suvokimo diena

Triukšmas visada yra šalia mūsų – kieme, gatvėje, net namuose. Taip yra ne tik dėl gausybės įvairiausių technologijų, vis gausėjančio transporto gatvėse, bet ir dėl nepagarbos vienų kitiems . Triukšmu vadinamas nepageidaujamas žmogui garsas, sklindantis iš įvairių natūraliųjų ir dirbtinių garso šaltinių. Žmogaus ausis yra prisitaikiusi prie 35- 55 decibelų intensyvumo garsų (30 dB – tylus pokalbis, 40 dB- vidutinis triukšmas namuose, 50 dB – įprastinis pokalbis).

Civilizuotame pasaulyje itin akcentuojama pramoninio ir komercinio triukšmo problema. Net 40% Europos Sąjungos gyventojų yra veikiami padidėjusio aplinkos triukšmo dienos ir apie 20% nakties metu – tai transporto priemonės, statybos mašinos bei mechanizmai, technologiniai įrenginiai (staklės, elektros varikliai ir kt.), šventiniai renginiai. Beveik 40 milijonų darbuotojų pusę darbe praleidžiamo laiko turi kalbėti garsiau nei įprastai, nes per triukšmą nebūtų išgirsti. Ši profesinė liga diagnozuojama dirbantiesiems žemės ūkio, statybos, maisto pramonės ir tekstilės srityse. Klausos sutrikimus dažniausiai patiria vairuotojai, ekskavatorininkai, traktorininkai, buldozerininkai, kranininkai. Tačiau ir buityje kasdien naudojama daug triukšmo šaltinių: televizoriai, muzikiniai centrai, muzikos instrumentai, dulkių siurbliai, vaikų žaislai ir kt. Triukšmas trukdo darbui, poilsiui, neigiamai veikia žmonių sveikatą.

Marijampolės visuomenės sveikatos centras gauna gyventojų skundų ne tik dėl stacionaraus triukšmo (ventiliacinių sistemų, kavinių, pramonės, žemės ūkio įrenginių ir kt.), bet ir dėl remonto darbų, dėl kaimynų keliamo triukšmo.

Norėtume priminti, kad dėl kaimynų keliamo triukšmo bei kitokio viešosios rimties trikdymo (šauksmas, švilpimas, garsus dainavimas ar grojimas muzikos instrumentais bei kitokiais garsiniai aparatais ar kiti panašūs veiksmai gatvėse, aikštėse, parkuose, paplūdimiuose, viešajame transporte bei kitose viešose vietose, o vakaro ir nakties metu – ir gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ir organizacijose, jeigu tai trikdo viešąją rimtį) skundus tiria ir administracines nuobaudas skiria policijos pareigūnai, todėl gyventojams reikėtų kreiptis į policiją.

Visuomenės sveikatos centras vertina ir tiria skundus, susijusius su stacionarių triukšmo šaltinių keliamu akustiniu triukšmu, kuris kyla iš ūkinės komercinės veiklos (žemės ūkio, pramonės įrengimai, parduotuvių ventiliacijos įrenginiai ir pan. ...). Dėl stacionaraus triukšmo, trikdančio gyventojų poilsį, reikėtų kreiptis į Marijampolės visuomenės sveikatos centrą (tel. 8 (343) 59 301).

Dėl triukšmo, kylančio atliekant statybos, remonto darbus gyvenamosiose patalpose ir gyvenamosiose teritorijose bei triukšmo prevencijos viešosiose vietose reikėtų kreiptis į savivaldybę.

Triukšmo poveikis sveikatai. Dėl triukšmo poveikio labiausiai veikiama centrinė nervų sistema – prasideda galvos skausmai, svaigimai, blogėja atmintis, sutrinka miegas. Šie pakitimai išsivysto anksčiau nei sutrinka klausa. PSO ir Europos komisijos Jungtinių tyrimų centro ataskaitos duomenimis, triukšmas sukelia patologinius pakitimus širdies ir kraujagyslių sistemoje. Ilgą laiką veikiant triukšmui, žmonės dažniau serga hipertonine liga, ateroskleroze. Triukšmas ypač kenkia vaikams ir jaunuoliams. Jų klausa yra jautresnė triukšmui, todėl ji greičiau pažeidžiama. Ypač populiaru jaunimo tarpe tapo ausinukų klausymasis. Garsu triukšmas žudo vidinės ausų dalies plaukelių, kurie absorbuoja ir padeda apdoroti garso signalus, ląsteles. Senatvėje šios ląstelės žūsta palaipsniui, tačiau buvimas garsaus triukšmo aplinkoje šį procesą paspartina. Proporcingumas paprastas- kuo ilgiau ir kuo garsiau klausomasi muzikos, tuo daugiau ausų plaukelių ląstelių žūva. Šis procesas negrįžtamas. Paprastai klausos nusilpimas išryškėja po 10-20 metų trunkančio kasdieninio triukšmo.

Parengė Marijampolės visuomenės sveikatos centras


Atgal