Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2013.05.16
Techninės pažangos priemonės ir sveika gyvensena – profesinių ligų priešas

Profesinių ligų valstybės registro duomenimis, per 2012 metus Lietuvoje nustatytos 393 profesinės ligos 282 žmonėms. (2011 m. registruotos 402 profesinės ligos ir 250 jomis sergančiųjų). Marijampolės apskrityje 2012 m. registruota 15 profesinių ligų ir 8 jomis segantieji.

Profesinė liga – tai darbuotojo sveikatos sutrikimas dėl kenksmingo darbo aplinkos veiksnio (ar kelių veiksnių), kuris įvertinamas pagal higieninę darbo sąlygų klasifikaciją, atsižvelgiant į atitikimą higienos normoms ir darbo laiko trukmę. Į profesinių ligų sąvoką įeina ir profesiniai apsinuodijimai. Profesinėmis ligoms taip pat laikomos ligų komplikacijos, liekamieji reiškiniai ir kenksmingų darbo aplinkos veiksnių sukelti atokūs padariniai.

Marijampolės apskrityje 2012 m. kreipėsi 8 asmenys dėl įtariamos profesinės ligos: 3 – Marijampolės sav., 4 – Šakių sav., 1- Vilkaviškio sav. Šiemet sausio-kovo mėn. kreipėsi 8 asmenys dėl įtariamų profesinių ligų, 2012 m. per tą patį laikotarpį – 2 atvejai. Profesinėmis ligomis dažniausiai serga vyrai. Pernai Lietuvoje daugiausia pasitaikė profesinėmis pripažintų jungiamojo audinio ir skeleto bei raumenų ligų. Antros pagal dažnumą – ausų ligos, trečioje vietoje - nervų sistemos ligos. Marijampolės sav. 2012 m. registruotos 3 jungiamojo audinio ir skeleto bei raumenų profesinės ligos.

Sėdimas ir patogus darbas biure gali atrodyti patrauklus, tačiau, anot specialistų, po šiuo įvaizdžiu slypi ir nemaža rizika tapti profesinės ligos auka. Sėdimą darbą biure dirbantys žmonės itin dažnai kenčia dėl riešo kanalo sindromo, nes darbuotojai mažai juda, nereguliariai maitinasi, nuolat netaisyklingai sėdi, o patalpos nepakankamai vėdinamos, dėl to gali kilti ir kai kurių kvėpavimo takų, kraujotakos, skeleto ir raumenų, virškinimo ar nervų sistemos sutrikimų.

Šiuo metu skiriamos didžiulės lėšos minėtų ligų gydymui ir reabilitacijai. Tačiau jokie pinigai negali grąžinti prarastos sveikatos, todėl ypatingai svarbu skirti daugiau dėmesio šių ligų profilaktikai.

Profesinių ligų profilaktika apima tris lygmenis:
• technikos ir technologijų tobulinimą;
• darbo organizacines priemones;
• asmenines apsaugos priemones ir sveiką gyvenseną.

Įmonėse, įstaigose gali būti organizuojamos techninės, organizacinės ar kitos priemonės, skirtos ergonominių veiksnių keliamai rizikai sumažinti ar pašalinti. Rekomenduotina taikyti techninės pažangos priemones įrengiant darbo vietas.. Kur leidžia technologinis darbo procesas, stovimą darbą reikėtų keisti į patogų sėdimą. Siekiant išvengti ar riboti krovinių kėlimo ir pernešimo rankomis darbus, tikslinga būtų naudoti technines priemones ar mechaninius įrengimus. Jei reikia perkelti ar pakelti sunkų krovinį, jį turėtų kelti ne vienas darbuotojas, o dviese, tuomet ir apkrova atramos-judėjimo sistemai būtų mažesnė. Sėdimą darbą dirbantiems žmonėms patariama po 30 sėdėjimo prie darbo stalo minučių skirti bent 5 minutes judėjimui. Turint bent minutę laisvo laiko, galima atlikti paprasčiausius rankų arba viso kūno tempimo pratimus (pvz., pasirąžyti).
Esant galimybei, derėtų sudaryti tinkamas sąlygas turinčiam sveikatos sutrikimų darbuotojui, ypač jei tai rekomenduoja gydytojas, toje pačioje darbovietėje keisti darbo vietą į kitą, riboti krūvį ir pan.

Ina Kavaliauskienė
Marijampolės visuomenės sveikatos centro
Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyresn. specialistė


Atgal