Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2013.09.17
Legioneliozės profilaktika ir kontrolė

Legioneliozė – tai ūminė infekcinė liga, ji būna 2 formų: pirmoji - Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, kosulys, pneumonija, ir antroji - Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos.
Žmogus legionelioze užsikrečia įkvėpęs vandens aerozolio su legionelėmis (pvz., dušo patalpose). Geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, šia liga neužsikrečiama. Neužsikrečiama ir nuo sergančio žmogaus.

Legionelės aplinkoje plačiai paplitusios: vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, gamybinės ir visuomeninės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis – 20 - 45ºC, žemesnėje nei 20ºC ir aukštesnėje nei 60ºC legionelės nesidaugina.

Marijampolės visuomenės sveikatos centras informuoja, kad, vykdant periodinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę, tikrinama, ar kontroliuojami objektai atlieka geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinį tyrimą legionelėms nustatyti (ne rečiau vieną kartą per metus). 2012 m. tokių pažeidimų nebuvo nustatyta, o šiemet registruotas vienas pažeidimas dėl to, kad objekte nebuvo atlikti tyrimai dėl legionelių. Jeigu paslaugas teikianti įmonė dirba tik tam tikru metų laiku, tyrimas privalomas atlikti prieš paslaugų teikimo pradžią. Papildomi vandens tyrimai atliekami, kai vandens tiekimo sistema pradedama naudoti daugiau kaip po vieno mėnesio pertraukos, po vandens tiekimo sistemos rekonstrukcijos ar remonto, kai diagnozuojami paslaugų vartotojų susirgimai legionelioze.

Jeigu 1 l vandens randama daugiau nei 1000, bet mažiau nei 10000 legionelių, turi būti patikrinama vandens tiekimo sistema, nustatoma galima vandens taršos priežastis ir šaltinis. Jeigu 1 l vandens randama daugiau nei 10000 legionelių, turi būti patikrinama vandens tiekimo sistema, nustatoma galima vandens taršos priežastis, šaltinis, vandens tiekimo sistema valoma ir nukenksminama. Atlikus vandens tiekimo sistemos valymą ir nukenksminimą, atliekamas vandens mikrobiologinis tyrimas legionelėms nustatyti.

Legioneliozės sukėlėjas gali būti nukenksminamas terminiu būdu arba dezinfekuojant autorizuotais biocidais.

Terminis būdas – kuomet visoje karšto vandens sistemoje pakeliama temperatūra iki 66° C ir laikoma 25–30 minučių, po to atsukus visus čiaupus ne trumpiau kaip 5 min. plaunami visi sistemos vamzdžiai. Šie darbai turi būti atliekami naktį, vandens vartotojai įspėjami, kad bus vykdomi dezinfekcijos darbai, iškabinami skelbimai su užrašu „Nenaudoti vandens – atliekama dezinfekcija“ ar pan. Po terminio apruošimo vanduo ataušinamas iki 55°C ir tiktai tada galima jį naudoti.

Cheminio nukenksminimo būdai (vandens chloravimas arba automatinės biocidų dozavimo sistemos naudojimas). Į vamzdyną įmontuota automatinė dozavimo sistema į pritekantį vandenį nuolat įterpia mažus biocido kiekius ir užtikrina nuolatinę dezinfekciją. Po dezinfekcijos ir praplovimo procedūrų vamzdžiuose dažniausiai nebelieka legionelių bakterijų, tačiau tuo reikia įsitikinti ištiriant vandens mėginius akredituotoje laboratorijoje.

Profilaktika
Legioneliozės profilaktika - tai sukėlėjo rezervuaro paieška ir jo nukenksminimas terminiais ar cheminiais metodais, oro kondicionavimo, vėsinimo, drėkinimo ir kt. sistemų tinkama priežiūra. Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, kad nesusikauptų nuosėdos, reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus.

Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės susijusios su teisinga vandens sistemų eksploatacija: turi būti palaikoma 50 – 60ºC karšto vandens temperatūra; šalto vandens temperatūra neturi siekti 25ºC; neleisti vandeniui užsistovėti sistemose; ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose; valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus; po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

Objektuose, kur yra potencialių legioneliozės rizikos veiksnių (apgyvendinimo paslaugas teikiantys objektai, karšto vandens tiekėjai, baseinai ir kt.), privaloma paskirti asmenį, atsakingą už legioneliozės kontrolę. Šis asmuo privalo turėti ne tik žinių, bet ir objekto savininko ar administracijos įgaliojimus vykdyti (organizuoti) legioneliozės profilaktikos priemones ir pildyti atliekamų darbų registracijos dokumentus.

Daugiau apie legioneliozę – marijampolesvsc.sam.lt

Parengė Aistė Jankauskienė
Marijampolės visuomenės sveikatos centro
Saugos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė


Atgal