Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2014.03.14
Pavasarį pasirūpinkime šulinių vandens kokybe

Vanduo – mūsų gyvybės garantas. Esame vieni laimingiausių pasaulyje, nes Lietuvoje nejaučiame jo stokos – nereikia valyti ir maistui bei buities reikmėms ruošti ežerų ar kt. vandens telkinių vandenį. Iš žemės gelmių išgauname jį gerą. Miestuose, daugiabučiuose vanduo tiekiamas centralizuotai, nuolat tiriama jo kokybė. Lietuvoje labiausiai užterštas kastinių (šachtinių) šulinių vanduo. Daugeliui atrodo, kad nuosavame šulinyje turi būti geras vanduo. Tačiau ne visada taip yra. Ypač susirūpinimą kelia šulinių vandens tarša nitratais.

2013 metais Marijampolės apskrityje ištirti 163 šulinių vandens mėginiai. Iš jų 119 atitiko Lietuvos higienos normos 24:2003 reikalavimus. 44-iuose mėginiuose nitratų ar nitritų kiekis viršijo leidžiamą kiekį.
Šie cheminiai junginiai virinant, minkštinant ar filtruojant vandenį nepašalinami. Virimo metu sunaikinami mikroorganizmai, tačiau nitratų koncentracija vandenyje tik padidėja, nes verdant dalis vandens išgaruoja. Be to, nitratais užterštas vanduo neturi jokio specifinio kvapo, spalvos ir skonio. Nitratų poveikiui ypač jautrūs kūdikiai, nėščios moterys, tam tikrų fermentų deficitą turintys asmenys.

Todėl nėščiosios ir auginantieji vaikus turėtų pasirūpinti šulinių vandens tinkamumu vartojant jį maistui. Šulinio vandens cheminis ištyrimas nėščiosioms ir auginantiesiems kūdikius iki 6 mėnesių nemokamas. Sveikatos apsaugos ministro 2002 metų gegužės 30 dienos įsakymas Nr. 250 „Dėl apsinuodijimo nitritais ir nitratais diagnostikos ir profilaktikos“ asmens sveikatos priežiūros įstaigas įpareigoja rinkti ir teikti informaciją visuomenės sveikatos centrui apie nėščiąsias ir kūdikius iki 6 mėnesių, kurie maistui naudoja kastinių šulinių vandenį. Dėl nemokamo šulinio vandens ištyrimo kreiptis į Marijampolės visuomenės sveikatos centrą (turėti gydytojo pažymą). Mikrobiologinį ir cheminį šulinio vandens tyrimą atlieka Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Apie tyrimų rezultatus, galimą pavojų sveikatai ir vandens ruošimo būdus informuojami šulinio vandens vartotojai.

Užteršto vandens žala
Nitritai, patekę į organizmą, virsta nitratais, kurie kraujo baltymą hemoglobiną paverčia methemoglobinu. Jis negali pernešti į audinius reikiamo kiekio deguonies, todėl organizme atsiranda deguonies badas. Dėl šios priežasties gali mėlynuoti lūpos, galūnės, trūkti oro. Kūdikiams atsiranda dispepsinių reiškinių (viduriuojama), dusulys, pamėlsta gleivinė ir oda („mėlyno vaiko sindromas“). Sunkiais atvejais ištinka traukuliai ir kūdikis gali mirti. Suaugusiesiems toks apsinuodijimas pasireiškia pykinimu, vėmimu, viduriavimu, silpnumu, galvos skausmu ir kt.

Šulinių priežiūra
Norintieji gerti sveiką ir skanų šulinio vandenį, turėtų tinkamai jį prižiūrėti ir patys rūpintis naudojamo vandens sauga ir kokybe. Marijampolės visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus specialistai rekomenduoja kiekvieną pavasarį ištirti šulinio vandens kokybę laboratorijoje. Nepamirškime, kad 20 metrų spinduliu apie šulinį draudžiama plauti automobilius, girdyti gyvulius, plauti ir skalauti skalbinius, vykdyti kitą veiklą, kuri gali būti vandens užteršimo priežastis. Pasitaiko atvejų, kai į šulinį įkrenta naminiai gyvūnai, graužikai, todėl labai svarbu, kad šulinys būtų sandariai uždengtas. Šulinių vandens kokybė labai priklauso nuo jų įrengimo. Yra šulinių, kurie neuždengiami (dėl to į juos prikrinta lapų ir šiukšlių), įrengti netinkamose vietose (daubose arba netoli ūkinių pastatų), aplink šulinį neįrengta 2 m pločio akmenų grindinio, betoninės arba asfalto dangos su nuolydžiu nuo šulinio. Rentiniuose negali būti plyšių ir kiaurymių, kad į šulinį nepatektų lietaus ir polaidžio vandens, nuotekų.

Kartą per metus rekomenduojama šulinį išvalyti. Specialistai teigia, kad efektyviausias yra mechaninis šulinio valymas. Išsemkite šulinio vandenį, įsitikinkite, ar rentiniai sandarūs. Esant reikalui, plyšius užsandarinkite. Pakeiskite šulinio dugno dangą: iškabinkite 0,5 metro dumblo, pripilkite žvyro ar smėlio su skalda. Rentinius nuplaukite 5 proc. chlorkalkių arba 3 proc. kalcio hipochlorito tirpalu, paskui – švariu vandeniu.

Kai išvalytas šulinys prisipildys vandens, jį dezinfekuokite. Kiekvienam litrui vandens imama 100–150 mg aktyviojo chloro (100–150 g/kub. m). Kiek reikia dezinfekcijos preparato, apskaičiuokite pagal vandens lygį šulinyje. Preparatą pasverkite, išmaišykite nedideliame kiekyje vandens, praskieskite ir supilkite į šulinį. Gerai kibiru išmaišę, šulinį uždenkite 6 valandoms. Paskui, jeigu nesijaučia chloro kvapo, papildomai dar įpilkite 1/3 apskaičiuoto preparato kiekio ir vėl 3–4 valandoms uždenkite šulinį. Praėjus šiam laikui, šulinio vandenį dar kartą išsemkite.

Šulinio dezinfekcijai galima naudoti tik Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka autorizuotus ar registruotus ir turinčius autorizacijos ar registracijos liudijimą biocidus.
Dezinfekuojamo vandens negalima vartoti, kol nebaigtos visos valymo procedūros, nes jis pavojingas sveikatai.

Jei šulinio vanduo netinkamas vartoti, siūloma apsirūpinti saugiu ir kokybišku geriamuoju vandeniu iš giliau esančių artezinių vandeningųjų sluoksnių arba iš kito šulinio, kurio vanduo atitinka saugos ir kokybės reikalavimus.

Daugiau informacijos:
Ina Kavaliauskienė,
Marijampolės visuomenės sveikatos centro
Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyr. specialistė,
tel. 8 343 59335,
el. p. ina.kavaliauskiene@marijampolesvsc.sam.lt


Atgal