Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2014.04.04
Kiekvienais metais 77 000 europiečių suserga pernešėjų platinamomis ligomis

Žmonėms, gyvenantiems Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) Europos regione, nepavyksta išvengti ligų, kurias perneša įvairūs užkrato nešiotojai. Pasaulinę sveikatos dieną, 2014 m. balandžio 7 d., PSO kviečia kiekvieną saugoti save nuo pernešėjų sukeliamų ligų.

Per dešimtį metų nuo 1990 m. iki 2010 m. uodai, moskitai ir erkės užkrėtė daugiau kaip 1,5 milijono europiečių.

Egzotinių ligų, tokių kaip čikungunija, protrūkiai dabar registruojami PSO Europos regione.
Vėl atsinaujino vietinio perdavimo dengės karštinės atvejai, kurie daugiau kaip šešiasdešimt metų Europoje nebuvo registruojami.
Nepaisant greitos pažangos išnaikinant vietiniu būdu perduodamą maliariją, pastaraisiais metais registruojami vietiniai protrūkiai, o įvežtinės maliarijos atvejų skaičius vis dar didelis.
Poveikis sveikatai ir geografinis paplitimas kai kurių Europos regione seniai žinomų ligų, tokių kaip leišmaniozė ir Laimo liga, didėja.

„Europos regione stebimi aiškūs perspėjimo signalai, kad pernešėjų sukeliamos ligos gali ateityje plisti ir jų daugės. Globalios kelionės ir prekyba bei didėjanti urbanizacija Europoje ir besikeičiantys orai, prisideda prie šio reiškinio plitimo“,- sako PSO Europos regiono biuro direktorė Zsuzsanna Jakab. „Istorija rodo, kad kai pastangos perspėti ir kontroliuoti plitimą yra tikslingos ir ryžtingos, mes galime stabdyti ar net atsikratyti kai kurių ligų. Kitu atveju, jos (ligos) gali grįžti ir vėl kelti riziką Europos gyventojams. Mes turime išlikti budrūs ir stiprinti apsaugą“.

Uodų sukeliamų ligų grėsmė
Keliautojai, grįžtantys iš šalių, kuriose tam tikros ligos yra plačiai paplitusios, atveža maliariją, dengę ir čikunguniją į Europos regioną.
Nors dauguma europiečių mano, kad maliarija jų nepasieks, 2013 m. Europoje buvo registruoti 5 000 atvežtinių atvejų. Priešingai, vietiniu būdu sukeliamos maliarijos atvejų žymiai sumažėjo nuo 90 712 atvejų 1995 m. iki 37 atvejų 2013 m. Atvežtiniai atvejai ir pastarųjų metų protrūkiai rodo maliarijos potencialą vėl įsikurti anksčiau laisvose nuo maliarijos teritorijose, ir apsunkina Europos regiono tikslą eliminuoti ligą iki 2015 m.

Globalizacija, didėjančios prekybos ir kelionių apimtys, besitęsianti urbanizacija ir aplinkos bei klimato kaita prisidėjo prie uodų rūšies Aedes – dengės karštinės ir čikungunijos – atsiradimo ir įsikūrimo PSO Europos regione. Ten kur šie įvežtiniai uodai prigijo ar vėl įsikūrė yra rizika, kad ligos pradės plisti jau nuo Europoje savo gyvavimą pradėjusių pernešėjų.

Dengės karštinės protrūkio grėsmė dabar jau yra ir Europoje; 2010 m. pirmą kartą buvo registruoti vietinių pernešėjų sukelti atvejai Prancūzijoje ir Kroatijoje, o įvežtiniai atvejai registruojami trijose kitose Europos šalyse. 2012 m. pirmasis dengės protrūkis registruotas Madeiros saloje, Portugalijoje, kai buvo nustatyta 2 000 atvejų. Pirmąjį čikungunijos protrūkį Europoje, uodai sukėlė Italijoje 2007 m., kai buvo registruota beveik 200 atvejų.

Trys pernešėjų ir ligos kontrolės etapai
Pernešėjų priežiūra ir kontrolė bei ankstyva atvejų diagnostika yra gyvybiškai svarbi siekiant išvengti uodų įvežimo ir įsikūrimo, jų platinamų ligų plitimo. Išskiriami trys pagrindiniai kontrolės etapai:

Užkrato pernešėjų kontrolė, reiškianti, kad bus išvengiama pernešėjų įvežimo, įsikūrimo ir plitimo, taip pat bus užtikrintas ankstyvas jų aptikimas ir plitimo stabdymas. Informacijos apie galimą riziką skleidimas ir visuomenės sutelkimas yra esminiai veiksniai.
Ligų prevencija. Tose teritorijose, kuriose pernešėjai vis tik įsikuria, būtina imtis invazinių uodų, erkių ar moskitų stebėsenos ir kontrolės priemonių, kurios būtų koordinuojamos su susijusių ligų stebėsena, siekiant išvengti protrūkių.
Plitimo ribojimas. Siekiant išvengti didelių protrūkių, ypač teritorijose, kuriose tai yra nauja grėsmė, būtina užtikrinti visuomenės mokymą, sveikatos priežiūros specialistų supratimą, tinkamus laboratorijų pajėgumus pernešėjų sukeliamų ligų ankstyvai diagnostikai ir efektyviam gydymui.

Bendra Europos strategija kovai su uodų pernešamomis ligomis
2013 m. rudenį Europos šalys pritarė naują septynerių metų Europos regiono strategiją[1], kuria siekiama tobulinti invazinių uodų stebėseną ir kontrolę bei vėl atsirandančių ligu prevenciją ir kontrolę. PSO Europos regiono biuras, kartu su partneriais – be kitų ir Europos Komisija, Europos uodų kontrolės asociacija ir Europos ligu prevencijos ir kontrolės centru – dirba, kad pagerintų supratimą apie problemą ir padėtų šalims ją spręsti.
„Europos regiono biuro kvietimas imtis veiksmų yra labai savalaikis, atsižvelgiant į Europos regiono didėjantį pažeidžiamumą, iš dalies susijusį su padažnėjusiomis kelionėmis ir tarptautine prekyba bei oro temperatūros šiltėjimu ir ekstremaliais meteorologiniais reiškiniais, kurie pagrindžia didėjantį rūpestį dėl visuomenės sveikatos ir tarpvalstybinį vėl atsirandančių uodų sukeliamų ligu pobūdį“,- pažymi Guénaël Rodier, PSO Europos regiono biuro Užkrečiamųjų ligų, sveikatos saugos ir aplinkos departamento direktorius. „Europos regiono strategija suteikia sprendimų priėmėjams aiškią informaciją apie esamas ir dėl Aedes uodų kylančias grėsmes, padedančią šalims parengti arba atnaujinti savo planus, suderinti galimą atsaką ir koordinuoti tarpvalstybinius veiksmus“.

Strategijoje ypatingas dėmesys skiriamas sveikatos priežiūros specialistų dalyvavimui diagnozuojant ir gydant naujas ligas bei visuomenės paskatinimui fiksuoti naujų uodų rūšių atsiradimą, namų aplinką padaryti netinkamą uodų išgyvenimui ir apsaugoti save nuo vabzdžių įkandimų.


Papildoma informacija

Pasaulinė sveikatos diena kasmet švenčiama balandžio 7 d. pažymint PSO įkūrimą 1948 m. Kiekvienais metais pasirenkama tema, susijusi su svarbia visuomenės sveikatos problema. Pasaulinė sveikatos diena sudaro galimybę kiekvienam žmogui ir bendruomenei dalyvauti veiklose siekiant geresnės sveikatos. 2014 m. metų tema yra pernešėjų sukeliamos ligos.
PSO yra Jungtinių Tautų agentūra, atsakinga už žmogaus sveikata. PSO Europos regiono biuras yra vienas iš šešių regioninių biurų įsikūręs Kopenhagoje, Danija. Jis dirba 53 šalims, kurių teritorijos driekiasi nuo Atlanto iki Ramiojo vandenyno, o jose gyvena beveik 900 milijonų gyventojų.
PSO Europos regiono biuro internetinėje svetainėje galima rasti duomenų ir faktų apie pernešėjų sukeliamas ligas (http://www.euro.who.int/WHD2014-factsheets) ir daugiau informacijos:

Pasaulinė sveikatos diena (http://www.euro.who.int/en/media-centre/events/events/2014/04/world-health-day-2014-vector-borne-diseases);
pernešėjų sukeliamos ligos (http://www.euro.who.int/en/health-topics/communicable-diseases/vector-borne-and-parasitic-diseases);
sveikatos apsaugos nuo klimato kaitos poveikio regioninė veiksmų strategija (http://www.euro.who.int/en/health-topics/environment-and-health/Climate-change/publications/2010/protecting-health-in-an-environment-challenged-by-climate-change-european-regional-framework-for-action);
klimato kaita ir sveikata (http://www.euro.who.int/en/health-topics/environment-and-health/Climate-change);
Tarptautinės sveikatos taisyklės (http://www.euro.who.int/en/health-topics/emergencies/international-health-regulations);
Pasaulinė sveikatos diena (PSO būstinės Ženevoje internetinė svetainė) (http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2014/en).

Daugiau informacijos :
Pasaulio sveikatos organizacijos atstovybė Lietuvoje
ltwho@euro.who.int
Tel. 8 5 212 6743
Didžioji g. 22, LT-01128
Vilnius, Lietuva


Atgal