Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2014.04.09
NAMAI TURI BŪTI SAUGŪS

Turbūt nerasime namų, kuriuose nebūtų mini vaistinėlės su vienu-kitu pasenusiu vaistu ar (vis dar) gyvsidabrio termometru (pastarųjų vaistinėse jau nebėra – atsisakyti matavimo prietaisų, kuriuose yra gyvsidabrio, įpareigoja Europos Sąjungos direktyvos). Vieni visą šį „turtą“ laikome stalčiuje (negi išmesi?), kiti manome, kad gyvsidabrio termometrai tikslesni už elektroninius, todėl pasitaikius progai kur nors turguje vėl nusiperkame. Tačiau kalbėdami apie vaikų ir savo saugumą, vengdami apsinuodijimų, turime žinoti ne tik tai, kad visus pasenusius vaistus ir pan. atliekas reikia pristatyti į vaistines, kurios įpareigotos NEMOKAMAI surinkti visas farmacijos atliekas (senus vaistus, buteliukus ir pan.). Jų negalima mesti į bendrus šiukšlių konteinerius kartu su kitomis komunalinėmis atliekomis. O ką daryti, jei senas geras gyvsidabrio termometras sudužo ir daugybė sidabrinių karoliukų pasklido po patalpą?

Galbūt trumpas kontaktas su gyvsidabriu nesukeltų pavojaus sveikatai, tačiau atsakomybės stoka ateityje gali atsigręžti prieš mus pačius, prieš vaikus. Jei surinktą gyvsidabrį mesime į mišrių komunalinių atliekų konteinerį, šiukšlyną už tvarto ar kiemo pievutę – gyvsidabrio garai mūsų aplinką padarys pavojingą visų sveikatai.

Gyvsidabris – tai blizgus, skystas, sunkus, nuodingas sidabro baltumo metalas. Kai aplinkos temperatūra yra 0º C ir daugiau, metalinis gyvsidabris garuoja. Didžiausia leidžiama gyvsidabrio koncentracija atmosferos ore – 0.0003 mg/m3. Jam patekus į aplinką, susidaro nuodingas metilo gyvsidabris, žalojantis žmonių sveikatą. Kaupdamasis organizme gyvsidabris veikia nervų sistemą ir sukelia smegenų sutrikimus.

Ką daryti sudužus termometrui?

1. Svarbu iš patalpos kuo greičiau išvesti vaikus bei po ją nevaikščioti.
2. Gyvsidabrį reikia rinkti nuo užteršto ploto pakraščių vidurio link. Nevalykime jo šluoste, nes gyvsidabris pasklis dar plačiau, o jo garavimo paviršius padidės. Gyvsidabrį reikia rinkti nuo užteršto ploto pakraščių vidurio link.
3. Renkant gyvsidabrio „karoliukus“, reikėtų dėvėti marlines kaukes, gumines pirštines. Gyvsidabrį galima rinkti keletu būdų, pvz.:
• drėgnu klijais pateptu popieriumi, prie kurio jie gerai limpa. Kai popieriaus lapas užsipildo gyvsidabriu, jį reikia įdėti į stiklinį indą (pvz., stiklainį) su vandeniu ir uždaryti dangteliu. Kai kelis kartus indą pakratysite, gyvsidabris nuo popieriaus nusės ant indo dugno. Išėmę popierių, juo vėl galėsite rinkti gyvsidabrį;
• lazdele (medine arba stikline) didžiausius rutuliukus sustumkime ant storesnio popieriaus ir supilkime į indą su vandeniu. Paskui gumine kriauše susiurbkime mažesnius rutuliukus, o pačius mažiausius lašelius surinkime su lipnia juosta ar klijais suteptu popieriumi. Visą surinktą gyvsidabrį supilkime į indą su vandeniu ir sandariai uždarykime;
• po šios procedūros grindys ir visi kiti paviršiai išplaunami ūkinio muilo ir geriamosios sodos tirpalu. Tam reikės 52 gramų sodos ir 45 gramų muilo 1 litrui vandens. Paskui viskas perplaunama vandeniu. Paviršių, ant kurio išsipylė gyvsidabris, nuvalykime kalio permanganato arba sodos ir muilo tirpalu, patalpas išplaukime ir išvėdinkime;
• nepamirškime muilu nusiprausti rankas ir veidą, išskalauti dantis, persirengti ir išplauti rūbus. Skalbiant prie skalbimo miltelių verta papildomai įdėti apie 10 gramų chlorkalkių. Patalpas gerai išvėdinkime ir kurį laiką stenkimės jose būti kuo rečiau;
• nuo seno žinomas dar vienas paprastas būdas, kaip surinkti gyvsidabrį. Po grindis pasklidę burbuliukai puikiai limpa prie ruginės duonos plutelės. Tačiau dirbtinai išpūsti šiuolaikiniai batonai šiam tikslui nebetinka. Panaudotą duoną taip pat būtina mesti į stiklinį indą su vandeniu. Mat gyvsidabris negaruoja tik vandenyje.

Kur kreiptis dėl gyvsidabrio surinkimo?

Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro specialistė ryšiams su visuomene Liucija Burbienė informavo, kad gyvsidabris, priskiriamas kenksmingų ir pavojingų atliekų grupei, kaip ir kitos šios grupės atliekos, yra surenkamas tik didžiųjų ir pavojingų atliekų aikštelėse. Aikštelės yra visose Marijampolės apskrities savivaldybėse, jų adresai ir darbo laikas skelbiami www.maatc.lt. Marijampolėje aikštelė yra Vokiečių g. 10, dirba kasdien nuo 10 iki 19 val., šeštadieniais-sekmadieniais nuo 10 iki 16 val., be išeiginių.

Pristačius tiek gyventojams, tiek įmonėms gyvsidabrį utilizuoti, teks sumokėti mokesčius, nes šių atliekų tvarkymas yra mokama paslauga. Yra nustatytas 72 000 lt. už toną gyvsidabrio mokestis (atitinkamai 10 g galėtų kainuoti 72 ct). Nuo praeitų metų Aplinkos ministerija yra nustačiusi naujus baudų už netinkamai tvarkomas atliekas ir jų daromą žalą gamtai dydžius. Nustatyta, kad už ne nustatyta tvarka pašalintų nepavojingų atliekų toną žalos atlyginimo tarifas yra 15 000 lt, už pavojingų (pvz., gyvsidabrio) toną – 36 000 Lt baudos. Nustatytas ir minimalus baudų dydis – išmetus į aplinką nepavojingas atliekas – 500 Lt, pavojingas – 1500 Lt. Šie dydžiai turi būti taikomi tuo atveju, kai apskaičiuotas žalos dydis yra mažesnis už šį nustatytą minimalų dydį. Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centre dabar siekiama sustiprinti kontrolės funkcijas ir išaiškinti kuo daugiau atliekų tvarkymo pažeidėjų.

Kokie yra pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai?

Gyvsidabris gali patekti į organizmą per odą, virškinimo traktą, per kvėpavimo takus (įkvepiant). Dažniausiai apsinuodijama per kvėpavimo takus.

Pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai yra silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas. Kai gyvsidabrio garų yra daug, galima plaučių edema. Kai į plaučius patenka nedideli gyvsidabrio garų kiekiai, bet juo kvėpuojama ilgai, ligoniai skundžiasi galvos skausmais, pykinimu, irzlumu, skausmais nugaroje, galvos svaigimu, pablogėjusia atmintimi, metalo skoniu burnoje, kraujavimu iš dantenų, svorio kritimu. Vėliau atsiranda rankų drebėjimas, nemiga, sumažėja raumenų jėga, sutrinka koordinacija, dar vėliau vystosi toksinė encefalopatija.
Pirmoji pagalba. Pastebėjus pirmuosius apsinuodijimo gyvsidabriu požymius, reikia skubiai kviesti greitosios pagalbos medikus arba apsinuodijusius kuo skubiau vežti į gydymo įstaigą. Duoti gerti vandens su aktyvuota anglimi (1-2 šaukštai aktyvuotos anglies 1 stiklinei vandens).


Atgal