Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2014.08.29
Informacija apie ebola hemografinę karštinę

APIE  EBOLA  HEMORAGINĘ  KARŠTLIGĘ 

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija informuoja, jog Ebola hemoraginės karštligės protrūkis Vakarų Afrikos regione vis dar kelia didelį tarptautinį susirūpinimą. Iki 2014 m. rugpjūčio 20 d. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis aukų skaičius Gvinėjoje, Liberijoje, Siera Leonėje ir Nigerijoje siekia 1427 atvejus. Sustabdyti šį protrūkį yra sudėtinga dėl užkrato išplitimo įvairiose vietovės, įskaitant miesto teritorijas, taip pat dėl tarpvalstybinio bendruomenių judėjimo.

Ebola virusas tiek Lietuvoje tiek Europos Sąjungos gyventojams nekelia didelio pavojaus. Nenustatyta, kad į Europą grįžtantys keliautojai būtų užsikrėtę virusu. Tačiau Europos Sąjungos šalys turi būti pasirengusios nors ir mažai tikėtinam atvejui, jog Ebola virusu užsikrėtęs keliautojas gali parvykti dar nepasireiškus ligos simptomams arba jau susirgęs. Nors įmanoma, kad Ebola virusu nuo atvykusio užsikrėtusio asmens galėtų užsikrėsti kiti asmenys dėl tiesioginio artimo sąlyčio tarp šeimos narių arba sveikatos priežiūros įstaigose, tačiau labai mažai tikėtina, kad virusas galėtų plisti toliau dėl griežtų infekcijų kontrolės procedūrų reikalavimus tiek mūsų, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse. Pavojus, kad virusas galėtų toliau būti perduodamas Lietuvoje yra labai mažas.

Kadangi nėra tiksliai žinoma, kiek Lietuvos piliečių lankėsi, lankosi ar planuoja lankytis Vakarų Afrikos regione, kuriame yra rizika užsikrėsti Ebola virusu, svarbu kuo ankščiau išsiaiškinti galimus užsikrėtusius ir į Lietuvą grįžusius asmenis ir stiprinti budrumą, teikiant kuo daugiau informacijos apie ligos simtomus, ligos riziką, būtiną stebėjimo laiką, kontaktus dėl kreipimosi konsultacijoms.

Trumpas priminimas Ebola hemoraginę karštligę

Ebola karštligė yra Ebola viruso sukeliama reta, sunki, dažnai mirtina liga.
Ji perduodama tiesioginio sąlyčio su gyvais ar mirusiais užsikrėtusiais asmenimis metu su krauju ar kitais kūno skysčiais (pavyzdžiui, seilėmis ar šlapimu). Septynias savaites po išgijimo ligoniai ją gali perduoti nesaugių lytinių santykių metu. Liga galima užsikrėsti po tiesioginio sąlyčio su mirusių ar gyvų laukinių gyvūnų, kaip antai beždžionių, miško antilopių ir šikšnosparnių, krauju ir kitais kūno skysčiais. Skirtingai nei gripas, Ebola virusas oru neperduodamas.

Užsikrėtus virusu inkubacinis periodas yra 2–21 dienos. Liga prasideda staiga, karščiuojama, skauda raumenis, jaučiamas silpnumas, maudžia gerklę, galvą. Kitas karštligės etapas – ligonis ima vemti, viduriuoti, jis išberiamas, sutrinka kepenų ir inkstų veikla. Kai kuriems ligoniams prasideda gausus vidaus ir išorės kraujavimas ir vienu metu sutrinka kelių organų veikla. Skiepų ir vaistų nuo šios ligos nėra.
Pavojus užsikrėsti Ebola virusu ir ligos prevencija

Net jei gyvenate užkrėstose teritorijose ar į jas keliavote, užsikrėtimo Ebola virusu pavojus yra itin mažas, nebent turėjote tiesioginį sąlytį su mirusio ar gyvo užsikrėtusio asmens ar gyvūno kūno skysčiais. Be to, sąlytis su skysčiais įmanomas per nesaugius lytinius santykius su ligoniu septynias savaites po išgijimo.

Viešose vietose per įprastą kontaktą su žmonėmis, kurie neatrodo sergantys, Ebola neperduodamas. Virusu neužsikrėsite per sąlytį su pinigais, maisto produktais ar plaukiodami baseine. Jo neplatina moskitai.

Ebola virusas lengvai sunaikinamas muilu, balikliu, saulės šviesa arba išdžiovinant. Ebola virusas žus, jei drabužiai, ant kurių pateko užkrėstų skysčių, bus išskalbti skalbyklėje. Ebola virusas labai trumpai išlieka ant saulės apšviestų ar išdžiūvusių paviršių.

Patarimai į Gvinėją, Liberiją, Sierra Leone ar Nigeriją atvykstantiems keliautojams
Pavojus, kad užsikrėsite Ebola virusu, itin mažas. Toliau išvardytos priemonės turėtų padėti visiškai panaikinti pavojų užsikrėsti:

· venkite tiesioginio sąlyčio su ligonio ar mirusiojo krauju ar kūno skysčiais ir su objektais, kurie galėjo būti užkrėsti;

· venkite artimo kontakto su laukiniais gyvūnais ir nevalgykite laukinių gyvūnų mėsos;

· neturėkite nesaugių lytinių santykių;

· venkite vietovių, kuriose gali būti apsigyvenę šikšnosparniai, pavyzdžiui, urvai, kasybos vietovės;

· nuolat plaukite rankas su muilu ar naudokite antiseptiką.


Turėtumėte žinoti, kad yra padidėjusi užsikrėtimo rizika sveikatos priežiūros įstaigose. Todėl patartina:

· Nustatyti tinkamus toje šalyje sveikatos priežiūros išteklius, pasitelkiant vietos verslo kontaktus, draugus ar giminaičius;

· Įsitikinti, kad bet kokios ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju, medicinos evakuacijos atveju yra taikomas kelionių draudimas. Apriboti ekspoziciją vietos sveikatos priežiūros įstaigose.

Patarimai iš Gvinėjos, Liberijos, Sierra Leone ar Nigerijos išvykstantiems keliautojams
Pavojus, kad užsikrėtėte Ebola virusu, itin mažas. Tačiau jei per artimiausias kelias savaites po išvykimo iš tropinės dalies imsite karščiuoti, jausite nepaaiškinamą nuovargį, viduriuosite ar pajusite kitų sunkių simptomų, turėtumėte

· skubiai kreiptis į gydytoją ir nurodyti, kur buvote išvykęs, nes tai gali būti infekcijos, kaip antai maliarijos, simptomai, o ją reikia nedelsiant ištirti ir pradėti gydyti.

Jei turėjote tiesioginį sąlytį su bet kokiais mirusio ar gyvo užsikrėtusio asmens ar gyvūno kūno skysčiais, įskaitant nesaugius lytinius santykius su pasveikusiais ligoniais, turėtumėte:

· skubiai kreiptis į gydytoją ir nurodyti, kur buvote išvykęs;

· prieš atvykdamas telefonu susisiekti su medicinos įstaiga, kad personalas užtikrintų tinkamą apsaugą Jus priimdamas.


Parengta pagal Lituvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijas.

Parengė Loreta Radzevičienė,

Marijampolės visuomenės sveikatos centro

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja (apskrities vyriausioji epidemiologė)

Tel. (8343) 59 307, el.p. loreta.radzeviciene@marijampolesvsc.sam.lt


Atgal