Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2014.10.16
Tuberkuliozės grėsmė

Tuberkuliozė – infekcinė bakterinė liga, plintanti oro lašeliniu būdu. Ji pažeidžia įvairius organus, bet dažniausiai plaučius. Pagrindinis užkrato šaltinis – plaučių tuberkulioze sergantis žmogus. Kalbėdamas, kosėdamas ligonis išskiria tuberkuliozės mikobakterijų. Nesigydydamas per metus jis gali užkrėsti apie 20 sveikų asmenų.

Tuberkuliozės simptomai iš pradžių būna neryškūs: vakarais šiek tiek pakylanti temperatūra, kosulys, prakaitavimas, silpnumas. Šie ligos požymiai daugeliui nesukelia didelio susirūpinimo, o neįtariama liga toliau progresuoja.

Žmonės neretai pagalvoja, kad tai užsitęsęs gripas ar paūmėjęs bronchitas ir į gydytojus kreipiasi tik tada, kai savijauta smarkiai pablogėja. Dažnai tokiais atvejais nustatoma jau gana sunki tuberkuliozės forma. Dažnai pasitaiko, kad pacientui tikrinantis profilaktiškai aptinkama vos prasidėjusi liga, kai jokių simptomų dar nebuvo.

Pagrindiniai tuberkuliozės požymiai: didėjantis silpnumas, karščiavimas, prakaitavimas, svorio netekimas, užsitęsęs, daugiau kaip tris savaites kamuojantis kosulys, atsikosėjimas krauju – gali pasireikšti ir sergant kitomis ligomis, todėl būtina kreiptis į gydytoją ir laiku atlikti krūtinės rentgenogramą, bakteriologinius tyrimus. Ligoniams būtina atminti, kad vaistai turi būti geriami reguliariai ir tiek laiko, kiek skyrė gydytojas, net jei savijauta pagerėja anksčiau.

Ne visi užsikrėtę žmonės suserga tuberkulioze. Tai priklauso ir nuo imuninės sistemos stiprumo – ar ji pajėgi susidoroti su patekusiu į organizmą ligos sukėlėju. Didesnė rizika užsikrėsti tuberkulioze onkologiniams ligoniams, diabetikams, infekuotiesiems ŽIV. Neigiamos įtakos turi nevisavertė mityba, badavimas, nenormuotas darbo krūvis, žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholio vartojimas), prastos gyvenimo sąlygos.
Diagnozavus tuberkuliozę, ligonis guldomas į ligoninę ir ten gydomas bent jau kol išnyksta bakterijos, vėliau jis turi gydytis ambulatoriškai.

Šia klastinga liga serga įvairių visuomenės sluoksnių žmonės. Dabartinė ekonominė padėtis, krizė sudaro palankias sąlygas tuberkuliozei plisti. Situacija Lietuvoje primena XIX šimtmetį, kai tuberkuliozė buvo žinoma kaip infekcinė socialinė liga, dažniausiai užklumpanti vargingiausius, skurdžiai gyvenančius žmones. Tuomet rašytojai J. Biliūnas, P. Višinskis, kiti intelektualai šia pavojinga liga sirgo dėl skurdo ir badavimo. Ligą ir šiandien lydi socialiniai reiškiniai: skurdas, nedarbas, priklausomybės (nuo narkotikų, alkoholių) ir su jomis susijęs žmogaus imunodeficito virusas, migracija. Gydytojai perspėja, kad tuberkuliozė gresia visiems, nepaisant amžiaus ar socialinės padėties. Susirgti gali ir bankininkas, ir verslininkas, ir mokytojas, ir darbininkas.

Pirmiausia, ką galite padaryti, kad nesirgtumėte šia liga - rūpintis, kad nenusilptų imunitetas. Nedidelė nervinė įtampa stiprina organizmo apsaugines jėgas, tačiau nuolatinis stresas veikia atvirkštiniu būdu. Todėl jei patiriate nuolatinį stresą, o situacijos pakeisti negalite, ieškokite būdų, padedančių atsipalaiduoti, daugiau dėmesio skirkite sau, labiau mylėkite save. Lankykite paskaitas ar kursus apie streso valdymą ir pan. Dažnai yra pastebima, kad imunitetas daug greičiau nusilpsta, kai žmogus nuolat jaučiasi liūdnas, vienišas. Todėl susirūpinkite ir atkreipkite dėmesį, jei daugiau nei mėnesį jaučiate neigiamas emocijas.

Parengė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Aušra RalytėAtgal