Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2015.06.06
Vaikščiokime pėsčiomis – prisidėkime prie sveikos aplinkos kūrimo

Aplinka, kurioje gyvename, turi neabejotiną įtaką gyventojų sveikatai, net 20 proc. aplinkos veiksnių daro įtaką mūsų sveikatai. Žmogus savo veikla gali keisti aplinką.

Oro kokybės apsauga yra viena iš prioritetinių aplinkos apsaugos sričių. Pagrindiniai oro taršos šaltiniai yra mobilus autotransportas ir stacionarūs taršos šaltiniai, tokie kaip pramonės įmonės, energetikos objektai. Emisijos iš autotransporto sudaro apie 70% visų bendro teršalų kiekio. Autotransporto teršalų emisijas sudaro anglies monoksido, azoto oksidai ir kiti teršalai. Automobilių keliama tarša taip pat yra padangų, kelio dangos nusidėvėjimo dulkės, kuro nutekėjimas, garavimas ir triukšmas.

Sudegus vienai tonai kuro išsiskiria 600 kg anglies monoksido, 30 kg azoto oksidų, apie 80 kg angliavandenilių ir kitų teršalų.

oro.jpg

Oro taršos poveikis žmogaus organizmui įvairus, jis priklauso nuo teršalų tipo, kiekio, nuo kitų teršalų koncentracijų aplinkos ore, nuo individualaus kiekvieno žmogaus jautrumo, taip pat priklauso nuo teršalų poveikio trukmės (kaip ilgai individas būna užterštoje aplinkoje), kas atitinkamai sukelia ūmius ar lėtinius sveikatos sutrikimus ir kt.

Oro užterštumo poveikis žmonių sveikatai pasireiškia plaučių funkcijų pakenkimais, respiracinėmis ligomis, imuninės sistemos silpnėjimu ir kt. Dažniausi yra kvėpavimo sistemos pažeidimai, kurie pasireiškia tokiais simptomais kaip kosulys, nosies ir gerklės gleivinių dirginimas ir kitais. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, oro užterštumas kietosiomis dalelėmis (KD10) turi gana didelę įtaką sergamumo kvėpavimo takų bei širdies ir kraujagyslių ligų padidėjimui. Dėl didelės azoto oksidų (NO2) koncentracijos didėja plaučių jautrumas kitiems teršalams.

Europos aplinkos agentūros teigimu, kietosios dalelės ir pažemio ozonas yra visuotinai pripažįstami kaip svarbiausi kenksmingumo sveikatai prasme. Oro tarša kenkia ne tik žmogui, ji turi neigiamą poveikį aplinkos kokybei – kenkia žemės ūkiui, rūgštieji lietūs sukelia dirvos rūgštėjimą, pastatų, istorinių objektų nykimą, eutrofokaciją, ir daugybę kitų neigiamų efektų.

Ką gali nuveikti, prisidėdamas prie aplinkos ir sveikatos išsaugojimo?
1. Šiltuoju metų laiku dažniau važinėkite dviračiu, nedidelius atstumus vaikščiokite pėsčiomis.
2. Automobiliu važiuokite tik tada, kai tikrai būtina. Prieš tai patikrinkite oro slėgį padangose. Pasirodo, periodiškai tikrinant padangų slėgį, galima išvengti apie 140 kg CO2 per metus.
3. Nesidrovėkite kooperuotis su kaimynais – jei įmanoma, į darbą vykite drauge. Ne tik sumažinsite gatvėmis važinėjančių automobilių skaičių ir oro taršą, bet ir galėsite perpus padalyti kuro išlaidas.
4. Nepamirškite išjungti automobilio variklio net trumpam sustojusi. Taip galite sutaupyti apie 330 kg CO2 per metus.
5. Dalyvaukite pėsčiųjų žygyje į Lagūną! Žygis vyks gegužės 23 d., renkamės J. Basanavičiaus aikštėje, 9.30 val.

Parengė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė A. Ralytė


Atgal