Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2015.05.22
Ką išgyvena nusižudžiusiųjų žmonių artimieji?

Artimųjų mirtis yra vienas iš skaudžiausių įvykių žmogaus gyvenime, o netektis dėl savižudybės yra dar komplikuotesnė. Tik sužinojus apie artimojo savižudybę žmogus išgyvena šoko fazę, kai viskas atrodo nerealu, emocijos yra „užšaldomos“ tam, kad visa žmogaus energija būtų skiriama susidorojimui su situacija, taip kuriam laikui apsisaugoma nuo skausmo. Reakcijos fazėje suvokiama, kas įvyko bei palaipsniui įsileidžiami ir kiti jausmai:

- ilgesys ir skausmas užgriūna iš karto po laidotuvių, kai žmogui tenka grįžti į kasdienį gyvenimą, kuriame nebėra mirusio artimojo, o aplink viskas primena jį, kai tenka pirmuosius kartus švęsti šventes ar paminėti svarbias datas be mirusiojo.

- priekaištai sau ir kaltė. Nusižudžius artimajam natūralu ieškoti tokio poelgio priežasčių, tačiau ieškant atsakymų į visus kylančius „kodėl“, bandant atsukti įvykius atgal ir stengiantis atrasti užuominų, kurios būtų galėjusios signalizuoti apie savižudžio mintis, žmogus ima manyti, jog galėjo kažką pakeisti. Nuolatinės mintys, jog galbūt savižudis prašėsi pagalbos ir nebuvo išgirstas, verčia artimuosius jausti nepakeliamą kaltę.

- pyktis. Pykstama ant nusižudžiusio artimojo, kad jis privertė jausti beprotišką skausmą, jog savo noru paliko jį mylinčius žmones. Negana to, po savižudybės problemos retai kada išnyksta, tiesiog jas spręsti tenka likusiems, o dėl to taip pat gali būti pikta.

- gėda. Kadangi visuomenėje savižudybė vertinama neigiamai, nusižudžiusiųjų artimiesiems gali būti gėda, jog būtent jų šeimoje taip įvyko. Gėdos jausmas ir neigiamos kitų žmonių reakcijos baimė verčia žmones užsisklęsti savyje ir nekalbėti apie artimojo savižudybę, dėl to nusižudžiusiųjų artimiesiems gali būti sunkiau išgyventi netektį.

Galiausiai seka persiorientavimo fazė, kai palaipsniui išmokstama gyventi be mirusiojo ir grįžtama į įprastą gyvenimo ritmą bei savijautą. Reikia nepamiršti, jog kiekvienas žmogus gedi skirtingu būdu ir skirtingu tempu. Nieko keisto, jei po labai artimo žmogaus savižudybės stipriai gedima metus, du ar ilgiau.

Kaip galiu padėti sau, jei mano artimasis nusižudė?

Nusižudžius artimam žmogui gali atrodyti, jog visas pasaulis aplinkui išnyksta, viskas verčiasi aukštyn kojom, o tu esi paliktas vienas su savo sielvartu. Po artimojo savižudybės kartais gali jaustis neišgirstas ir nesuprastas aplinkinių, nes savižudybės tema dažnai vengiama net artimiausioje aplinkoje, kas gali skatinti norą atsitraukti nuo kitų žmonių, užsidaryti savyje ir gedėti vienam. Tačiau tyla išgyventi širdgėlos tikrai nepadeda. Neišreiškus pykčio, kaltės, skausmo jausmų – jie tiesiog verda viduje.

Norėdamas padėti sau stenkis leisti laiką su tau svarbiais žmonėmis. Po artimojo savižudybės dažnai lieka daugybė neatsakytų klausimų, neiškalbėtų jausmų bei nepasakytų žodžių mirusiajam, o laikyti juos sau – slegia, todėl svarbu turėti artimą žmogų, su kuriuo galėtum atvirai apie visą tai pasikalbėti. Parodyk tam žmogui, jog tau norisi kalbėti.

Taip pat gali parašyti laišką savo artimajam. Savižudybė yra staigi ir netikėta mirtis, sukelianti daugybę įvairiausių prieštaringų jausmų ir paliekanti artimuosius be galimybės atsisveikinti su mirusiuoju. Dažnai po artimojo savižudybės lieka jausmas, jog liko nepasakyta daugybė žodžių. Rašydamas laišką nusižudžiusiam artimajam išsakyk tai, ko nespėjai pasakyti jam gyvam esant, ir išliek visus susikaupusius jausmus.

Prisimink mirusįjį. Dažnai artimiesiems baisu pagalvojus, jog jų mylimas žmogus gali būti užmirštas, todėl nebijok prisiminti malonių akimirkų, praleistų su mirusiuoju, paminėk reikšmingas datas, susijusias su juo.

Pailsėk nuo minčių. Užsiimk fizine veikla, išeik pasivaikščioti ar susirask užsiėmimą, kuris nebūtų tau kenksmingas ir retkarčiais padėtų užsimiršti ir bent trumpam atitrūkti nuo slegiančių minčių ir skausmingų jausmų.

Kreipkis į savipagalbos grupę, jei tik yra tokia galimybė: www.artimiesiems.lt

Parengė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė A. Ralytė


Atgal