Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2015.07.27
Gyvsidabrio garai kenksmingi sveikatai

Turbūt nerasime namų, kuriuose nebūtų mini vaistinėlės su gyvsidabrio termometru (pastarųjų vaistinėse  jau nebėra – atsisakyti matavimo prietaisų, kuriuose yra gyvsidabrio, įpareigoja Europos Sąjungos direktyva).
gyvsidabris2.jpg Vieni šiuos termometrus laiko stalčiuje (negi  išmesi?), kiti mano, kad gyvsidabrio termometrai  tikslesni už elektroninius, todėl pasitaikius progai  kur nors turguje vėl nusiperka. O ką daryti, jei  senas geras gyvsidabrio termometras sudužo ir  daugybė sidabrinių karoliukų pasklido po  patalpą? Galbūt trumpas kontaktas su gyvsidabriu  nesukeltų pavojaus sveikatai, tačiau atsakomybės  stoka ateityje gali atsigręžti prieš mus pačius, prieš  vaikus. Jei surinktą gyvsidabrį mesime į mišrių  komunalinių atliekų konteinerį, šiukšlyną už tvarto  ar kiemo pievutę – gyvsidabrio garai mūsų aplinką  padarys pavojingą visų sveikatai.


Ką daryti sudužus termometrui?

1. Svarbu iš patalpos kuo greičiau išvesti vaikus bei po ją nevaikščioti.

2. Gyvsidabrį reikia rinkti nuo užteršto ploto pakraščių vidurio link. Nevalykime jo šluoste, nes gyvsidabris pasklis dar plačiau, o jo garavimo paviršius padidės.

3. Renkant gyvsidabrio „karoliukus“, reikėtų dėvėti marlines kaukes, gumines pirštines. Gyvsidabrį galima rinkti keletu būdų:

·    drėgnu klijais pateptu popieriumi, prie kurio jie gerai limpa. Kai popieriaus lapas užsipildo gyvsidabriu, jį reikia įdėti į stiklinį indą (pvz., stiklainį) su vandeniu ir uždaryti dangteliu. Kai kelis kartus indą pakratysite, gyvsidabris nuo popieriaus nusės ant indo dugno. Išėmę popierių, juo vėl galėsite rinkti gyvsidabrį;

·    lazdele (medine arba stikline) didžiausius rutuliukus sustumkite ant storesnio popieriaus ir supilkite į indą su vandeniu. Paskui gumine kriauše susiurbkite mažesnius rutuliukus, o pačius mažiausius lašelius surinkite su lipnia juosta ar klijais suteptu popieriumi. Visą surinktą gyvsidabrį supilkite į indą su vandeniu ir sandariai uždarykite;

·    po šios procedūros grindys ir visi kiti paviršiai nuplaunami ūkinio muilo ir geriamosios sodos tirpalu. Tam reikės 52 gramų sodos ir 45 gramų muilo 1 litrui vandens. Po to viską perplaukite vandeniu ir išvėdinkite;

·    po darbo nepamirškite muilu nusiprausti rankų ir veido, išskalauti dantų, persirengti ir išplauti rūbų. Skalbiant prie skalbimo miltelių verta papildomai įdėti apie 10 gramų chlorkalkių. Patalpas gerai išvėdinkite ir kurį laiką stenkitės jose būti kuo rečiau;

·     nuo seno žinomas dar vienas paprastas būdas, kaip surinkti gyvsidabrį. Po grindis pasklidę burbuliukai puikiai limpa prie ruginės duonos plutelės. Panaudotą duoną taip pat būtina mesti į stiklinį indą su vandeniu, kadangi gyvsidabris vandenyje negaruoja.

Kur kreiptis dėl gyvsidabrio surinkimo?

Gyvsidabris, priskiriamas kenksmingų ir pavojingų atliekų grupei, kaip ir kitos šios grupės atliekos, yra surenkamas tik didžiųjų ir pavojingų atliekų aikštelėse. Aikštelės yra visose Marijampolės apskrities savivaldybėse, jų adresai ir darbo laikas skelbiami www.maatc.lt. ( Marijampolėje aikštelė yra Vokiečių g. 10, dirba kasdien nuo 10 iki 19 val., šeštadieniais-sekmadieniais nuo 10 iki 16 val.,  be išeiginių. Kitos aikštelės: Šiaurės g. 6a, Vilkaviškis; M. Valančiaus g. 17a, Kazlų Rūda; Sodų g. 15,  Šakiai; Šilo g. 23, Kušliškių kaimas, Kalvarijos sav. (prie uždaryto Kalvarijos sav. sąvartyno).

Pristačius tiek gyventojams, tiek įmonėms gyvsidabrį utilizuoti, teks sumokėti, nes šių atliekų tvarkymas yra mokama paslauga.

Kokie yra pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai?

Gyvsidabris gali patekti į organizmą per odą, virškinimo traktą, per kvėpavimo takus (įkvepiant). Dažniausiai apsinuodijama per kvėpavimo takus.

 Pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai yra silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas. Kai gyvsidabrio garų yra daug, galima plaučių edema. Kai į plaučius patenka nedideli gyvsidabrio garų kiekiai, bet juo kvėpuojama ilgai, ligoniai skundžiasi galvos skausmais, pykinimu, irzlumu, skausmais nugaroje, galvos svaigimu, pablogėjusia atmintimi, metalo skoniu burnoje, kraujavimu iš dantenų, svorio kritimu. Vėliau atsiranda rankų drebėjimas, nemiga, sumažėja raumenų jėga, sutrinka koordinacija, dar vėliau vystosi toksinė encefalopatija.

Pirmoji pagalba. Pastebėjus pirmuosius apsinuodijimo gyvsidabriu požymius, reikia skubiai kviesti greitosios pagalbos medikus arba apsinuodijusius kuo skubiau vežti į gydymo įstaigą. Duoti gerti vandens su aktyvuota anglimi (1-2 šaukštai aktyvuotos anglies 1 stiklinei vandens). Be to  galima skambinti į Apsinuodijimų informacijos biurą telefonais: (8 5) 236 20 52; 8 687 53378 (visą parą).

Marijampolės visuomenės sveikatos centro informacija


Atgal