Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2015.09.02
Užsikrėtimas galvos utėlėmis (pedikuliozė)

ut__l___1.JPGGalvinės utėlės – tai 2,1–3,5 mm dydžio kraujasiurbiai vabzdžiai, gyvenantys ir besidauginantys žmogaus galvos plaukuotoje dalyje, mintantys jo krauju. Utėlių įkandimai dėl jų seilėse esančių medžiagų sukelia niežulį.

Utėlių patelės deda pailgos formos 0,75–0,8 mm ilgio kiaušinius (glindas). Juos dažniausiai deda smilkinio, pakaušio, kaktos plaukų srityje. Gelsvai baltos spalvos glindos apatiniu galu prisiklijuoja prie plauko. Per parą patelė sudeda 4–8, o per visą gyvenimą – 88–140 kiaušinių. Utėlių gyvenimo trukmė – 27–38 dienos. Ne žmogaus galvoje jos gali išgyventi ne ilgiau kaip 48 val.

Utėlėmis užsikrečiama kontakto su utėlėtais žmonėmis metu (vaikų kolektyvuose, perpildytame transporte, keičiantis drabužiais, patalyne, šukomis, šepečiais, ausinėmis).

Pagrindinis apsikrėtimo galvinėmis utėlėmis požymis – glindos plaukuose. Jų gausa didesnė nei suaugusių utėlių, jos sunkiai nuimamos nuo plauko. Dėl utėlių įkandimų gali atsirasti nusikasymų smilkinių, kaktos ir pakaušio srityje. Dažniau apsikrečia jaunesni mokyklinio amžiaus mokiniai, ypač mergaitės. Pagrindinis plitimo kelias – iš galvos į galvą, esant artimam sąlyčiui, arba per šukas, plaukų šepečius, keičiantis galvos apdangalais bei juos laikant kartu.

Siekiant išvengti užsikrėtimo galvinėmis utėlėmis šeimose ir vaikų kolektyvuose turi būti atliekamas profilaktinis tikrinimas. Vaikų kolektyvuose tikrinimas atliekamas tik tėvams sutikus.

Utėles naikinantys medikamentai naudojami tik išaiškinus pedikuliozę ir pasitarus su vaistininku ar gydytoju, laikantis medikamento vartojimo aprašymo, pateikto informaciniame lapelyje. Utėlės vaikams naikinamos tėvų/globėjų arba kitų šeimos narių pastangomis. Mokinys į ugdymo įstaigą gali sugrįžti tik tada, kai utėlės išnaikinamos (t.y. nerandama nei utėlių, nei glindų).

Jei panaudojus medikamentą galvos plaukuose pastebimos gyvos utėlės, procesą būtina kartoti pasirenkant kitą medikamentą. Dažniausiai pasitaikančios neefektyvaus medikamentų naudojimo priežastys: medikamentas panaudotas nesilaikant informaciniame lapelyje nurodytų reikalavimų; panaudotas neefektyvus medikamentas (ne tos paskirties ar pasibaigus jo naudojimo terminui); pakartotinis užsikrėtimas įvyko nuo kito asmens.

Sąlytį su užsikrėtusiuoju asmeniu turėjusių asmenų išaiškinimas, jų galvų patikrinimas ir, jei randamas užkratas, išgydymas - pagrindinė pakartotinio užsikrėtimo profilaktinė priemonė. Visiems užsikrėtusiems šeimos nariams turi būti taikomi tie patys utėles naikinantys medikamentai tuo pačiu metu. Medikamentai vartojami taip, kaip nurodyta gamintojo pateiktame informaciniame lapelyje, vėliau galva plaunama karštu vandeniu su muilu, šampūnu. Galvos apdangalai, lovos skalbiniai, pagalvės (jei skalbiamos) kruopščiai skalbiami karštesniame nei 60°C vandenyje, šukos ir kiti plaukų priežiūros reikmenys plaunami arba mirkomi 45% acto tirpale 30 min.

Labai svarbu suprasti, kad utėlėtumas – tai liga, kurios priežastis - užkratas, o ne asmens higienos trūkumas. Siekiant išvengti ligos perdavimo, reikia ją laiku nustatyti ir išgydyti. Net ir kasdienis galvos plovimas nuo pedikuliozės nei apsaugo, nei neišgydo.

Pagal Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro metodines rekomendacijas ,,Pedikuliozės epidemiologinė priežiūra ir kontrolė“ parengė Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Žaneta Skinkienė


Atgal