Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2015.09.03
Užkrečiamųjų ligų profilaktika ir tai, ką turi žinoti kiekvienas

woman_lying_in_bed_flu_66503965_660x400.jpgLiga yra tokia organizmo būklė, kada dėl kokių nors priežasčių sutrinka organizmo ir jį supančios aplinkos įprastinė pusiausvyra. Dėl to žmogus pradeda negaluoti.

Ligos gali būti užkrečiamosios ir neužkrečiamos. Ligos yra užkrečiamos, jeigu jų sukėlėjai gali būti vieno žmogaus (ar kokio nors gyvio) perduodami kitam žmogui.

Skiriami keturi perdavimo būdai:

- kontaktinis, kai lietimosi metu, per gleivines perduodami sukėlėjai (niežai, utėlėtumas, odos grybelinės ligos, kt.);

- oro lašelinis, iškosint sukėlėjus iš organizmo su seilėmis, užsikrečiama įkvėpus (gripas, tymai, vėjaraupiai, tuberkuliozė, skarlatina, kt.);

- per kraują, pvz. įkandus vabzdžiui, gyvūnui, med. interevencijų metu (erkinis encefalitas, laimo liga. pasiutligė, hepatitai, AIDS, kt);

- per virškinamąjį traktą, užsikrečiama į burną patekus ligos sukėlėjams su užterštu vandeniu, maistu (rotovirusinė, dizenterija, salmoneliozė, askaridozė, botulizmas, kt.).

Bendri infekcinių ligų požymiai – karščiavimas, prakaitavimas, šalčio krėtimas, kosulys, išbėrimas pykimas, viduriavimas, vėmimas, raumenų skausmai.

Nuo infekcinių užkrečiamų ligų galima apsisaugoti galima įvairiais būdais.

Vienas iš apsisaugojimo nuo infekcinių ligų būdų – skiepai (skiepai yra ypač efektyvi priemonė apsisaugoti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų), dezinfekuojančiomis medžiagomis.

Svarbiausias veiksnys – higienos įgūdžiai. Asmens higiena - svarbi kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Ant žmogaus odos nuolat gyvena ir dauginasi įvairūs mikroorganizmai (bakterijos, virusai, grybeliai), kurio įgyjami liečiant įvairius paviršius (durų rankenas, laiptų turėklus glostant gyvūnus). Didelio susibūrimo vietose ypač mokyklose, vaikų darželiuose užkrečiamų ligų grėsmės išvengti sunku. Vaikai daug bendrauja tarpusavyje, bėgioja, liečia vienas kitą, dalinasi daiktais. Todėl susidaro palankios sąlygos plisti virusams ir bakterijoms.

Rankų plovimas yra vienas paprasčiausių būdų užkirsti kelią daugeliui ligų. Ypatingą dėmesį skirti panagėms, nagus reikia kirpti trumpai. Dažniausia būtent vaikams reikia priminti, kada ir kaip plauti rankas. Teisingai rankų higienai palaikyti svarbu rankas nusiplauti kruopščiai 10-15 sekundžių muiluoti trinamaisiais ir sukamaisiais judesiais, ypač riešus, tarpupirščius, pirštų galiukus, nykščius.

Svarbią reikšmę užkirsti kelią ligai turi saugus maisto paruošimas ir laikymas, stengtis išsau-

goti gerą sveikatos būklę, gerai išsimiegoti, būti fiziškai aktyviems, rūpintis psichine sveikata, gerti daug skysčių ir valgyti visavertį maistą, vengti masinių žmonių susibūrimo vietų bei kontakto su sergančiais žmonėmis, kosint, čiaudint prisidengti burną, stengtis neliesti paviršių kurie gali būti užkrėsti gripo virusu ir vengti liesti rankomis akis, nosį ar burną, gerai valyti drėgnu būdu ir vėdinti patalpas. O susirgus likti namuose ir kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Ramunė Kaleinykienė


Atgal