Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2015.09.07
Burnos higiena. Gražios šypsenos paslaptis

Kiekvienas žino, kad gerai atrodančiam lengviau susirasti draugų ir paprasčiau bendrauti. Tačiau daugelis jaunuolių visiškai nekreipia dėmesio į savo burnos higieną ir visai nesijaudina, kad nusišypsojus matomos juodos skylės dantyse ir jaučiamas blogas kvapas iš burnos. Burnos sveikatos išsaugojimas yra svarbus bendros organizmo būklės veiksnys, padedantis užtikrinti gyvenimo kokybę, kuri ypač vertinama šiuolaikiniame skubančiame bei kintančiame pasaulyje.

2007 metais PSO pranešė, kad 60-90 proc. moksleivių visame pasaulyje turėjo dantų ėduonies. Dantų ėduonis yra plačiai paplitęs tarp vaikų skirtingose ​​amžiaus grupėse, Lietuvoje taip pat. Dvylikos metų vaikams pažeistas jau kas ketvirtas nuolatinis dantis (24,3 proc.), o penkiolikos metų paaugliams pažeistas jau kas trečias nuolatinis dantis.

Dantų ėduonis – lėtinė infekcinės kilmės kietųjų danties audinių liga, sukelianti emalio ir dentino demineralizaciją. Vienas iš svarbiausių dantų ėduonies rizikos veiksnių yra dantų apnašas, kuriame gausu mikroorganizmų. Kitas svarbus išorinis dantų ėduonies rizikos veiksnys yra substratas, kuris leidžia bakterijoms funkcionuoti ir daugintis. Substratas – tai fermentuojami angliavandeniai: sacharozė, gliukozė, fruktozė, maltozė, laktozė. Trečias būtinas ėduonies išsivystyme faktorius (schema ) yra imlus organizmas – dantis, kurio neatsparumą ėduoniui nulemia cheminė struktūra, o ji priklauso nuo keleto veiksnių: kietųjų danties audinių morfologijos, kurią lemia individo genetika, žmogaus amžius.

Siekiant išvengti dantų ėduonies atsiradimo ir progresavimo labai svarbu asmens burnos higiena, racionali mityba, reguliarus lankymasis pas burnos priežiūros specialistą ar gydytoją odontologą.

Asmens burnos higiena – kasdienė burnos ertmės priežiūra, kurią atlieka kiekvienas žmogus, naudodamasis asmens burnos higienos priemonėmis.

Pagrindinis asmens burnos higienos metodas – valant dantis du kartus per dieną su šepetėliu pašalint apnašas, maisto likučius ir sustabdyti jų žalingą poveikį burnos ertmės audiniams.


burnos_hiegiena_1.png

Valyti dantis reikia 2 kartus per dieną, maždaug po 3 minutes. Dantis reikia valyti ryte ir vakare prieš miegą. Turi būti išvalomi visi dantų paviršiai. Viršutinio ir apatinio žandikaulio išoriniai dantų paviršiai valomi pasukus dantų šepetėlį 45° kampu į dantenas atliekant sukamuosius judesius. Vidiniai dantų paviršiai valomi šluojamaisiais judesiais, o kramtomieji dantų paviršiai valomi trumpais horizontaliais judesiais. Ypatingai gerai reikia išvalyti kramtomuosiuose paviršiuose esančias vageles, nes čia daugiausia susikaupia mikrobų, o emalio sluoksnis ploniausias. Po to nuvalomas liežuvis, braukiant šepetėliu nuo liežuvio šaknies galiuko link.

Valant dantis kartu su šepetėliu vartojama dantų pasta, kuri padeda geriau pašalinti apnašas, o jos veikliosios medžiagos patenka ant dantų paviršių ir dantenų.

Dantų šepetėlis pasirenkamas asmeniškai. Reikia naudoti minkštais šereliai šepetėlį, kurį reikia keisti kas 3 mėnesiai arba anksčiau, jei šereliai išsiklaipo. Dantų šepetėlis – asmeninė higienos priemonė, negalima jo skolintis ar skolinti kitam.

Vien dantų pasta ir šepetėliu išvalyti visus dantų paviršius nepakanka. Dantų šepetėliais apnašų iš tarpdančių visiškai išvalyti neįmanoma. Reikia naudoti higieninius siūlus ar tarpdantinius šepetėlius, kuriais išvaloma tarpdančiuose susikaupęs maistas bei apnašos. Šias priemones reikia naudoti kasdieną.

burnos_higiena_2.png

Tarpdančiams valyti paimama 30-45 cm higieninio siūlo atkarpa. Ant vieno didžiojo piršto užvyniojamas beveik visas siūlas, ant kito – tiek, kad laikytųsi. Siūlas suimamas abiem nykščiais ir smiliais. Atsargiu judesiu pirmyn - atgal siūlas kišamas į tarpdantį. Dantis apgaubiamas siūlu C forma. Valoma braukiant danties paviršiumi aukštyn - žemyn. Kiekvienam tarpdančiui naudojama nauja siūlo atkarpa.

Kaip papildoma priemonė burnos ertmės higienai gali būti vartojami ir skalavimo skysčiai. Tačiau jie neatstoja dantų valymo su šepetėliu bei tarpdančių priemonių.

Turėti sveikus ir gražius dantis padės visos nurodytos profilaktikos priemonės. Ir nepamirškite bent du kartus metuose pasitikrinti dantis pas specialistą.

Labai svarbu išsiugdyti „švarios burnos“ pojūtį. Tinkami įgūdžiai padės išsaugoti sveikus dantis ir dantenas bei leis gražiai šypsotis ir jaustis sveikam…

Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Irena Saldūnaitė


Atgal