Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2015.08.14
Kanapės: faktai paaugliams

demotyvacija.lt_Tik_is_pradziu_daug_kam_tai_atrodo_nieko_blogo__137906096967.jpg
  • Vartojant kanapes gali išsivystyti priklausomybė.
Kai išsivysto priklausomybė, būna sunku kontroliuoti savo narkotikų vartojimą ir nebepavyksta nustoti vartojus net to norint ir net tuomet, kai dėl vartojimo nukenčia asmens ir jo artimųjų gyvenimo kokybė. Žinoma, ne kiekvienas, vartojantis kanapes, taps nuo jų priklausomas - tai lemia daugybė veiksnių: genai, amžiaus, kai pradedama vartoti narkotikus, kitų narkotikų vartojimas, santykiai šeimoje, su draugais ar klasiokais ir t.t. Tyrimai rodo, kad apytiksliai 9 proc. (1 iš 11) kanapes vartojančių asmenų išsivysto priklausomybė. Ši tikimybė padidėja iki 16 proc. (1 iš 6), jei vartoti pradedama paauglystėje, ir išauga iki 25-50 proc., jei kanapės vartojamos kasdien.


  • Trumpalaikis kanapių vartojimo poveikis:
  • mokymosi ir atminties problemos;
  • sutrikę pojūčiai (regimi vaizdai, girdimi garsai, laiko pojūtis ir lytėjimas); 
  • prastesnė motorinė koordinacija; 
  • padažnėjęs širdies ritmas.

  • Kokį elgesį ir veiklas kanapių vartojimas gali paveikti labiausiai?
Mokymasis. Dėl kanapių vartojimo poveikio dėmesiui ir atminčiai tampa sunku ne tik išmokti kažką naujo, bet ir atlikti sudėtingesnes užduotis, kurioms būtina susikaupti arba nuosekliai susieti didelį kiekį informacijos.
Sportas. Kanapių vartojimas neigiamai veikia laiko pojūtį, judesius ir koordinaciją. Dėl to gali suprastėti pasiekimai sporte.
Sprendimų priėmimas. Kanapių, kaip ir daugelio kitų psichoaktyviųjų medžiagų, vartojimas gali įtakoti priimamus sprendimus. Tai gali paskatinti rizikingą seksualinį elgesį, dėl kurio galima užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis.

  • Kaip kanapių vartojimas veikia smegenis?
 Kanapių vartojimas veikia kai kuriose smegenų ląstelėse esančius kanabinoidinius receptorius. Daugiausiai šių receptorių yra smegenų srityse, kurios atsakingos už išmokimą, atmintį, apetitą, judesių koordinaciją ir malonumo pojūtį. Tai paaiškina kanapių vartojimo pasekmes. Smegenys yra tyrinėjamos į pagalbą pasitelkiant kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tomografijos metodus, bet ilgalaikio kanapių vartojimo poveikio tyrimai vis dar tebėra pradiniame etape. Tad kol paaiškės kanapes vartojančių ir jų nevartojančių asmenų smegenų skirtumai, mes negalėsime pasakyti, kokios yra šių skirtumų pasekmės ar kiek ilgai jos tęsiasi – ypač nustojus vartoti kanapes. Kanapių vartojimas nesuderinamas su vairavimu. Kanapės yra dažniausiai avarijose žuvusių vairuotojų vartotas narkotikas, kartais kanapės buvo vartotos kartu su kitais narkotikais ar alkoholiu. Ilgalaikio kanapių poveikio smegenims tyrimų trūksta dėl to, kad sunku rasti vien tik kanapes vartojančių asmenų, kurie nevartotų alkoholio, nes alkoholis pasižymi savitu neigiamu poveikiu smegenims.

Straipsnis paruoštas pagal Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą (NTAKD). Daugiau informacijos http://ntakd.lt/images/ntakd-inf-medz/Nida_k.pdf.

Parengė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Aušra Ralytė


Atgal