Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2015.08.28
„Nesveikų pastatų” sindromas

paty__ios_stresas_Fotolia.com_.jpg

Terminas „nesveikų pastatų” sindromas yra sukurtas 1970 metais. Šis terminas yra naudojamas pastatų, būstų apibūdinimui. Jam būdinga eilė simptomų, kurie jungiami į kelias grupes:

• Akių gleivinės dirginimas
• Odos pažeidimai, niežėjimas, pleiskanojimas, paraudimas
• Galvos skausmai
• Padidintas nuovargis


Atsiradusių simptomų priežastys dažniausiai nėra žinomos ir išnyksta asmenims palikus būstą. Gali būti ir tokių atvejų, kad simptomai persipina su liga, kuri gali būti atsiradusi nepriklausomai nuo „nesveiko pastato“ įtakos sveikatai.

„Nesveiko būsto“ atsiradimą gali lemti daugelis veiksnių, tokių kaip pačio būstų įrengimui naudojamos medžiagos, ar net pačios vietos, namo statybai, pasirinkimas.

„Nesveikų pastatų” sindromas pasitaiko perpildytuose, naujuose pastatuose, kur yra naudojama centrinė ventiliacijos sistema ir oras cirkuliuoja uždaro rato principu. „Nesveikų pastatų” sindromo priežastys nėra nustatytos. Nepaisant daugybės matavimų, kurie buvo atlikti įvairiausiems teršalams nustatyti, nebuvo galima išskirti nė vienos medžiagos, kurios koncentracija galėtų sukelti minėtus nusiskundimus. Plačiausiai paplitusi teorija, kad esant uždarai ventiliacijos ir oro kondicionavimo sistemai, ventiliacijos sistemoje kaupiasi nedidelės tabako dūmų, aldehidų, formalino, tirpiklių koncentracijos, mikroorganizmai, grybeliai bei jų gyvybinės veiklos produktai. Šių medžiagų šaltiniais gali būti baldai, statybinės medžiagos, šiluminė izoliacija, kilimai, valymo priemonės, dažai. Galimi taršos šaltiniai yra ir kompiuteriai bei spausdintuvai.

Gaivaus lauko oro trūkumas gali sukelti taip vadinamą nesveiko pastato sindromą. Mažindami pastato vėdinimo apimtis, jūs taupote šildymui ar aušinimui naudojamą energiją, tačiau nepakankamas šviežio oro pritekėjimas reiškia didelį patalpų oro drėgmės ir užterštumo lygį. Oras nebus pakankamai gerai išvalomas nuo dulkių, dūmų, bakterijų, virusų, pelėsių, grybelio ir dujų. Dulkės ar kietosios dalelės į orą patenka nuo mūsų odos, plaukų, drabužių, arba tiesiog nuo batų, kai mes įeiname į patalpą ar išeiname iš jos. Bakterijos, virusai, pelėsiai ar grybelis gali patekti į orą kartu su dulkėmis. Dujas gali išskirti dažai, lakai ar kitos buityje naudojamos cheminės medžiagos. Gripo virusai žūva žymiai greičiau, jeigu santykinė oro drėgmė neviršija 50%.

Įrengiant gerą patalpų vėdinimą, naudojant filtrus ir kontroliuojant drėgmę, galima žymiai sumažinti patalpų oro teršalų koncentraciją. Oro kondicionavimas suteikia šias galimybes. Kiekvienas oro kondicionavimo įrenginys turi filtrą, kurio tipas priklauso nuo sistemos tipo. Sistemoje su integruotu vėdinimu nebūtina naudoti labai efektyvaus filtro.

Taigi siekiant išvengti „nesveiko pastato sindromo“ būtina užtikrinti tinkamą patalpų ventiliaciją, nuolatos ir tinkamai vėdinti patalpas, naudoti tinkamas apdailos medžiagas, perkant naujus baldus atsižvelgti į gaminio sudėtines dalis, naudojamas medžiagas.

Informaciją parengė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Aušra Ralytė


Atgal