Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2015.11.23
CHLAMIDIOZĖ – DAŽNIAUSIA LYTIŠKAI PLINTANTI INFEKCIJA LIETUVOJE

Lytiškai plintančios infekcijos ir jų komplikacijos yra susijusios su reprodukcinės sveikatos problemomis. Europos sąjungos šalyse dažniausiai registruojama lytiškai plintanti infekcija - chlamidiozė (sin. chlamidinė infekcija). Lietuvoje – taip pat. Europoje du trečdaliai (68 proc.) chlamidinės infekcijos atvejų nustatyta tarp 15-24 metų amžiaus jaunimo (dauguma – moterys), todėl akivaizdu, kad lytiškai aktyvus jaunimas labiausiai rizikuoja užsikrėsti chlamidioze. Negydomos lytiškai plintančios infekcijos (pvz. ganorėja ir chlamidiozė) ilgainiui pažeidžia reprodukcinę sistemą ir gali sukelti nevaisingumą.

Pap_smear_showing_clamydia_in_the_vacuoles_500x_H_E_1.jpg
 Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvos gyventojų  sergamumas chlamidioze 2014 metais, lyginant su 2013 m., padidėjo  nuo 10,3 atvejo iki 15,3 atvejo 100 tūkstančių gyventojų. Daugiausiai  susirgusiųjų registruota tarp reprodukcinio amžiaus jaunimo (20-30  metų amžiaus); dažniau tarp vyrų nei tarp moterų.

 Literatūros duomenimis, nuo 5-7 proc. lytiškai aktyvaus jaunimo gali  būti užsikrėtę chlamidioze. Iki 80 proc. moterų ir 50 proc. vyrų nebūna jokių chlamidiozės požymių. Simptominė infekcija pasireiškia : vyrams – šlapimo takų uždegimais, prostatitu, išskyromis iš šlaplės; moterims – skausmais ir (ar) deginimu šlapinantis, pasunkėjusiu šlapinimusi, išskyromis iš makšties, lytinės sistemos uždegimais. Tiek vyrams, tiek moterims gali būti sąnarių skausmai, proktitas.

Medikai primena, kad dažniausi rizikos veiksniai užsikrėsti chlamidioze yra: daugiau negu vienas lytinis partneris per pastaruosius metus, atsitiktiniai lytiniai santykiai, apsaugos priemonių (prezervatyvų) nenaudojimas. Kadangi dauguma užsikrėtusiųjų chlamidioze jokių požymių nejaučia, tačiau liga progresuoja, medikai rekomenduoja pasitikrinti dėl chlamidiozės ir kitų lytiškai plintančių infekcijų. Pasitikinti rekomenduojama: reprodukcinio amžiaus asmenims; asmenims, kurių lytiniam partneriui diagnozuota LPI; po nesaugių lytinių santykių su nauju arba atsitiktiniu lytiniu partneriu, asmenims, dažnai keičiantiems lytinius partnerius; nėščiosioms; rizikos grupių asmenims; asmenims, patyrusiems lytinę prievartą; prieš invazines gimdos kaklelio ar dirbtinio apvaisinimo procedūras.

Patikimiausias būdas išvengti lytiškai plintančių infekcijų ir jų komplikacijų (pvz., nevaisingumo) - tai susilaikyti nuo lytinių santykių ar turėti ilgalaikius abipusius monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris žino, kad nėra infekuotas. Riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis sumažina prezervatyvų naudojimas lytinių santykių metu.

Chlamidiozės sukėlėjai – lengvai perduodami visų rūšių lytinių santykių metu. Norintys pasitikrinti dėl chlamidiozės, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba į gydytoją dermatovenerologą.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras.


Paveikslėlis: https://en.wikipedia.org/wiki/Chlamydia_infection


Atgal