Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2015.12.07
Sveikos aplinkos kūrimas

Aplinkos veiksnių, darančių įtaką žmogaus sveikatai yra tūkstančiai. Juos galima sugrupuoti į tam tikras kategorijas. Tai ‒ fizikiniai veiksniai (triukšmas, elektromagnetiniai laukai, kt), cheminiai (pramoninė oro tarša ir žemės ūkio tarša cheminėmis medžiagomis, kt), biologiniai (žiedadulkės, mikroorganizmai, kt), socialiniai (nedarbas, kt), švarus oras, saugus ir pakankamas kiekis vandens, saugus ir sveikas maistas, saugi namų aplinka, stabili globalinė ekosistema ir kiti. Apie 20 proc. mūsų sveikatos būklės lemia aplinkos veiksniai.

Environment_Health_Safety.jpg
 Aplinka veikia žmogų, o žmogus savo veikla keičia aplinką, tirdamas ją  ir pritaikydamas savo reikmėms. Ilgainiui susikuria komfortą, tampa  vartotoju, o vėliau pastebi, kad pakeitimai pridarė nenumatytų  nemalonumų, ir netgi kenkia aplinkos darnai. Saugią bei sveiką aplinką  žmonės privalo išsaugoti ir kurti patys. Į sveikos aplinkos kūrimą turėtų  įsitraukti ne tik pavieniai asmenys, bet ir visa bendruomenė. Juk švari,  sveika aplinka, sveikas ir saugus maistas turi būti visos visuomenės  rūpestis. Tai įgyvendinant mažėja sergamumas ir mirtingumas ne tik  nuo užkrečiamųjų ligų, bet ir nuo neinfekcinių ligų, kurių atsiradimui  gali turėti įtakos įvairūs aplinkos veiksniai. Mažėjant sergamumui, gerėja gyvenimo kokybė, ilgėja gyvenimo trukmė.

Didelę įtaką sveikatai turi atliekos ‒ tiek buitinės (maišeliai, buteliai, vienkartiniai indai ir kt.), tiek pramoninės. Tai pavojingiausia aplinkos taršos forma. Šią taršą galima pavadinti ateities tarša, kurios neutralizavimo kaštai guls ant būsimų kartų pečių. Didėjant vartojimui, didėja ir vartojimo keliamas neigiamas poveikis aplinkai, taip pat ir sveikatai, tad aplinkos apsauga ir taršos mažinimas labai priklauso nuo visuomenės sąmoningumo. Aplinkos apsauga turėtų rūpėti visiems gyventojams, pradedant nuo mūsų mažųjų piliečių. Būtina aiškinti jiems apie teigiamus ir neigiamus žmogaus poveikio aplinkai aspektus, mokyti mažinti vartojimą, tinkamai rūšiuoti atliekas.

Transportas ir judrumas yra labai svarbūs mūsų ekonomikai ir visuomenei. Tai esminės šiuolaikinio gyvenimo dalys. Mes esame priklausomi nuo transporto, keliaujame automobiliu, autobusu, traukiniu, pėsčiomis ar dviračiais į darbą, mokymosi vietą, apsipirkti, poilsio vietas. Didėjant transporto priemonių kiekiui, didėja ir jų poveikis aplinkai, įtaka oro kokybei bei klimato kaitai. Transporto priemonių išmetami oro teršalai sudaro ketvirtadalį išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. Miestai kenčia nuo oro bei triukšmo taršos, spūsčių, o vis didėjantis poreikis naudotis nuosavu automobiliu tik didina esamas problemas.

Ką gali nuveikti, prisidėdamas prie aplinkos ir sveikatos išsaugojimo?

Rūšiuojant popierių jį galima perdirbti ir naudoti perdirbtą popierių, taip sumažinant miškų kirtimą. Stenkitės naudoti produktus, pagamintus iš perdirbtų medžiagų, paskatinkite savo šeimos narius rinktis prekes pažymėtas „ekologine etikete“, pvz., skalbimo milteliai be fosforo rūgšties. Ieškokite prekių su ploniausia pakuote, prekybos centruose pirkite ne supakuotas, o sveriamas daržoves ir vaisius. Naudokite produktus, paženklintus etikete „ozonui nedarantis žalos“. Skatinkite savo šeimos narius, draugus ir kaimynus buitinę techniką pristatyti perdirbti, o ne mesti ją į sąvartynus ir taip apsaugoti aplinką. Į darbą, mokyklą arba aplankyti savo draugų važiuokite dviračiu, kiek įmanoma dažniau naudokitės viešuoju transportu. Prieš išeidami iš kambario išjunkite šviesas, televizorių ir kompiuterį.

  • Pasodinkite medelį! Jis sugeria ore esantį anglies dioksidą, t. y. šiltnamio efektą sukeliančias dujas.
  • Teisingai pasirinkdami namuose, darbe arba prekybos centre, mes galime svariai prisidėti mažinant žalingą poveikį aplinkai.
  • Nedideli dalykai, kuriuos mes darome kiekvieną dieną, kartu gali turėti didžiulį poveikį mūsų aplinkai.
  • Judėjimas gali pakeisti visus pasaulio vaistus, bet visi pasaulio vaistai negali pakeisti judėjimo (T. Tasas).Parengė
Marijampolės visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
M.JanulienėPaveikslėlis: www.labimpex.com


Atgal