Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2015.12.23
Mobiliųjų telefonų poveikis sveikatai

Sveika gyvensena – tai įpročių visuma, kuri susidaro veikiant socializacijos procesui visą žmogaus gyvenimą. Pagrindinė sveikos gyvensenos kryptis turi būti žmogaus fizinės prigimties ugdymas, atsižvelgiant į amžių, psichinę ir dvasinę būklę bei gyvenseną. Sveiko gyvenimo įpročių ugdymas nuo pat vaikystės yra bene pats svarbiausias sveikatos stiprinimo veiksnys, nes žinios, geri įgūdžiai ir pavyzdžiai yra reikalingi tam, kad galėtume įvertinti ir išsiugdyti bei pajusti atsakomybę už savo sveikatą. Tai labai svarbu, nes PSO duomenimis, net 50 proc. žmogaus sveikatos priklauso nuo gyvenimo jo būdo. Tačiau neretai nuolat skubančioje šiuolaikinėje visuomenėje šis veiksnys yra pamirštas arba tiesiog ignoruojamas.

LB.jpg

Mėgaudamiesi moderniųjų technologijų teikiama nauda retai susimastoma apie galimą jų žalą ne tik aplinkai, bet ir žmogaus organizmui. O iš tiesų modernėjanti kasdienė aplinka bei naujos technologijos, kurios sukelia triukšmą, vibraciją, elektromagnetinę ir ultravioletinę spinduliuotę bei išskiria į aplinką toksines medžiagas, turi neabejotiną poveikį sveikatai. Mokslininkai sutinka, kad žaidimai mažame telefono ekrane, dažnas naudojimasis kompiuteriu ir nuolatinis žinučių rašymas sukelia regos sutrikimus. Taip pat tarptautinė vėžio federacija elektromagnetines bangas pripažino antros grupės kancerogenais. Antros grupės kancerogenai yra veiksniai, galintys sukelti vėžį. Taigi laikytis atsargumo priemonių būtina, o ypač pradinukams. Nesusiformavęs vaiko organizmas labai jautriai reaguoja į elektromagnetinį lauką. Tačiau stebima, kad vis daugiau pradinukų į mokyklą ateina nešini mobiliaisiais telefonais.

Nors duomenų, kiek vaikų Lietuvoje turi mobiliuosius telefonus (mobiliuoju ryšiu naudojasi apie 87 proc. Lietuvos gyventojų) nėra, bet pvz., Italijoje šešerių metų vaikai turi apie 2 proc. mobiliųjų telefonų, septynerių – 3 proc., aštuonerių – 5 proc., dešimties – 19 proc., o nuo vienuolikos metų jau 39 proc. Taigi išsivysčiusiose Europos šalyse pradinių klasių vaikams neskubama „įtaisyti“ mobiliojo telefono.

Kyla prieštaraujančios diskusijos apie galimą mobiliųjų telefonų žalą vaikų sveikatai, tačiau prieita išvada – mobiliuosius telefonus naudoti tik neatidėliotinais atvejais. Deja, vaikai mobiliaisiais telefonais naudojasi dažniau nei suaugusieji, nes jie ne tik skambina, bet ir žaidžia juose esančius žaidimus ir siuntinėja žinutes.
Mobiliųjų telefonų naudojimas turėtų būti ribojamas ne tik dėl tiesioginio poveikio sveikatai, bet ir galimų socialinių problemų. Mokslininkai stebėjo studentus ir jų įprotį naudotis mobiliaisiais telefonais. Paaiškėjo, kad apie 16 proc. apklaustųjų pasižymėjo dirgliu elgesiu: melavo, būdavo irzlūs po naudojimosi aparatais arba skyrė telefonui akivaizdžiai per daug dėmesio. Įrodyta, kad dažnas naudojimasis kompiuteriu, mobiliuoju telefonu, internetiniai žaidimai sukelia nuovargį, įtampą, stresą bei nemigą. Nors nuomonės apie mobiliųjų telefonų žala yra labai prieštaraujančios, tačiau atmesti galimybės apie neigiamą telefonų poveikį sveikatai, negalima.
Įsivaizduoti savo gyvenimą be mobiliųjų telefonų sunku, todėl siūloma laikytis šių naudojimosi mobiliaisiais telefonais rekomendacijų:
laukiant sujungimo su pageidaujamu abonentu, mobiliojo telefono nelaikyti prie pat ausies;
• kol vyksta reikalingo abonento paieška bei kalbant telefonu, siūloma mobilųjį telefoną atitraukti kelis centimetrus nuo ausies;
• pokalbiai turėtų būti kaip galima trumpesni, jei truks ilgiau nei 10 min. – geriau naudoti laisvų rankų įrangą;
• kai mobilusis telefonas nereikalingas – geriausia jį išjungti (pavyzdžiui, per pamokas, miegant);
• nesinaudokite telefonais važiuodami dviračiu, motoroleriu, mašina bei kitomis transporto priemonėmis, esant būtinybei – naudokitės laisvų rankų įranga;
• nelaikykite mobiliųjų telefonų po pagalve miegant;
• griaudžiant perkūnijai ir žaibuojant, telefoną geriau išjungti.

Parengė
Marijampolės visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
 Simona Steponavičiūtė


Atgal