Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2015.12.29
VYRESNIO AMŽIAUS ŽMONIŲ FIZINIS AKTYVUMAS

440x210_older_ppl_exercisin.jpg
Vienintelis būdas pasiekti ir palaikyti fizinę formą vyresniame amžiuje − reguliariai mankštintis. Tai ne tik gerina bendrą organizmo būklę, mažina riziką susirgti įvairiomis ligomis, bet ir padeda išvengti daugelio negalavimų, pvz. nugaros skausmų, aukšto kraujospūdžio ir pan. Svarbiausia pasirinkti tik sau prieinamą ir pagal sveikatos būklę tinkančią mankštos rūšį – galima pasivaikščioti, paplaukioti baseine, važinėti dviračiu ar tiesiog pasirinkti nesudėtingą mankštą, kurią galima atlikti namuose. Vyresniame amžiuje atliekama mankšta ypač naudinga ne tik žmogaus kūnui, bet ir psichikai. Reguliarus fizinis aktyvumas vyresniame amžiuje stiprina visą organizmą ir gerina atskirų organų veiklą:

- stiprėja širdis ir sumažėja pulso dažnis;

- palengvėja kvėpavimas, pagerėja plaučių veikla, gilesnis kvėpavimas padidina ištvermę, stiprina krūtinės bei krūtinės srityje esančius nugaros raumenis;

- padidėja raumenų tonusas, ištvermė ir jėga – nuo to priklauso taisyklinga laikysena, kas vyresniame amžiuje yra aktualu, raumenų tempimo ir lankstumo pratimai padidina energijos atsargas raumenyse, todėl apsaugo nuo sužalojimų;

- padidėja sausgyslių ir raiščių tamprumas, sumažėja tikimybė pažeisti audinius;

- sąnariuose padaugėja sąnarinio tepalo, todėl jie mažiau dėvisi ir tai padeda išvengti skausmo;

- svorio kilnojimo pratimai stiprina kaulus, palaiko jų tvirtumą, tai padeda išvengti osteoporozės, tokie pratimai gyvybiškai svarbūs moterims menopauzės laikotarpiu, tik atitinkamai reikia pasirinkti krūvį.

Renkantis fizinį krūvį patartina atsižvelgti į savo sveikatos būklę. Mankštinimosi būdus galima pasirinkti patiems, tačiau geriausia yra pasitarti su specialistu.

Kineziterapija - tai gydymas judesiu. Naudojami pasyvūs ir aktyvūs kineziterapijos metodai. Svarbiausią vietą užima aktyvus kineziterapijos metodas – gydomoji kūno kultūra. Ji gerina savijautą, koreguoja laikyseną, stiprina stuburą palaikančius raumenis ir didina kūno lankstumą. Reguliarus mankštinimasis greičiau pašalina skausmą ir sumažina galimybę jam pasikartoti.

Aerobinė mankšta. Jos metu didžioji dalis organizmui reikalingos energijos gaunama aerobiniu būdu (naudojant deguonį). Aerobinės mankštos metu įtraukiami didieji kūno raumenys. Atliekant aerobinius pratimus gerėja širdies, kraujagyslių ir kvėpavimo sistemos veikla, bei fizinė organizmo būklė. Vyresnio amžiaus žmonėms geriausiai tinka tokia aerobinė mankšta, kurios metu nugara nepatiria nuolatinių pakartotinių smūgių (aerobika), geriau rinktis iš tokios fizinės veiklos kaip vaikščiojimas, plaukiojimas, važinėjimas dviračiu. Tam, kad aerobinė mankšta būtų veiksminga, ją reikia atlikti reguliariai.

Speciali mankšta. Susideda iš raumenų tempimo ir jėgos pratimų. Stuburą palaikančių raiščių, raumenų lankstumo ir jėgos balansas apsaugo jį nuo traumų.

Raumenų tempimas naudojamas didinti judesių amplitudei, lankstumui ugdyti. Jis taip pat atpalaiduoja nervinę įtampą ir sumažina raumenų įtampą, gerina raumenų kraujotaką bei parengia kūną veiklai. 
Jėgos treniruotė. Jėga – tai organizmo sugebėjimas nugalėti išorinę apkrovą arba jai pasipriešinti raumenų susitraukimu. Jėgai vystantis sustorėja esamos ir atsiranda naujos raumeninės skaidulos.

Mankšta vandenyje. Labai efektyvi mankšta senjorams yra vandenyje. Dažniausiai ji atliekama tam pritaikytame baseine, kai vandens temperatūra – 35–37 C. Žmogaus kūną veikianti šiluma mažina skausmą, raumenų dirglumą ir spazmiškumą. Vandenyje mažėja panerto kūno svoris, todėl lengviau atlikti judesius. Dėl didesnio vandens tankio didėja sąnarių stabilumas. Taip pat gerėja periferinė kraujotaka, lengvėja ir gilėja iškvėpimas.

Parengta pagal kineziterapeutės Linos Kairytės informaciją
Atgal