Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2016.06.29
Kodėl lengvas būdas mesti rūkyti toks sunkus?


Nikotinas – greičiausiai sukelianti priklausomybę medžiaga. Net trečdalis žmonių, užtraukusių pirmąjį dūmą, vėliau negali atsikratyti šio įpročio. Tėra vienas narkotikas, šioje srityje galintis konkuruoti su nikotinu, - tai metamfetaminas. O priklausomybė nuo alkoholio atsiranda gerokai lėčiau – iš 100 pirmą kartą savo gyvenime pasigėrusių paauglių tik 15 vėliau tampa priklausomi nuo alkoholio. Rūkymas fiziškai žaloja labiausiai, jis yra kur kas destruktyvesnis nei kitų svaiginamųjų medžiagų vartojimo įpročiai.

Rūkstanti cigaretė yra tarsi chemijos gamykla, veikianti visu pajėgumu. Nikotinas, anglies monoksidas ir tabako dervos – pagrindinės medžiagos, galinčios daryti įtaką rūkalių ir aplinkinių sveikatai. Nikotinas blokuoja N-acetilcholino receptorius, pradėjus rūkyti išsiskiria dideli dopamino kiekiai. Tai galingas narkotikas. Užtraukus cigaretę nikotinas patenka į smegenis per kelias sekundes. Įprastoje cigaretėje yra 10-30 miligramų nikotino. Mirtina dozė žmogui gali būti vos 40 miligramų.

Atpratimas nuo nikotino nesukelia fizinės abstinencijos, tik atsivėrusią tuštumą ir nepasitikėjimo jausmą, o tokią būseną gali įveikti tik nauji įpročiai. Todėl kartu su medikamentais taikant psichoterapiją pasiekiama geresnių rezultatų.

Buvęs buhalteris Allenas Carras, parašęs bestselerį „Lengvas būdas mesti rūkyti“, teigė, jog rūkymas – lyg ankštų batų avėjimas, kad juos nusiavus būtų galima patirti malonumą. Šis britas buvo užkietėjęs rūkalius, surūkydavo iki šimto cigarečių per dieną. 33 metus trukusi priklausomybė varė į neviltį, kol 1983 metais po daugelio nesėkmingų bandymų neberūkyti jam pagaliau pavyko užgesinti paskutinę cigaretę. Jis įsitikinęs, kad nustoti rūkyti sunku ne dėl to, kad trūksta valios, o dėl norų konflikto.

angel_devil_homer_large.jpg


Cigarečių rūkymas išlieka pasaulyje pagrindine priežastimi mirčių, kurių galima išvengti. Taigi nepraraskite kantrybės ir vilties mesti rūkyti. Rašytojas Markas Twainas yra prisipažinęs „Aš tai dariau tūkstantį kartų“.

Parengė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Aušra Ralytė


Atgal