Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2016.07.11
Grįžimas į normalų gyvenimą po endoprotezavimo operacijos

Sąnarių ligos pablogina gyvenimo kokybę, tampa sunku, o kartais ir nebeįmanoma, judėti. Pacientams, kurie dėl traumos arba susidėvėjusio klubo, kelio ar kito sąnario kenčia skausmus, reikia atlikti endoprotezavimo operaciją. Taip nutiko ir poniai Marijai iš Marijampolės. 

Ponia Marija 2015 m. žiemą paslydo ir krisdama stipriai susimušė dešinę koją bei klubą. Nuo to laiko ją ėmė varginti nuolatiniai kojos ir klubo skausmai, kurie ypač sustiprėdavo naktį. Pavargusi kęsti skausmą moteris kreipėsi į savo šeimos gydytoją, kuri išdavė siuntimą gydytojo ortopedo konsultacijai. Kauno klinikose pacientę konsultavo patyręs gydytojas traumatologas ortopedas, kuris, pažvelgęs į rentgeno nuotrauką, iš karto pasiūlė sprendimą. Pasak jo, klubo sąnario pažeidimai buvo rimti, todėl fizioterapija ar kitos priemonės skausmo numalšinti nepadėtų – pacientei buvo būtina sąnario keitimo operacija.

Lemtingas pokalbis

Ponia Marija operacijos bijojo, tačiau jai apsispręsti padėjo lemtingas susitikimas su kita paciente, kuriai buvo atliktos abiejų klubų sąnarių endoprotezavimo operacijos. Ją pakalbinusi prie gydytojo kabineto moteris pasipasakojo, kad jos sveikatos būklė buvusi labai prasta – vaikščioti tapo beveik neįmanoma, todėl ji pasiryžo iš pradžių vienai, o vėliau ir kitai, klubo sąnario endoprotezavimo operacijai. Pasak pašnekovės, dabar ji jaučiasi labai gerai, gali vaikščioti, išnyko nuolatiniai skausmai.

„Nepažįstamoji drąsino mane, patarė nebijoti ir kuo greičiau ryžtis operacijai. Ji gyrė patyrusius Kauno klinikų chirurgus, tad šis netikėtas pokalbis padėjo man apsispręsti, pasitikėti gydytojais“, – sakė marijampolietė.

2016 m. pradžioje jai buvo atlikta klubo sąnario endoprotezavimo operacija. Reabilitacijos metu klubo sąnario stiprinimui bei judėjimo funkcijos atstatymui taikytos įvairios procedūros. Tiesa, po operacijos ponia Marija kelis mėnesius turėjo vaikščioti su ramentais, tačiau dabar ji patenkinta pakeistu sąnariu: nejaučia skausmo, veržimo, judėti vėl tapo lengva. 

Kada endoprotezas pacientui nieko nekainuoja

Svarbu žinoti, kad nei endoprotezas, nei operacija pacientui nieko nekainuoja tuomet, jei jis:
- yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu; 
- pasirenka gydymo įstaigą, kuri yra sudariusi sutartį su ligonių kasomis dėl šios paslaugos apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis;
- nustatyta tvarka kreipiasi į Valstybinę ligonių kasą (VLK) dėl endoprotezo paskyrimo į paciento pasirinktą gydymo įstaigą.

Pavyzdžiui, Kauno TLK veiklos zonoje (Kauno ir Marijampolės apskrityse) operacijos su paskirtu endoprotezu PSDF lėšomis atliekamos 6 gydymo įstaigose: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikose, Kauno klinikinėje ligoninėje bei Marijampolės, Jonavos, Raseinių ir Šakių ligoninėse. 

2016 m. birželio mėn. VLK duomenimis, šiose gydymo įstaigose sąnario paskyrimo laukti reikėjo ne ilgiau nei 1 mėnesį. Tai reiškia, kad paskyrus sąnarį pacientams tereikia suderinti operacijos datą. 

Tuo tarpu pacientams, kurie pasirenka kitokį endoprotezą nei perka VLK, reikia sumokėti skirtumą tarp pasirinkto ir VLK kompensuojamo endoprotezo kainos. 

Ponia Marija pasirinko kitokį endoprotezą nei perka VLK, tad jai teko už jį sumokėti savo lėšomis ir sulaukti dalies kainos kompensacijos (šiuo metu ji yra 446, 86 euro). 

Pravartu žinoti, kad PSDF lėšomis apmokami kelio, klubo, peties, alkūnės ir čiurnos sąnario endoprotezai bei jų priedai yra perkami centralizuotai ir paskirstomi šalies ligoninėms, kuriose atliekamos endoprotezavimo operacijos. Šių ligoninių sąrašas skelbiamas VLK interneto svetainės www.vlk.lt skyriuje „Sąnarių endoprotezavimas“, čia pat pateikiama ir pastarųjų metų operacijų statistika. 

Tad kiekvienas, kuriam reikalinga sąnario endoprotezavimo operacija, gali pasirinkti tą ligoninę, kurioje jam reikalingas endoprotezas bus paskirtas greičiausiai. Pavyzdžiui, 2015 m. Kauno TLK veiklos zonoje daugiausia klubo sąnario endoprotezavimo operacijų atlikta LSMU Kauno klinikose – 721, Kauno klinikinėje ligoninėje – 201, Marijampolės ligoninėje – 101, Raseinių ligoninėje – 66, Šakių ligoninėje – 48, Jonavos ligoninėje – 40. Didžioji dalis Lietuvos apdraustųjų rinkosi ligonių kasų paskiriamus nemokamus endoprotezus, tad jiems nereikėjo mokėti nei už operaciją, nei už endoprotezą.

Po operacijos – reabilitacija

Po sąnario pakeitimo operacijos pacientams būtina reabilitacija, už kurią apdraustiesiems taip pat mokėti nereikia. Taigi, po sąnario pakeitimo operacijos kurį laiką tenka vaikščioti su ramentais, o po paskirtų procedūrų sustiprėjus klubo sąnariui, daugelis užmiršta anksčiau patirtus skausmus. Taip ir mūsų kalbinta ponia Marija gali gyventi visavertį gyvenimą ir iš naujo pajusti judėjimo džiaugsmą.

Parengė Veronika Pečkienė
Kauno teritorinės ligonių kasos
vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene


Atgal