Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2016.09.19
Susilaikymas nuo lytinių santykių yra pats saugiausias būdas neužsikrėsti ŽPV

Iš privalomo sveikatos draudimo fondo (PSDF) finansuojamas mergaičių skiepijimas nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio žmogaus papilomos viruso (ŽPV) turėtų startuoti iki metų pabaigos. Skiepijama siekiant užkirsti kelią virusui patekti į organizmą iki lytinio gyvenimo pradžios. Ką reiktų žinoti apie žmogaus papilomos virusą?

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV)
- tai DNR turintis virusas, kuris gyvena ir dauginasi žmogaus epitelinio audinio ląstelėse (odoje ir gleivinėse). Tai labai plačiai paplitusi ir daug tipų turinti virusų grupė.

Sveikatos problemos, kurias gali sukelti ŽPV:
- Genitalijų karpos (makšties, varpos, išangės, tarpvietės ir kt.).
- Gerklės, gerklų papilomatozę.
- Makšties, varpos, išangės vėžį.
- Gimdos kaklelio vėžį.
- Tonzilių, liežuvio ir kt. vėžį.

Kaip ŽPV plinta?

- Lytinių santykių (vagininių, oralinių, analinių) metu.
- ŽPV plinta tiek per heteroseksualius, tiek per homoseksualius santykius.
- Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti kūdikiui gimdymo metu.
- ŽPV galima užsikrėsti visų rūšių ne tik lytinių santykių metu, bet ir bet kokio kontakto su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu, pvz., turint manualinį-genitalinį kontaktą.
- Kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.

ŽPV užsikrėtusiems asmenims dažnai nebūna jokių simptomų, tačiau jie vis tiek užkrečiami, t. y. virusą jie gali perduoti kitiems. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais.

Tikimybė užsikrėsti genitalinės ŽPV infekcija didesnė, kai:
1. Ankstyvi (iki 16 metų) pirmieji lytiniai santykiai.
2. Didelis lytinių partnerių skaičius (daugiau nei 1 per 12 mėn.).
3. Dažna lytinių partnerių kaita.
4. Sergant kita lytiškai plintančia infekcija (herpes virusinė infekcija, chlamidiozė ir kt.).

PSO rekomenduoja genitalinių karpų ir gimdos kaklelio vėžio, sukeltų ŽPV infekcijos, pirminės prevencijos priemones:
- mažinti rizikingą seksualinę elgseną;
- lytinių santykių metu naudoti prezervatyvus;
- mažinti arba vengti tabako vartojimo;
- gydytis nuo lytiškai plintančių infekcijų.

Riziką užsikrėsti žmogus papilomos virusu mažina:
- Saugesnis, atsakingesnis lytinis elgesys.
- Skiepai.
- Tinkama asmens higiena.

Susilaikymas nuo lytinių santykių yra pats saugiausias būdas neužsikrėsti ŽPV ir kitomis lytinių santykių keliu plintančiomis infekcijomis. Jo patikimumas – 100 proc. Jaunimui rekomenduojama diegti nuostatą kuo vėliau pradėti lytinį gyvenimą. Paaugliams nepakanka pasakyti, kad jie atidėtų lytinius santykius iki santuokos arba lytinių santykių metu naudotų prezervatyvus. Šiuo atveju svarbi jų nuostata. Mokslinių tyrimų duomenys rodo, jog kai kurie paaugliai ir jaunimas lytinius santykius suvokia kaip gyvenimo džiaugsmo, laimės ir žmogaus vertės pagrindą. Dabartinėje visuomenėje daugelis žmonių ikivedybinius lytinius santykius vertina kaip įprastą ir savaime suprantamą dalyką. Egzistuoja nuostata, kad lytiniai santykiai galimi be jokios atsakomybės. Neretai lytinių santykių partneris laikomas savo poreikių patenkinimo objektu, o ne asmenybe, su kuria galėtų sieti ilgalaikiai ryšiai. Paaugliai gali turėti pakankamai žinių lytiniais klausimais, neigiamą nuostatą ankstyvo lytinių santykių patyrimo arba teigiamą prezervatyvų naudojimo atžvilgiu, tačiau jie taip pat turi gebėti priimti tinkamus sprendimus, turėti tam tikrų gyvenimo (socialinių) įgūdžių. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistas turėtų ne lytiškai šviesti, bet lytiškai ugdyti, t. y. siekti derinti konkrečių žinių lytiniais klausimais perteikimą su bendražmogiškųjų vertybių bei valios ugdymu ir brandinti asmenį šeimos gyvenimui. Svarbu suteikti paaugliams tokių įgūdžių, kurie padėtų pasipriešinti grupės spaudimui, gebėti pasakyti „NE“ nenorimiems lytiniams santykiams, gebėjimą atpažinti tinkamą tos pačios amžiaus grupės lyderio arba teisingą informaciją, kurią tiekia žiniasklaida, kurti naujas tinkamo elgesio normas ir tradicijas, padrąsinti paauglius, jiems pasižadant pakeisti savo elgesį, siekti didinti jauno žmogaus atsakomybę už savo veiksmus, skatinti pačių paauglių rizikingo lytinio gyvenimo sampratą. Dažna lytinių parnerių kaita didina riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis įskaitant ŽPV.

ŽPV užsikrėtimo riziką mažina susilaikymas nuo ankstyvų lytinių santykių, o juos pradėjus (ar turint naują partnerį), patartina naudoti prezervatyvą. Nors vyriški prezervatyvai dažniausiai neuždengia visų odos vietų, dėl to prezervatyvų efektyvumas, apsaugant nuo ŽPV perdavimo, nėra šimtaprocentinis, tačiau dažnesnis ir taisyklingas prezervatyvų naudojimas susijęs su mažesne ŽPV rizika. Siekiant apsisaugoti nuo ŽPV patekimo į organizmą, reikia laikytis asmens higienos: dažnai plauti rankas ir kojas, naudotis individualiais rankšluosčiais, kempinėmis, skutimosi peiliukais ir kt. Tikimybė vyrams užsikrėsti ŽPV išlieka bet kuriuo amžiaus tarpsiu. Šią riziką mažina apyvarpės apipjaustymas.

Kita profilaktinė priemonė – skiepai. Jie apsaugo nuo gimdos kaklelio vėžio, didelio laipsnio gimdos kaklelio displazijos, intraepitelinės gimdos kaklelio neoplazijos, didelio laipsnio ikivėžinio displazinio vulvos pažeidimo ir išorinių lyties organų karpų, sukeltų ŽPV. PSO duomenimis, tikslingiausia skiepus skirti 9–13 metų mergaitėms ir jaunesnio amžiaus moterims (iki 26 metų), dar nesusidūrusioms su ŽPV (prieš pirmąjį jų lytinį kontaktą). Skiepai yra profilaktiniai, ne gydomieji: jeigu prieš skiepijantis buvo nustatyta ikivėžinių pokyčių gimdos kaklelyje, makštyje, pasiskiepijus tie pokyčiai neišnyks ir paskiepytos moterys bus apsaugotos tik nuo ŽPV tipų, kuriais dar nėra užsikrėtusios. Skiepai nerekomenduojami nėščioms moterims.

Parengė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė A. Ralytė pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro parengtas rekomendacijas „Žmogaus papilomos viruso prevencijos metodinės rekomendacijos“
Atgal