Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2016.09.19
Geri tėvų ir vaikų tarpusavio santykiai mažina paauglių ankstyvų lytinių santykių tikimybę

Lytiškumo problema susijusi ne tik su paauglystės amžiaus tarpsnio fiziologiniais bei psichiniais ypatumais. Jai turi įtakos ir visuomenėje egzistuojančios elgesio normos, visuomenės moralė bei auklėjimas, atitinkamoje kultūroje įsigalėję lyčių socialinio elgesio stereotipai.

Prieš keletą dešimtmečių visa, kas susiję su lytiškumu, buvo mažiau viešai svarstoma bei aptarinėjama. Mūsų šalyje įvykusios kultūrinės, politinės, socialinės permainos keitė žmonių gyvenimą bei jų elgesį (taip pat ir seksualinį). Ypač didelę įtaką daro seksualinė revoliucija, sąmonės ir elgesio erotizavimas, neregėtas pornografizavimo mastas. Taip pat konstatuojamos šeimos narių susvetimėjimo, abejingumo vaikų elgesiui tendencijos. Kalbama apie žmogaus moralės normų susilpnėjimą, dvasinės pajautos išnykimą, egzistencinę tuštumą, dvasines krizes, kylančias dėl gyvenimo prasmės nesuvokimo ar jos praradimo. Dalis žmonių ieško patiriamos egzistencinės tuštumos užpildymo, nori išvengti frustracijos. Anot V. E. Franklio (1994) „egzistencinė frustracija dažnai kompensuojama seksualumu“.  Todėl ypatingai svarbūs yra glaudūs tarpusavio ryšiai, sveikas ir atviras bendravimas bei tėvų parama  paauglystės laikotarpiu, kai paaugliai patiria daug fizinių ir emocinių pokyčių. Tyrimo duomenimis, paaugliai, kurių puikūs santykiai su tėvais, turi mažesnę tikimybę įsitraukti į rizikingą elgseną, tokią kaip ankstyvūs lytiniai santykiai bei dažnai su tuo susiję žalingi įpročiai – rūkymas, alkoholio vartojimas ar narkotikai.

Nustatyta, jog abiejų lyčių paaugliams tikimybė turėti seksualinius santykius, kai jie nepatenkina motinos meilės ir bendravimo su tėvu poreikių, didesnė apie du kartus. Tyrimų rezultatai rodo, kad mergaitėms apie keturis kartus yra didesnė rizika turėti seksualinius santykius, jei joms trūksta bendravimo su motina ir daugiau nei du kartus - tėvo ir motinos pasitikėjimo jomis kaip asmenybėmis. Geri tėvų ir vaikų tarpusavio santykiai, pasitikėjimo bei bendradarbiavimo atmosfera šeimoje, tėvų domėjimasis vaikų problemomis, abipusė pagarba gali sumažinti paauglių, turėjusių lytinius santykius, skaičių.

Ankstyvi seksualiniai santykiai kenkia brandžios paauglio asmenybės vystymuisi. Seksualumas, realizuojamas be stiprių dvasinių išgyvenimų, sutrikdo asmenybės fizinio, psichinio ir dvasinio vystymosi darną, pakenkia žmogaus dvasingumo sklaidai.  Taip pat ankstyva lytinė patirtis gali būti ir rizikos sveikatai veiksnys. Kai seksualumas pasireiškia ankstyvais lytiniais santykiais, kartu atsiranda medicininė ir emocinė rizika.

Taigi šeimoje vyraujanti darna, atvirumas, nuoširdumas ir kilusių problemų sprendimas drauge gali padėti mažinti vis labiau įsigalinčius paauglių ankstyvus lytinius santykius.

Parengė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė A. Ralytė
Naudota literatūra: S. Ustilaitė. Paauglių pirmųjų lytinių santykių patirties poveikis tolimesniam jų
 lytiniam elgesiui. Pedagogika, Vilnius, 2000.Atgal