Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2016.09.28
Dantų ėduonis – ar įmanoma išvengti?

Dantų ėduonis, dar kitaip vadinama dantų kariesu – viena iš labiausiai paplitusių ligų pasaulyje, dėl kurios dažniausiai būna pažeisti dantys. Dantų ėduonis atsiranda palaipsniui, kai dantų emalyje ima mažėti mineralinių medžiagų (kalcio ir fosforo), šis nutrupa ir susiformuoja ertmė.

Nepaisant to, kad dantų ėduonis yra labai paplitusi liga šiuolaikinėje visuomenėje, jai išsivystyti yra būtinos sąlygos – dantų apnašos, angliavandeniai, bakterijos bei imlumas ėduoniui. Apnašos – tai tam tikra plėvelė, kuri susidaro iš maisto likučių, mikrobų bei seilių sudėtinių dalių. Neatidžiai valant dantis, apnašos kaupiasi tarpdančiuose, dantų vagelėse ar prie dantenų. Dantų apnašose esančios bakterijos skaido angliavandenius ir išskiria rūgštis, kurios tirpdo kietuosius danties audinius. Visų pirma, pažeistame dantų emalyje galima pastebėti balkšvą dėmelę. Ilgainiui dėmės paviršiuje atsiranda ertmė, kuri palaipsniui didėja ir gali pasiekti danties viduje esančias kraujagysles bei nervus. Dėl šios priežasties prasideda danties skausmas ir tokiu atveju gali nebeužtekti dantį tik suplombuoti – bus reikalingas gydymas. Kartais ėduonies vystymasis sustoja dėmės stadijoje, kuri tampa rudos ar beveik juodos spalvos. 

Gydytojai odontologai pataria dantų skausmo neignoruoti, kadangi pasitaiko atvejų, jog stipriai ėduonies pažeistą dantį gali tekti pašalinti. Svarbu profilaktiškai bent du kartus per metus pasitikrinti dantis.

Dantų silantavimas

Silantai - tai skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Taip dantys apsaugomi nuo dantų ėduonies, be to, juos lengviau valyti. Svarbu paminėti, kad silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys. 

Silantai yra dantų ėduonies profilaktikos priemonė. Jie apsaugo vageles nuo žalingų veiksnių (mikroorganizmų bei jų gaminamų rūgščių), juose esantis fluoras papildomai skatina emalio mineralizaciją. Silantai sudaro mechaninį barjerą tarp danties emalio ir burnoje susidarančių rūgščių. 
Silantavimas yra neskausminga, vos keliolika minučių trunkanti procedūra. Danties gręžti nereikia, kadangi jo paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiais skysčiais ir padengiamas silantu, naudojant labai mažą šepetėlį ar specialų švirkštą.

Vaikų dantų silantavimas

Krūminių dantų silantavimo programa skirta vaikų nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų ėduonies prevencijai. Tyrimais nustatyta, kad Lietuvoje daugiau nei 90 proc. šešiamečių vaikų dantų yra pažeisti ėduonies. Dar blogiau su vyresnių vaikų dantimis: ėduonis pažeidęs 69-98 proc. dvylikamečių, 84-100 proc. penkiolikmečių dantų. Vaikų dantų ėduonis tampa vis aštresnė problema, tačiau tam užkirsti kelią gali padėti dantų silantavimas. 

Parengta naudojantis internetinėmis prieigomis ligos.sveikas.lt, rvl.lt


Atgal