Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2017.07.03
BŪTINA APSISAUGOTI DIRBANT SU CHEMINĖMIS MEDŽIAGOMIS

Atšilus orams, piktžolėms ar kenkėjams naikinti į pagalbą neretai pasitelkiame pesticidus. Ką reikėtų žinoti apie šias chemines medžiagas?

Pesticidai, kurie turi vieną ar daugiau veikliųjų medžiagų ir yra naudojami augalams nuo kenksmingų organizmų (įvairių gyvūninių kenkėjų, bakterijų, grybų) apsaugoti, nereikalingiems augalams naikinti bei augalų gyvybiniams procesams reguliuoti, skirstomi į grupes. Pesticidai vadinami pagal naudojimo paskirtį: herbicidai – skirti kovai su piktžolėmis, insekticidai – kovai su vabzdžiais, fungicidai naudojami naikinti augalų ligas sukeliantiems grybams ir grybeliams, rodenticidai – naikinti graužikams ir t.t.

Nors per paskutinius tris metus Marijampolės apskrities teritorijoje neturėjome apsinuodijimų šiomis cheminėmis medžiagomis, tačiau dėl neatsargaus cheminių kovos su kenkėjais, piktžolėmis priemonių naudojimo kasmet Lietuvoje apsinuodija daugiau kaip 100 gyventojų.

Nesilaikant naudojimo instrukcijų ir įkvėpus, prarijus ar patekus per odą tam tikram kiekiui tokių augalų apsaugos produktų, jie gali sukelti apsinuodijimus, kurie pasireiškia pilvo ir galvos skausmais, pykinimu, vėmimu, sąmonės, judesių koordinacijos, kvėpavimo sistemos, širdies ritmo sutrikimu, kepenų, inkstų pažeidimu, koma ir net mirtimi. Kuo produktas toksiškesnis, tuo mažesnis jo kiekis bei per trumpesnį laiką sukelia sunkesnes pasekmes.

Didesnioji augalų apsaugos priemonių dalis pasižymi vietiniu tiesioginiu poveikiu - dirgina akis, odą, kvėpavimo takus. Ilgą laiką naudojantiems pesticidus bei veikiant papildomiems veiksniams, pavyzdžiui, rūkymui, alkoholinių gėrimų vartojimui gali išsivystyti net odos ar plaučių vėžys.
Dažniausia gali būti pažeidžiami darbo aplinkoje pesticidų veikiami žmonės. Pastarąją grupę sudaro daugiausia žemės ūkio darbuotojai ar operatoriai bei darbuotojai, dalyvaujantys pesticidų gamyboje, juos transportuojantys, ar darbuotojai, einantys į pesticidais apdorotus kultūrų plotus ir patalpas. Gali būti paveikiami ir pašaliniai žmonės, esantys netoli pesticidais apdorojamų kultūrų plotų ar patalpų.
Siekiant išvengti neigiamo pesticidų poveikio, dirbant su augalų apsaugos produktais būtina laikytis asmens higienos reikalavimų: darbo metu negerti, nevalgyti ir nerūkyti. Baigus darbą, pirštines nenumovus nuo rankų reikia nuplauti, nusiauti batus, nusivilkti apsauginę aprangą, nusiimti apsauginius akinius, kvėpavimo takų apsaugos priemones. Po darbo asmeninės apsaugos priemonės valomos taip, kaip nurodyta jų instrukcijoje, patikrinama, ar jos nepažeistos, ar dar nesibaigęs filtrų galiojimo laikas. Nusiėmus asmenines apsaugos priemones būtina nusiprausti ir nusiplauti rankas.

Augalų apsaugos produktų naudotojai asmenines apsaugos priemones turi laikyti kitiems asmenims neprieinamoje specialioje vietoje. Laikydamiesi saugos ir asmens higienos reikalavimų išvengsite arba gerokai sumažinsite kenksmingo augalų apsaugos produktų poveikį sveikatai, apsaugosite save, nesukelsite neigiamos įtakos aplinkiniams bei aplinkai, naudingiems gyvūnams ir augalams.

INFORMUOJA NACIONALINIO VISUOMENĖS SVEIKATOS CENTRO
PRIE SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS
MARIJAMPOLĖS DEPARTAMENTAS


Atgal