Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2018.10.26
2018 m. kuprinių svėrimo akcijos rezultatai

Marijampolės visuomenės sveikatos biuras visose savivaldybės ugdymo įstaigose jau devinti metai iš eilės sveria mokinių kuprines. Šios akcijos tikslas – atkreipti mokinių ir jų tėvelių dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį ir turinį, bei neigiamą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai. Visuomenės sveikatos specialistės, dirbančios mokyklose, vertino, kokią kūno masės dalį sudaro mokinio kuprinė.

Pagal įvairių šaltinių pateiktus duomenis matyti, kad mokinių laikysena blogėja. Tai gali lemti įvairūs veiksniai: raumenų disbalansas, netaisyklingas sėdėjimas, neergonomiški mokykliniai baldai, mažas fizinis aktyvumas, netinkama dienotvarkė, netaisyklingas ar per sunkios kuprinės nešiojimas.

Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacijomis, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10-15 proc. mokinio kūno masės. Nešiojant sunkesnę kaip 15 proc. kūno masės kuprinę, gali pradėti skaudėti nugarą, atsirasti stuburo pakitimų, formuotis stuburo iškrypimas į šoną – skoliozė.

Šiais metais pasvertos 628 mokinukų kuprinės (iš kurių 457 antrų klasių ir 171 penktų klasių mokinių kuprinės), kur nustatyta, jog tik 41,5 proc. mokinių kuprinės svoris neviršija rekomendacijų, t.y. nešiojamos kuprinės svoris neviršija 10 proc. vaiko kūno svorio. Džiugu, kad net 88,4 proc. mokinių svertų kuprinių neviršijo maksimalaus leidžiamo mokinio kūno svorio ir kuprinės santykio, kuris turėtų būti ne daugiau 15 proc. kūno svorio. Vis dėl to 11,6 poc. mokinių kuprinių buvo per sunkios mokiniams (žr. paveikslą).

lentel___kuprini__.png


Svėrimo rezultatai parodė, kad nuo 10 % iki 15 % kūno svorio kuprines turėjo didžioji dauguma antrokų - 49,5 proc., o 14,4 proc. mokinių kuprinės buvo per sunkios. Penktų klasių mokinių rezultatai parodė, jog didžiosios daugumos – 55,5 proc. stebėtų penktų klasių mokinių kuprinės svėrė ne daugiau 10 % ir tik 4,1 proc. mokinių kuprinės buvo per sunkios.

Lyginti to paties amžiaus mokinių kuprinių svėrimo rezultatus su ankstesniais nėra tikslinga, nes kasmet į ugdymo įstaigas ateina nauji vaikai. Galima tik pastebėti tai, jog antrokai šiemet atėjo su sunkesnėmis kuprinėmis. Akcijos rezultatus rodo kontroliniai 5 kl. mokinių kuprinių svėrimai – juose ženkliai didesnis procentas mokinių, kurių kuprinė tinkamo svorio ir mažesnis procentas mokinių, kurių kuprinė viršija maksimalų leistiną svorį t.y. iki 15 proc. mokinio kūno masės.

Lyginant svėrimo duomenis atskirose savivaldybėse nustatyta, jog daugiausiai (59,5 proc.) mokinių kuprinės svoris neviršija rekomendacijų Kalvarijos savivaldybėje.

Visuomenės sveikatos specialistai sverdami kuprines atkreipė dėmesį ne tik į mokinio kuprinės svorį, bet ir į kuprinės tipą, nešiojimo būdą. Džiugu paminėti, kad visų mokinių kuprinės buvo su dviem rankenomis. Visi antrokai kuprines nešioja ant abiejų pečių. Dėje penktoje klasėje išryškėja įdingas įprotis kuprinę nešioti tik ant vieno peties. Taip elgėsi 16,4 proc. penktokų.

Daugiau nei pusė (63,2 proc.) mokinių turi atšvaitą pritvirtintą ant kuprinės, tačiau manome, kad šis rodiklis yra nepakankamas norint užtikrinti vaikų saugumą tamsiu paros metu.

Svėrimo metu mokiniams padalintos skrajutės su patarimais, kokia turi būti mokyklinė kuprinė, kad ji nežalotų vaikų, būtų praktiška, patogi bei saugi.

Specialistai kiekvienais metai organizuoja panašias nespecifines prevencines priemones ugdymo įstaigose, kurių metu ne tik apeliuoja į vaikų elgseną ir sąmoningumą, bet ir stengiasi paliesti ir tėvelius, kad šie skirtų kuo daugiau laiko savo atžalų kuprinės turinio kontrolei.


Kaip išsirinkti mokyklinę kuprinę?

  • Pravartu žinoti jog, pradinių klasių mokinių tuščių kuprinių, išskyrus kuprines su ratukais, svoris neturi viršyti 700 g, o vyresniesiems neturi būti didesnis nei 1 kg. Nešamos kuprinės apatinė dalis neturi būti žemiau vaiko juosmens. 
  • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
  • Mokyklinės kuprinės turi turėti formą išlaikančią nugarėlę ir pakietintą korpusą. Jos turi būti gaminamos su diržais ir rankenėle. Diržų ilgis turi būti reguliuojamas, o plotis – 3,5-4,0 cm. Ypač atidžiai ir kruopščiai mokyklinę kuprinę reikia rinkti pradinukams, kadangi 7 -10 m. vaikų stuburas nevisiškai sukaulėjęs ir gali būti pažeidžiamas.
  • Derėtų atkreipti dėmesį į tai, jog saugi kuprinė ties stuburo įlinkiu turi minkštą pagalvėlę – kad knygos neįsirėžtų į nugarą. Sunkiausius daiktus dėti arčiau nugarinės dalies. Rekomenduojama vengti mokyklinėmis vadinamų, be jokios informacijos parduodamų, kuprinių.
  • Moksleivio kuprinėje turi būti tik tą dieną reikalingi daiktai. Į mokyklą daiktus neštis reikėtų tik mokyklinėje kuprinėje, nors ne visuomet į kuprines telpa viskas, ko reikia mokykloje: papildomai vaikai nešasi krepšius su sportine apranga ar kitais reikmenimis, tuomet ranka ir nugara svyra į vieną pusę. Kuprinė visada turi būti nešama užsidėjus diržus ant abiejų pečių, nė vienai amžiaus grupei nėra patartinos sportinės, per petį permetamos, vienos rankenos kuprinės. Dalį daiktų galima palikti spintelėse.
  • Gaila, bet renkantis mokyklinę kuprine daugiau dėmesio skiriama į kainą, o ne į kokybę. Perkant pigesnius gaminius verta atidžiau apžiūrėti visas siūles. Tėveliai pirkdami savo vaikui kuprinę turėtų nesidrovėti ir paprašyti pardavėjų prikrauti į kuprinę svorio: taip galima įsitikinti, kad ji tinka vaikui, yra patogi. Be to, iš karto pasimato visi kuprinės trūkumai (nelygios siūlės, neteisingas svorio pasiskirstymas, netinkamo pločio petnešos).
  • Tėveliams, pedagogams reikėtų atkreipti didesnį dėmesį į tai, kaip vaikas ar mokinys sėdi, labiau kontroliuoti jo laiko praleidimą prie kompiuterio, skatinti daugiau būti fiziškai aktyviems. 

Parengė 
Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro 
Visuomenės sveikatos specialistė 
Sigita ČėsnienėAtgal