Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2018.11.06
„Barzdotas lapkritis“ vyrus kviečia pasirūpinti savo sveikata

Visą lapkričio mėnesį barzdas ir ūsus auginti kviečianti „Barzdoto lapkričio“ (No shave November ) iniciatyva skirta atkreipti vyrų dėmesį laiku pasirūpinti prostatos sveikata.

Prostatos vėžys – vis dar dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje, šių susirgimų daugėja kiekvienais metais. Statistika rodo, kad mūsų šalyje prostatos vėžio diagnozę kasmet išgirsta maždaug 2 tūkstančiai vyrų.

Prostatos vėžys yra toks pat agresyvus, kaip ir skrandžio, pūslės, storųjų žarnų ir kt.vėžiai, tačiau jis ilgiau „nesisėja“. Tuo laikotarpiu jį visiškai galima išgydyti. Per kelis metus jis „išsisėja“ limfiniais takais į limfmazgius, krauju - į kaulus, plaučius, kepenis, smegenis ar net odą ir tampa nebepagydomas. Mirtingumas nuo prostatos vėžio yra antroje vietoje (po plaučių vėžio).

Kol vėžys nedidelis ir neišplitęs – nusiskundimų nesukelia, todėl šį svarbų laikotarpį, kai vėžį galima visiškai pagydyti, ligoniai dažnai praleidžia. Vėlyvų stadijų prostatos vėžys gali sukelti šlapinimosi sutrikimus, kojų tinimus, kaulų skausmus, bendrą silpnumą, svorio kritimą.

Vyrai, turintys padidintą riziką sirgti prostatos vėžiu:
  • Jei pirmos eilės giminės sirgo prostatos vėžiu, rizika susirgti didėja 2 kartus.
  • Jei sirgo trys pirmos eilės giminės, rizika susirgti padidėja 9 kartus! M
  • Amžius. Apie 30 proc. 50-mečių ir 70 proc. 80-mečių vyrų po autopsijos rastas prostatos vėžys.
Aukštas kraujospūdis riziką padidina 15%, o jei jūsų talijos apimtis didesnė nei 102 cm - rizika išauga net 56% .

PROSTATOS VĖŽIO ANKSTYVOSIOS DIAGNOSTIKOS PROGRAMA

Pagal šią prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą 50-75 m. amžiaus vyrai (o jei šeimoje prostatos vėžiu sirgo tėvas, brolis - nuo 45 metų) 1 kartą kas 2 metus turėtų nemokamai atlikti PSA lygio kraujyje tyrimą.  Jei vyras nėra programoje numatyto amžiaus, bet turi nusiskundimų dėl savo sveikatos, jam taip pat reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs sveikatos būklę, skirs tyrimus ar, prireikus, išrašys siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.

Šis tyrimas parodo prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekį kraujyje. Jeigu tyrimo atsakymas geras, vadinasi pacientas sveikas, o jeigu tyrimo atsakymas rodo padidėjusį PSA kiekį kraujyje, šeimos gydytojas išduoda siuntimą pas gydytoją specialistą diagnozei patikslinti. Jei urologui atlikus papildomus tyrimus nustatomas susirgimas, pradedamas gydymas.

VLK primena, kad vyrai Lietuvoje gali pasinaudoti nemokamomis prevencinėmis programomis, skirtomis kovai ne tik su prostatos vėžiu, bet ir storosios žarnos vėžiu bei širdies ir kraujagyslių ligomis. Visų programų tikslas – aptikti ligas ankstyvoje stadijoje, nes kuo anksčiau jos diagnozuojamos, tuo daugiau yra galimybių jas išgydyti. Norint išsitirti pagal prevencines programas, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris išsamiai supažindins su programomis ir paskirs reikiamus tyrimus.
Marijampolės savivaldybės viuomenės veiktoas biuro informacijaAtgal