Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2018.11.14
Pasaulinė diabeto diena

Kasmet lapkričio 14 d. minima Pasaulinė diabeto diena. Cukriniu diabetu Lietuvoje ir pasaulyje kasmet suserga vis daugiau. Taip yra dėl nesveiko gyvenimo būdo, kuris šiandien būdingas nepaprastai didelei daliai žmonių, taip pat – ir dėl pagerėjusios diagnostikos. Naujosios technologijos, moksliniai išradimai, medikamentai padeda kontroliuoti šią ligą, tačiau svarbiausias veiksnys, užtikrinantis gydymo sėkmę, – paciento turimos žinios ir elgsena.

2018 m. Pasaulinės diabeto dienos tema yra „Šeima ir diabetas“, kurios tikslas – padidinti supratimą apie diabeto poveikį sergantiesiems ir jų šeimos nariams, organizuoti jų palaikymo tinklą bei skatinti šeimos vaidmenį diabeto valdymo, priežiūros, prevencijos ir ugdymo srityse.

Diabetas – tai būklė, kuriai būdinga didelė gliukozės koncentracija kraujyje, nulemta bendro insulino trūkumo. Liga išsivysto, kai organizmo imuninė sistema kovoja su insuliną gaminančiomis beta kasos ląstelėmis ir jas sunaikina. Kasa tada gamina per mažai insulino arba išvis jo negamina. Iš visų sergančiųjų, daugiau nei 90% vyrauja antro tipo cukrinis diabetas, kuomet sutrinka hormono insulino veikimas žmogaus organizme.Likusieji 10% sergančiųjų kenčia dėl pirmojo tipo cukrinio diabeto, kuris pasireiškia dar ankstyvoje vaikystėje, kuomet dėl tam tikrų priežasčių kasa stokoja insulino. Pacientams tenka visą gyvenimą gydytis ir švirkštis insuliną arba naudoti insulino pompas.


Cukrinis diabetas yra rimta liga, galinti sukelti įvairių komplikacijų, todėl svarbu laiku atpažinti jos sukeliamus simptomus ir požymius. I tipo cukrinio diabeto simptomai vystosi laipsniškai ir priklauso nuo ligos sunkumo:
 • troškinimas;
 • padidėjęs apetitas, bet kartu ir mažėjantis svoris;
 • odos sausumas;
 • gleivinių sausumas;
 • pykinimas ar vėmimas;
 • pilvo skausmas;
 • dažnas ir gausus šlapinimasis;
 • silpnumas, vangumas;
 • pablogėjusi rega;
 • niežėjimas;
 • polinkis odos, šlapimo takų infekcijoms.
Tikriausiai nėra kitos ligos, kurios sėkmingam valdymui būtų tokia svarbi mityba. Todėl sergančiojo gyvenimas ir gydymo sėkmė neretai labiausiai priklauso ne nuo gydytojo sprendimų, bet nuo paciento žinių, kasdienės elgsenos. Lietuvoje diabetu serga maždaug 80 tūkst. žmonių. Tačiau, gydytojų nuomone, dar yra bent pusė tiek, kuriems ši liga nediagnozuota. Dėl šios priežąstes, kiekvienais metais lapkričio mėnesį įvairiose įstaigose, žmonės kviečiami išsitirti gliukozės kiekį kraujyje nemokamai. Marijampolėje tai galite padaryti VšĮ Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centre.

Atgal