Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

























2018.11.20
Šachtinių šulinių vandens kokybė Marijampolės apskrityje

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentas primena, kad šulinio vandenį saugu naudoti tik ištyrus ir įsitikinus, kad jis nėra užterštas. Šeimoms, auginančioms kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus ir nėščiosioms moterims šie tyrimai atliekami valstybės lėšomis.

Nitritų ir nitratų poveikis sveikatai
Nitratais ir nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šie pavojingi sveikatai teršalai nepašalinami vandenį virinant. Priešingai, išgaravus daliai vandens, teršalų padaugėja. Į kraują patekę nitratų dariniai blokuoja deguonies pernešimą į audinius, todėl kūdikį gali ištikti mirtinai pavojingas deguonies bado priepuolis. Nitratai ypač kenksmingi nėščiosioms ir kūdikiams. Būtina žinoti, kad besilaukiant ir jau auginant kūdikį vartoti neištirtą šachtinio šulinio vandenį pavojinga ne tik sveikatai, bet ir gyvybei. Mokslininkai nustatė, kad nėščiosioms, vartojančioms nitratais užterštą vandenį, dėl pastovaus deguonies stygiaus kraujyje gimsta mažesnio svorio ir silpnesni kūdikiai. Dėl kenksmingo nitratų poveikio lėtėja fizinis bei psichinis vystymasis, silpnėja imuninė sistema, vaikai dažniau serga. Nuolat vartojant nitratais užterštą vandenį, kyla grėsmė ir sveikiems suaugusiems žmonėms.

Šachtinių šulinių vandenį reikia išsitirti
Ar vanduo neužterštas, galima sužinoti tik atlikus laboratorinius tyrimus. Nėščiosios ir šeimos, auginančios kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus ir maistui vartojančios šachtinių šulinių vandenį, turi pranešti apie tai savo šeimos gydytojui, kuris pateiks pranešimą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, organizuosiančiam vandens ištyrimą. Visi kiti šulinių vandens vartotojai vandenį gali išsitirti patys kreipdamiesi tiesiai į vandens tyrimus atliekančią laboratoriją.

Dalis šachtinių šulinių yra užteršta nitritais ir nitratais
Marijampolės apskrityje per šių metų 10 mėnesių ištirtas 83 šachtinių šulinių vanduo, kurį vartoja nėščiosios ar kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus: 15 mėginių Marijampolės savivaldybėje, 29 mėginiai Kazlų Rūdos savivaldybėje, 5 mėginiai Kalvarijos savivaldybėje, 14 mėginių Šakių rajono savivaldybėje, 20 mėginių Vilkaviškio rajono savivaldybėje. Iš ištirtų vandens mėginių 15-oje nustatytas padidintas nitratų kiekis, kas sudaro 30,6 procentus, 2-juose mėginiuose nustatytas padidintas nitritų kiekis. 

Daugiausiai užterštų nitratais šulinių vandens, kurį vartoja nėščiosios ar kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus, rasta Marijampolės ir Kazlų Rūdos savivaldybėse. Čia iš tikrintų 44 šulinių vandens padidintas nitratų kiekis nustatytas 6 šuliniuose, nitritų – 2 šuliniuose.
Marijampolės departamentas informavo nėščiąsias ir gydymo įstaigas, kad tirtų šachtinių šulinių vanduo maisto ruošimui netinkamas ir įspėjo vartotojus apie galimą neigiamą poveikį sveikatai. 







Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos 
Marijampolės departamento informacija


Atgal