Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2018.12.21
Žiemos šventės – be žarnyno infekcijų

Kiekvienais metais šventiniu laikotarpiu padidėja sergamumas žarnyno infekcijomis, todėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai šiuo laikotarpiu rekomenduoja ypač atsakingai rinktis maisto produktus šventiniam stalui ir nepamiršti laikytis asmens higienos ir maisto gaminimo taisyklių.

Svarbiausia asmens higienos taisyklė – rankų plovimas

Prieš sėdant prie šventinio stalo daugelis tiesiog pamiršta tinkamai nusiplauti rankas, o juk tai gali paskatinti susirgimus ne tik žarnyno, bet ir peršalimo ligomis. Siekiant išvengti užsikrėtimo, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja plauti rankas ne tik prieš pradedant gaminti maistą, bet ir maisto ruošimo metu, po žalios mėsos, žuvies, kiaušinių, daržovių tvarkymo, taip pat baigus gaminti maistą, pasinaudojus tualetu, grįžus iš lauko, po kontakto su gyvūnais bei prieš sėdant prie šventinio ir kasdieninio stalo.

Aplinka, kurioje gaminamas maistas, turi būti reguliariai valoma

Švariai atrodanti aplinka neužtikrina mikroorganizmų nebuvimo. Net 2,5 milijardai bakterijų gali sukelti drumstumą 250 ml vandens stiklinėje. Tačiau, kai kuriais atvejais, ligos atsiradimui užtenka vos 15-20 patogeninių bakterijų. Siekiant išvengti maisto užteršimo gaminimo metu, svarbu reguliariai valyti virtuvės paviršius. Nuolatiniam valymui pakanka naudoti šiltą vandenį ir įprastas buitines valymo priemones. Be to, reikėtų nepamiršti kruopščiai nuplauti, o esant galimybei ir dezinfekuoti įrankius, kurie buvo naudojami maisto ruošimui.

Kaip išvengti produktų kryžminės taršos?

Neapdorotuose maisto produktuose, ypatingai mėsoje, paukštienoje bei jūros gėrybėse gali būti pavojingų mikroorganizmų, kurie patenka ant kitų produktų. Siekiant išvengti produktų ir patiekalų kryžminės taršos gaminant maistą, svarbu visas žaliavas laikyti atskirai, jų apdorojimui naudoti skirtingą įrangą (peilius, pjaustymo lenteles). Didesnę riziką keliančių produktų sandarus laikymas apatinėse šaldytuvo lentynose taip pat padeda sumažinti maisto kryžminės taršos riziką.

Tinkama temperatūra svarbi ne tik gaminimo, bet ir maisto laikymo metu

Žemesnėje nei 5 ℃ arba aukštesnėje nei 63 ℃ temperatūroje mikroorganizmų dauginimasis sulėtėja arba visiškai sustoja. Ypač svarbu pasirinkti tinkamą temperatūrą gaminant mėsą, paukštieną ir jūros gėrybes. Ruošiant sriubas ir troškinius, svarbu juos užvirti, tokiu būdu įsitikinama, kad temperatūra siekia 70 ℃, o gaminant kitus patiekalus patariama naudotis termometru.

Kambario temperatūroje mikroorganizmai intensyviai dauginasi. Svarbu išlaikyti tinkamą karštųjų patiekalų temperatūrą iki patiekimo svečiams. Paprasčiausias būdas – pagaminus maistą patiekti jį iš karto. Rekomenduojama karšto maisto patiekimo temperatūra yra ne mažesnė nei 63 ℃.

Dažniausiai maisto po švenčių lieka daug, tačiau siekiant išlaikyti maistą tinkamą tolesniam vartojimui, svarbu kuo greičiau padėti jį į šaldytuvą. Patariama kambario temperatūroje nepalikti pagaminto maisto ilgiau kaip 2 val., o dedant jį į šaldytuvą – sandariai supakuoti. Taip pat svarbu žinoti produktų galiojimo laiką, pvz., naminės mišrainės bei šaltienos suvartojimo terminas – 12 val., kotletų ir paštetų – 24 val., įvairūs kreminiai tortai saugūs vartoti iki 18 val. Tačiau šie terminai taikomi tik tiems produktams, kurie laiku buvo padėti į šaldytuvą.

Šaldytuve temperatūra neturėtų būti didesnė nei 5 ℃. Temperatūros šaldytuve patikrinimui rekomenduojama bent retkarčiais naudoti išorinį termometrą, siekiant įvertinti vidinio termometro patikimumą.

Kontaktai žiniasklaidai
Regina Vžesniauskienė
Tel. (8 5) 264 6605
El. p. regina.vzesniauskiene@nvsc.lt
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras
prie Sveikatos apsaugos ministerijos


Atgal