Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2019.03.22
Kovo 22-ąją minima Pasaulinė vandens diena

 Kasmet kovo 22 dieną visame pasaulyje minima Pasaulinė vandens diena. Šiemet jos tema – „Geriamas vanduo kiekvienam!“, tai reiškia, kad visiems turi būti užtikrinta galimybė gauti saugų geriamąjį vandenį. Siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į gėlo vandens saugą, tvarų geriamojo vandens išteklių valdymą ir efektyvų naudojimą, nes milijardai žmonių visame pasaulyje vis dar susiduria su gėlo vandens trūkumu ir saugos problema.

Apie 80 proc. Lietuvos gyventojų vartoja viešai tiekiamą geriamąjį vandenį. Likusi dalis geriamuoju vandeniu apsirūpina individualiai iš privačių gręžinių, šachtinių šulinių. Mūsų vartotojams geriamasis vanduo viešai tiekiamas tik iš požeminių vandens šaltinių, kurie yra patikimai apsaugoti nuo mikrobinės taršos ir kurių potencialūs ištekliai dar mažiausiai 20 metų bus pakankami.

Lietuvoje viešai tiekiamas geriamasis vanduo yra vienas saugiausių ir geros kokybės. Kasmet geriamojo vandens tiekėjai, vykdydami geriamojo vandens programinę priežiūrą vidutiniškai atlieka apie 150–170 tūkst. įvairių geriamojo vandens tyrimų. Iš jų daugiau kaip 95 % rodo, kad geriamasis vanduo atitinka visus saugos ir kokybės reikalavimus.

Vis dėlto pasitaiko atvejų, kai vandens cheminiai (toksiniai), kaip fluoridai, boras, arsenas, ar kokybiniai (indikatoriniai) rodikliai, kaip bendroji geležis, chloridai, sulfatai, amonis, drumstumas, viršija nustatytas specifikuotas vertes. Pavyzdžiui, 2017–2019 m. iš 9-ių vandenviečių viešai tiekiamame geriamajame vandenyje buvo nustatytas per didelis arseno kiekis. Visais atvejais nesaugų vandenį buvo uždrausta vartoti maistui. Išsprendus problemą (vandeniui tiekti pradėjus naudoti kitus gręžinius, įrengus filtrus ir pan.), šiuo metu geriamojo vandens tiekimas maistui atnaujintas septyniose vandenvietėse.

Per pastaruosius 4 mėnesius Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ištyrė beveik 700 mėginių dėl arseno kiekio viešai tiekiamame bei individualiai naudojamame geriamajame vandenyje Lazdijų r., Marijampolės r., Kalvarijų, Kauno m. ir r., Vilkaviškio r., Raseinių r., Šiaulių m. ir r., Joniškio r., Kelmės r., Jurbarko r., Trakų r. ir Elektrėnų, Ignalinos r., Vilniaus m. ir r. Širvintų savivaldybėse. Tyrimai šiose savivaldybėse atlikti įvertinus galimą padidėjusios arseno koncentracijos riziką.

VMVT specialistai pastebi, kad šachtinių šulinių vanduo dažnu atveju nėra saugus ir kokybiškas, todėl gyventojai turėtų šulinius tinkamai įrengti ir prižiūrėti, reguliariai tirti jų vandenį. VMVT duomenimis, daugiau nei pusė 2018 m. tirtų šachtinių šulinių vandens mėginių neatitiko nustatytų mikrobiologinių ir apie trečdalį – cheminių reikalavimų.Paruošta pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informciją


Atgal