Pradžia
Svetainės medis
DUK
Klausimai / Pasiūlymai
Versija neįgaliesiems
El. paštas (specialistams)
Paieška:
Naujienos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marijampolės savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
biudžetinė įstaiga
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682

Kokio tipo visuomenės sveikatos biuro organizuojami renginiai Jus domina labiausiai?

Paskaitos
Žygiai
Sveikos mitybos skatinimo ir nutukimo prevencijos konsultacijos
Streso valdymo praktiniai užsiėmimai
Mankštos
Teoriniai–praktiniai fiziniai ir psichikos sveikatos užsiėmimai
Daugiau informacijos
Renginių kalendorius

<< liepa, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

2019.04.08
Nerimaujate dėl tymų?

 Lietuvoje registruojant tymų atvejus, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) informuoja apie galimybę pasitikrinti dėl specifinio imuniteto šiam susirgimui.

Tymų IgG klasės antikūnų tyrimas parodo, ar tiriamasis buvo susidūręs su šia infekcija, sirgęs ja ar skiepytas nuo jos vaikystėje. Tai yra kiekybinis tyrimas. Aukštas specifinių antikūnų titras, kitaip tariant – jų kiekis, parodo, ar žmogus atsparus šiai infekcijai. Tačiau jei tyrimas neigiamas arba antikūnų kiekis labai mažas, virusui patekus į organizmą antikūnų titras gali būti nepakankamas, kad jį neutralizuotų.

Lietuvoje nuo tymų vaikai skiepijami nuo 1964 metų. Priklausomai nuo amžiaus, žmogus gali būti skiepytas 1 arba 2 kartus. Taigi, suaugusieji jau turėtų būti paskiepyti arba persirgę. Tačiau net tokie asmenys gali neturėti specifinių tymų antikūnų arba turėti jų nepakankamą kiekį tam tikrais atvejais, pavyzdžiui – dėl nepakankamo individualaus organizmo imuninio atsako.

Atkreipiame dėmesį, kad ilgalaikis imunitetas nuo tymų susidaro įskiepijus dvi kombinuotos tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcinos dozes. Imlūs tymams asmenys yra neskiepyti, skiepyti tik viena vakcinos doze ir nesirgę asmenys.

Abejojant, ar žmogus turi atsparumą tymams ir ar jam aktualu pasiskiepyti arba išsitirti, pirmiausia rekomenduojama pasitarti su savo šeimos gydytoju. Gydytojas padės taip pat įvertinti antikūnų tyrimo rezultatus pagal konkretaus žmogaus sveikatos būklę, situaciją.

Konsultacijos telefonu sąlytį su sergančiu tymais turėjusiems asmenims

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad asmenys, turėję sąlytį su sergančiu tymais, gali konsultuotis telefonu su NVSC Marijampolės departamento specialistais: tel. 83 435 9307, 8 612 84 593, 8 685 21 010.

Asmenys, turėję sąlytį su sergančiuoju tymais, poilsio ir ne darbo dienomis į Asmens sveikatos priežiūros įstaigą gali kreiptis žemiau nurodytas kontaktais:
  • Viešosios įstaigos Marijampolės ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių, (adresas Palangos g. 1, Marijampolė), tel. 8343 52632, 8343 53325;
  • Viešosios įstaigos Kazlų Rūdos ligoninės Priėmimo skubios pagalbos skyrių(adresas Vytauto g. 45, Kazlų Rūda), tel. 8343 95271;
  • Viešosios įstaigos Kalvarijos ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių(adresas Vytauto g. 9, Kalvarija), tel. 8343 23105.
NVSC specialistai vos tik gavę informaciją apie įtariamą susirgimą tymais, aiškinasi visus sąlytį turėjusius asmenis ir nukreipia juos skiepytis. Sąlytį turėjusių asmenų skiepijimas organizuojamas vos tik įtarus tymus, nelaukiant diagnozės patvirtinimo, kadangi paskiepyti būtina per 72 val. po turėto kontakto.

Tuo atveju, jei asmuo žino, kad turėjo sąlytį, tačiau negavo informacijos iš NVSC, darbo metu jam rekomenduojama kreiptis aukščiau nurodytais kontaktiniais numeriais. Šiais numeriais taip pat gali kreiptis asmens sveikatos priežiūros įstaigos, jei į juos kreipiasi asmuo, teigdamas, kad turėjo sąlytį su įtariamu tymų atveju.

Kas gali skiepytis tymų vakcina ,,Priorix‘‘ PSDF biudžeto lėšomis:
  • Vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių dviem tymų, raudonukės ir epideminio parotito (MMR) vakcinos dozėmis 15–16 mėn. ir 6–7 metų amžiaus.
  • Vaikai, kurie dėl tam tikrų priežasčių nebuvo skiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
  • Kontaktiniai asmenys, turėję sąlytį su sergančiu tymais, skiepijami viena ,,Priorix‘‘ vakcinos doze.
  • Kontaktinių asmenų sąrašą sudaro visuomenės sveikatos specialistas, gavęs pranešimą apie įtariamą tymų atvejį.
  • Asmuo, kuris žino, kad buvo kontakte su sergančiu tymais ir dėl tam tikrų priežasčių neįtrauktas į kontaktinių asmenų sąrašą, gali kreiptis į NVSC departamentus, esančius visose Lietuvos apskrityse.

Savo arba darbdavio lėšomis turėtų pasiskiepyti:

    • Asmenys, kurie nežino ar buvo skiepyti nuo tymų.
    • Asmenys, kurie buvo skiepyti viena tymų vakcinos doze.
    • Asmenys, nesirgę tymais.


Atgal