Naujiena

Antibiotikų vartojimą gali sumažinti streptokoko greitasis testas

Augant sergamumui gripu ir peršalimo ligomis, specialistai atkreipia visuomenės dėmesį į tinkamą vaistinių preparatų vartojimą, siekiant išgydyti kvėpavimo takų infekcijas.


Netinkamas antibiotikų vartojimas – nematoma grėsmė ateinančioms kartoms

Svarbu prisiminti, kad gripo ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, sukeltų įvairių virusų, gydymas antibiotikais yra neveiksminga priemonė. Antibiotikai skirti gydyti bakterijų sukeltus susirgimus. Neatsakingas ir besaikis antibiotikų vartojimas ne tik alina žmogaus organizmą, bet ir gilina globalią antimikrobinio atsparumo problemą. Pasaulyje nuolat fiksuojama atvejų, kai bakterijų nebeveikia antimikrobiniai vaistai, kurie buvo skirti su jomis kovoti.

Skiriant antimikrobinius vaistus be būtinybės, ilgainiui bakterijos gali tapti atspariomis. Tokios bakterijų sukeltos ligos antibiotikai gali nebeįveikti.

Antibiotikų skyrimą gali sumažinti testas

Nuo 2016 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis yra kompensuojamas greitojo A grupės beta hemolizinio streptokoko antigeno nustatymo testo atlikimas 2–7 metų vaikams, susirgusiems viršutinėmis kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis.

Testas atliekamas norint nustatyti, ar asmuo yra streptokoko bakterijos, sukeliančios įvairias ligas (tonzilitą, faringitą, laringitą, nazofaringitą ir kitas ligas, galinčias pasireikšti sunkiomis formomis jų negydant), nešiotojas arba siekiant išsiaiškinti infekcijos kilmę, kuri gali būti bakterinė ar virusinė. Tik patvirtinus bakterinę infekcijos kilmę, galima teisingai parinkti gydymą ir skirti antibiotikus. Svarbu ir tai, kad šį testą 2-7-erių metų amžiaus vaikams galima atlikti tiek kartų, kiek to reikia, t. y., jokių ribojimų nėra.

Testas atliekamas greitai

Tyrimas nereikalauja specialių pasiruošimų, tačiau būtina pažymėti, kad tyrimo atlikimas gali būti skausmingas ir nemalonus. Procedūros metu liežuvio prispaudimas mentele gali sukelti vėmimo refleksą. Atliekant testą vaikui, geriausia jį pasodinti ant suaugusiojo kelių ir palaikyti galvą. Mėginys paimamas braukiant tamponu per tonziles, ryklės užpakalinę sienelę ir kitas uždegimo paveiktas vietas. Testas gali būti vertinamas po 5 minučių.

Tyrimo rezultatams gali turėti įtakos pastaruoju metu vartoti antibiotikai ir burnos skalavimas specialiaisiais skysčiais prieš procedūrą.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, nuo 2016 m. pradėjus gydytojus skatinti už greitojo streptokoko antigeno nustatymo testo atlikimą, jis atliekamas dvigubai dažniau. Vis dėlto, šis testas atliekamas tik beveik 15 proc. 2-7-erių metų vaikų, kuriems buvo nustatytos ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Be to, lyginant skirtingų savivaldybių duomenis, vienose jų šis tyrimas atliekamas beveik pusei susirgusiųjų, kitose – vos 1 proc. su tokiais susirgimais susidūrusių vaikų.


Paskutinį kartą redaguota: 2020-02-21 13:42