Naujiena

Kaip išsirinkti mokyklinę kuprinę?

Artėjant naujiesiems mokslo metams vienas iš pagrindinių pirkinių – mokyklinės kuprinės. Renkantis kūprinę svarbu atkreipti dėmesį ne tik į jos kainą ar grožį.


Per didelio svorio bei netinkamai nešiojama kuprinė žaloja dar besiformuojančio vaiko sveikatą ir gali sukelti kaklo, pečių, nugaros skausmus, apsunkinti kvėpavimą bei didina riziką išsivystyti laikysenos ydoms, kurios siejamos su stuburo iškrypimu ir šiandien mokyklinio amžiaus vaikams diagnozuojamos gana dažnai.

Šiuo metu gamintojai siūlo įvairių spalvų, formų ir stiliaus kuprinių, tačiau ne visas jas galime vadinti tinkamomis mokyklai. Lietuvos higienos normoje HN 41:2016 „Mokyklinės kuprinės. Bendrieji ir specialieji sveikatos saugos reikalavimai“ mokyklinė kuprinė apibrėžiama kaip higienos normos reikalavimus atitinkanti kuprinė, nešama pasikabinus per pečius ant nugaros ir skirta naudojamiems mokykloje ugdymo reikmenims susidėti.

Pravartu žinoti jog, pradinių klasių mokinių tuščių kuprinių, išskyrus kuprines su ratukais, svoris neturi viršyti 700 g, o vyresniesiems neturi būti didesnis nei 1 kg. Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinuko kūno svorio. Nešamos kuprinės apatinė dalis neturi būti žemiau vaiko juosmens.

Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai (šviesą atspindintys elementai prie mokyklinių kuprinių ir portfelių tvirtinami taip, kad būtų kuo geriau matomi). Mokyklinės kuprinės turi turėti formą išlaikančią nugarėlę ir pakietintą korpusą. Mokyklinės kuprinės turi būti gaminamos su diržais ir rankenėle. Diržų ilgis turi būti reguliuojamas, o plotis –  3,5-4,0 cm. Ypač atidžiai ir kruopščiai mokyklinę kuprinę reikia rinkti pradinukams, kadangi 7 -10 m. vaikų stuburas nevisiškai sukaulėjęs ir gali būti pažeidžiamas, kaulų sistemos pažeidimai išsivysto nuolat ta pačia ranka arba ant vieno peties nešiojant sunkias kuprines, sėdint persikreipus, kai stalas ar kėdė nepritaikyti vaiko ūgiui, mažai judant ir nesportuojant.

Derėtų atkreipti dėmesį į tai, jog saugi kuprinė ties stuburo įlinkiu turi minkštą pagalvėlę – kad knygos neįsirėžtų į nugarą. Sunkiausius daiktus dėti arčiau nugarinės dalies. Rekomenduojama vengti mokyklinėmis vadinamų, be jokios informacijos parduodamų, kuprinių.

Moksleivio kuprinėje turi būti tik tą dieną reikalingi daiktai. Į mokyklą daiktus neštis reikėtų tik mokyklinėje kuprinėje, nors ne visuomet į kuprines telpa viskas, ko reikia mokykloje: papildomai vaikai nešasi krepšius su sportine apranga ar kitais reikmenimis, tuomet ranka ir nugara svyra į vieną pusę. Nuolatinis stuburo lenkimasis į šoną pradeda formuoti ydingą laikyseną. Kuprinė visada turi būti nešama užsidėjus diržus ant abiejų pečių, nė vienai amžiaus grupei nėra patartinos per petį permetamos, vienos rankenos kuprinės.


Savo mokykloje tu gali pasisverti savo kuprinę ir sužinoti ar ji nekenkia tavo sveikatai. Svėrimus atlieka ir konsultacijas teikia visuomenės sveikatos priežiūros specialistas dirbantis mokykloje.


Paskutinį kartą redaguota: 2019-08-20 15:14